Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Wymiana wtryskiwaczy

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
CENA Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
CZAS REALIZACJI 24 - 48 godzin
GWARANCJA 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów

Wymiana wtryskiwaczy

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Wymiana wtryskiwaczy jest procesem, w którym stare, zużyte lub uszkodzone wtryskiwacze są usuwane z silnika i zastępowane nowymi lub regenerowanymi egzemplarzami. Proces ten może być przeprowadzany w wyspecjalizowanych serwisach samochodowych lub warsztatach, które posiadają odpowiednie narzędzia i wiedzę techniczną. Wymiana wtryskiwaczy jest kluczowym procesem w przypadku uszkodzenia tych komponentów i może przyczynić się do przywrócenia pełnej sprawności i wydajności silnika. Ważne jest, aby proces wymiany wtryskiwaczy był przeprowadzony przez doświadczonych mechaników lub w specjalistycznym serwisie, aby zapewnić profesjonalne wykonanie i korzystne rezultaty.

1. Wymiana oraz objawy defektów podzespołów układu zasilania silnika

Kłopoty z układem zasilania silnika diesela to nic nadzwyczajnego, ze wszystkich pracujących układów w całej konstrukcji samochodu, jest jednym z najbardziej, a może i najbardziej problematycznym zestawem urządzeń. Niskiej jakości paliwo, brak okresowej kontroli czy nawet uszkodzenia mechaniczne prowadzą do szybszego wyeksploatowania układu. Najbardziej obciążona jest pompa wysokiego ciśnienia, najbardziej problematyczny jest sterownik, najłatwiej zepsuć pompę niskiego ciśnienia, a najprecyzyjniejszym elementem układu są wtryskiwacze. Mimo tego jak bardzo narażony na usterki jest system zasilania silnika typu common rail, to wciąż jest to najdoskonalszy system, jaki znamy i jaki instalowany jest w autach (co prawda są jeszcze pompowtryski, ale decyzją polityczną zostały wykluczone z rynku).

Wtryskiwacz rozłożony na części pierwsze
Wtryskiwacz rozłożony na części pierwsze

2. Jak rozpoznać czy dobrze jest, czy może jest już źle?

Objawy defektów podzespołów układu zasilania silnika i sposoby ich rozpoznawania to temat na całą książkę, ja natomiast chciałbym przybliżyć nieco kwestię problemów związanych z eksploatacją wtryskiwaczy. Szczerze mówiąc, nie ma tam wiele, co mogłoby się zepsuć, warto jednak pamiętać, że dokładność, z jaką produkowane są wtryskiwacze, mierzy się w mikrometrach, więc jakiekolwiek zanieczyszczenia mogą mieć absolutnie zgubny wpływ na ich żywotność ja skuteczność pracy. Wtryskiwacz to w zasadzie dysza, której perforowana końcówka rozpyla olej napędowy w komorze spalania silnika, po uniesieniu iglicy przez zamek piezoelektryczny (w skrócie). Biorąc jednak pod uwagę fakt, że współcześnie odbywa się około 7 wtrysków na jeden cykl pracy tłoka w silniku, to czas reakcji liczony jest w milisekundach, a dodatkowo drgania i wysoka temperatura tylko utrudniają i tak wymagający proces. Nic więc dziwnego, że wtryskiwaczom zdarza się odmówić posłuszeństwa. Mimo ogólnej opinii o ich zawodności, 150 tysięcy kilometrów to średni czas ich życia, czyli nie tak znów mało, okrążylibyśmy Ziemię niespełna 4 razy, nim nadawałyby się do regeneracji lub wymiany. Po czym poznać, że szwankują, otóż jest kilka bardzo charakterystycznych objawów, które ciężko przypisać czemukolwiek innemu. Pierwsze co powinno obudzić naszą czujność to sadza z wydechu, charakterystyczny czarny dym oznacza, że spalanie węglowodorów przebiega w sposób inny niż całkowity, najprawdopodobniej z powodu niedostatecznej ilości tlenu. Innym przykładem jest gaśnięcie auta na niskich obrotach, pozostawione na jałowym biegu auto, gdzie dają o sobie znać wtryskiwacze, błyskawicznie zaczyna się dławić i gaśnie. Dobrym przykładem jest też nagła utrata, zdawałoby się bez powodu, mocy, szczególnie podczas pokonywania wzniesień, albo ogólnie przy zwiększonym obciążeniu jednostki napędowej, co wywołane jest nieodpowiednim doborem dawki paliwa przez sterownik silnika w pompie, który przecież nie jest świadomy, że „na jeden nam nie pali”.

Demontaż końcówki we wtrysku
Demontaż końcówki we wtrysku

Czy można naprawić uszkodzony wtryskiwacz?

Żeby doprowadzić do permanentnego zniszczenia wtryskiwacza, trzeba się trochę natrudzić, jeśli nie eksploatujemy auta, będąc świadomi, zbliżającej się wizyty w autoryzowanym serwisie producenta naszej pompy (a są tacy, którzy wciąż przedkładają paręset złotych wątpliwej oszczędności nad gwarancję jakości z autoryzowanego serwisu), w większości przypadków, przynajmniej w Boschu, można takie wtryskiwacze zregenerować. Entuzjaści mogą, jeśli mają ochotę wstępne badanie przelewowe zrobić we własnym zakresie (przy zachowaniu ostrożności i chyba tylko w celach poznawczych, ponieważ zazwyczaj jest to wliczone w koszt usługi w serwisie) poprzez podpięcie przewodów do kanałów przelewowych, a następnie do miarowych zbiorniczków, ze zmienną objętością (polecam strzykawki). Analiza porównawcza próbek, które otrzymaliśmy, powinna ukazać nam, na którym wtryskiwaczu powinniśmy spodziewać się defektu, gdyż będzie on wyrzucał przez kanał przelewowy dużo więcej oleju niż inne. Co więcej, samodzielny demontaż też jest możliwy, tylko w zasadzie jest bez sensu, bo wtryski i tak muszą być kodowane pod komputer, ale jeśli ktoś lubi wyzwania... należy jednak pamiętać, że w tym wypadku, możemy nie obejść się bez nieco cięższego sprzętu, ponieważ często, są tak zapieczone, że można zapomnieć o tym, że ktoś poradzi sobie z tym ręcznie. Są odpowiednie narzędzia zwane ściągaczami, które z powodzeniem wykorzystują warsztaty samochodowe. Voila! Zdemontowany wtryskiwacz można wysłać do serwisu bądź wymienić na nowy. Jeśli ktoś dba o portfel, odradzam drugie rozwiązanie, nowe wtryski lubią przekroczyć swoją ceną wartość starego samochodu. Wspominałem już, że większość wtrysków produkcji Bosch, poddaje się regeneracji ze świetnym skutkiem, warto więc spróbować, bardzo rzadko zdarza się, żeby ktoś żałował. Aha, użytkownicy Diesla, korzystajcie z autoryzowanych serwisów, naprawdę nieraz to taniej, jak u znajomego mechanika.

Udostępnij wpis

Komentarze

Kowal

Wystawiono Rok temu

Wymiana wtryskiwaczy to proces polegający na usunięciu i zastąpieniu uszkodzonych lub zużytych wtryskiwaczy w silniku samochodu. Jest to ważny proces, ponieważ prawidłowo działające wtryskiwacze są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania silnika. Wtryskiwacze odpowiedzialne są za dostarczanie paliwa do silnika, a ich uszkodzenie może powodować problemy z pracą silnika, zwiększone zużycie paliwa i emisję spalin. Wymiana wtryskiwaczy powinna być przeprowadzana przez doświadczonego mechanika, ponieważ wymaga ona specjalistycznego sprzętu i umiejętności.

Czy ta opinia była pomocna?

Mariusz

Wystawiono 4 lata temu

Mój wtryskiwacz już zdemontowany i zaraz na regenerację kurier go ode mnie zabiera.

Czy ta opinia była pomocna?

volkswagen

Wystawiono 5 lat temu

Jeżdżę Touranem i muszę przyznać, że wymiana wtryskiwaczy 1.9 TDI w tym serwisie została przeprowadzona szybko i bardzo dobrze :D

Czy ta opinia była pomocna?

Krzysztof

Wystawiono 5 lat temu

@nick no racja, artykuły tutaj mają bardzo dobre, wszystko szczegółowo opisane.

Czy ta opinia była pomocna?

nick

Wystawiono 5 lat temu

Już niedługo będę mógł sam wymieniać wtryskiwacze, dzięki waszym artykułom

Czy ta opinia była pomocna?

Janusz

Wystawiono 5 lat temu

Ja kupiłem sobie regenerowane fabrycznie wtryski i działają idealnie.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki