25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

WTRYSKIWACZE - EWOLUCJA Bosch, Delphi, Siemens, Denso, VDO i inne CR

Autor: Kamila Mila
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.70Każde urządzenie by działać potrzebuje zasilania – człowiek pożywienia, lampka prądu, a silnik paliwa. To jak dostarczane jest zasilanie i jego jakość, decyduje o żywotności jednostki, przedłuża bądź skraca czas jego poprawnego funkcjonowania. To czy dbamy o silnik i jego elementy, jest bezpośrednim czynnikiem wpływającym na długość jego motoryzacyjnego „życia”. Czy każdy silnik zasilany jest tak samo, oczywiście nie. Tak jak nie ma idealnie zbilansowanej dla wszystkich diety, tak niestety nie ma jednego uniwersalnego systemu zasilania silnika.

Silnik diesla, bo o nim będzie mowa, zasilany jest olejem napędowym, czyli mieszaniną związków pochodnych węglowodorów. Dostarczany przez common rail do silnika olej napędowy jest wtryskiwany pod ciśnieniem do komory spalania za pomocą wtryskiwaczy. Zanim jednak trafi on do silnika, musi przebyć długą drogą, przez pompy wysokiego i niskiego ciśnienia, przewody i filtry paliwa. Właśnie ta droga jest najczęściej w układzie zasilania zmieniana i udoskonalana, aby jak najbardziej zwiększyć wydajność, przy minimalizacji strat. Wtryskiwacze, czyli końcowy element zasilania silnika, od lat ewoluuje w swoim schemacie i zmienia się w nich bardzo wiele. Każdy wtryskiwacz to mały zbiorniczek, gdzie zbiera się transportowane przez pompy paliwo, by w momencie osiągnięcia określonego ciśnienia otworzyć zawór i wytrysnąć na zewnątrz. Wyjątkiem jest najnowocześniejszy, stosowany obecnie, popularny common rail, gdzie wtryskiwacze przestały pełnić funkcję akumulatorów paliwa, zastąpione przez układ wspólnej szyny. Przez kanał dopływu do wtryskiwacza dostarczane jest pod wysokim ciśnieniem paliwo które trafia do komory rozpylacza, nadmiar trafia do kanału przelewowego i wraca w obieg, natomiast olej napędowy z komory rozpylacza, gdy czujnik zasygnalizuje odpowiednie ciśnienie sterownik pompy otwiera elektromagnetyczne zamki, tłoczek się podnosi, iglica tłoczka otwiera dostęp do dyszy rozpylacza a paliwo wydostaje się na zewnątrz, starając się wyrównać różnicę ciśnienia między wnętrzem silnika a komorą rozpylacza. Takie rozpylenie jest konieczne ponieważ zwiększa powierzchnię styku paliwopowietrze setki tysięcy razy, gwarantując odpowiednie spalanie, redukując ilość tlenków azotu i zwiększając kulturę pracy silnika – łagodząc objawy spalania stukowego. Ciśnienie jakie powoduje wtrysk powinno więc być jak największe, by jak najmniejsze, podczas tego rozpylania, powstawały krople a jak największa powierzchnia styku. Warto wspomnieć, że wtryskiwacze to bardzo precyzyjne urządzenia, na przykład firma Bosch, produkując je, dba o nie przekraczanie granicy błędu 0.000001m (1 mikrometru), co stanowi prawdziwie szwajcarską precyzję, lecz zwiększa również potencjalne zagrożenie przedwczesną regeneracją wtryskiwaczy. Bosch czy Delphi, Siemens VDO czy Denso, wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, woda, krystalizująca się parafina, związki siarki, czy nawet opiłki lub rdza są dla tych wtryskiwaczy paliwa prawdziwą próbą i niesamowitym wyzwaniem, na które lepiej ich nie wystawiać. Jako serwis Bosch, specjalizujemy się w produktach tej firmy, markowe wtryskiwacze paliwa Bosch i ich regeneracja nie ma dla nas tajemnic ale doskonale radzimy sobie również z innymi producentami.

Krótko mówiąc, najdelikatniejszy element wykonujący najcięższą pracę to brzmi jak przepis na defekt, i tak trochę właśnie jest. Wtryskiwacze mają to do siebie, że psują się w najmniej oczekiwanym momencie, choć rację trzeba przyznać że najpierw sygnalizują że coś jest nie tak, nim zepsują się dokumentnie. Warto dbać o wtryski, warto okresowo je czyścić, gdyż to pozwoli cieszyć nam się tak długą ich pracą, jak to tylko możliwe i opóźnić niezbędną regenerację wtryskiwaczy.

Komentarze

Nikodem 2020-03-06 09:41:31

Ja mam własnie dylemat. Nie wiem które wtryskiwacze wybrać, delphi czy siemens. obie firmy mają dużo zalet.

Kamil 2019-09-02 14:23:32

Naprawdę jest aż tylu producentów wtryskiwaczy??? Który zatem najlepszy?

Lusja 2019-08-29 08:46:52

Krótko, zwięźle i na temat, to nie pierwszy mój przeczytany tutaj artykuł i bardzo mi się podoba :)

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO