Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Wtryskiwacze a norma Euro – redukcja emisji spalin

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Regeneracja wtryskiwaczy

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Norma Euro dotyczy ograniczania emisji spalin pochodzących z silników pojazdów spalinowych. Jednym z kluczowych elementów wpływających na spełnienie norm Euro jest system wtrysku paliwa i wtryskiwacze.

1. Wtryskiwacze a norma Euro – redukcja emisji spalin

Napływające z całego świata informacje na temat technologii silników wysokoprężnych, rosnące wymagania polityków i ekologów, Dieselgate oraz rosnące ceny oleju napędowego nie napawają optymizmem użytkowników silników diesla. Coraz trudniej odpędzić się od myśli, że los pompowtryskiwaczy podzielą wszystkie pozostałe systemy zasilania silników Rudolfa Diesla. Co sprawia, że 70% polskich samochodów nie wjedzie do centrum Londynu ani Paryża? Czym są NOx i dlaczego są tak niebezpieczne? Co czeka diesla w XXI wieku od kiedy obowiązuje norma EURO 6? Norma Euro 7 - od kiedy wchodzi w życie? 

 

Wydech spalin samochodu osobowego
Wtryskiwacze a norma Euro - redukcja emisji spalin

 

2. Norma Euro

Emisja [g/km] EURO 1 EURO 2 EURO 3 EURO 4 EURO 5 EURO 6
CO 3,16 1 0,64 0,5 0,5 0,5
HC - 0,15 0,06 0,05 0,05 0,05
NOx - 0,55 0,5 0,25 0,18 0,08
HC+NOx 1,13 0,7 0,56 0,3 0,23 0,17
PM 0,14 0,08 0,05 0,01 0,01 0,01

Kiedy w 2011 roku została wprowadzona norma Euro 5, pojawiło się pytanie: "Euro 5 - jakie samochody spełnią wymagania?" Na pewno niewykorzystujące pompowtryskiwacze. Konstrukcja pompowtryskiwaczy nie dawała nawet cienia szans na to, aby udało się zmniejszyć emisję spalin do poziomu, który norma dopuszczała. Już dla spełnienia wymagań normy Euro 4 w samochodach, w których pracował wałek rozrządu i pompowtryski, konieczne było wprowadzenie rozwiązań takich jak zawór EGR (zawór recyrkulacji gazów wydechowych służący do "wzbogacania" mieszanki paliwowo powietrznej gazami wydechowymi w celu zmniejszenia ilości tlenu w komorze spalania), turbosprężarkę (której praca doładowująca silnik umożliwiała na lepsze spalanie oleju napędowego, przez co powstawało mniej zanieczyszczeń) oraz DPF (filtr cząstek stałych mający za zadanie wychwytywanie ze spalin największych cząstek i tlenków azotu). I tak jak w przypadku normy Euro 4 udało się pompowtryskiwaczom zmieścić, w wyznaczonych widełkach, tak norma Euro 5 odebrała im prawo do funkcjonowania w samochodach osobowych definitywnie (warto tu zaznaczyć, że obostrzenia normy Euro 5 Diesel nie znalazły zastosowania dla samochodów ciężarowych). Idąc tą drogą, pojawia się pytanie, jak w ogóle udało się przetrwać dieslom? Odpowiedź jest prosta.

Silnik Diesla Ford D4D
Silnik Diesla Ford D4D

3. Popularność silnika Diesla.

Silnik diesla jest zbyt popularny. Zastosowanie silnika wysokoprężnego jest na tyle szerokie, że właściwie niemożliwe byłoby wyeliminowanie ich z rynku – dokładnie taka sytuacja miała miejsce w przypadku samochodów ciężarowych. Niemniej jednak  jeśli normy rażąco stałyby w sprzeczności z rzeczywistymi osiągami, opuszczające linie produkcyjne samochody nie otrzymałyby zielonego światła, czego doskonale świadomi byli producenci zarówno Volkswagena, jak i Mercedesa – stąd te próby ingerencji w systemy redukcji spalin (drugi sterownik silnika, który potrafił zinterpretować warunki testowe i zmieniać parametry pracy, tak aby emisja mieściła się w normie), jednak są przecież sposoby skutecznej redukcji emisji spalin, jednocześnie niestojące w sprzeczności z prawem. Chodzi oczywiście o zastosowanie AdBlue i SCR. Co znaczą te obcobrzmiące nazwy? Otóż AdBlue jest niczym innym niż około 30% roztworem mocznika (CH4N2O) w wodzie destylowanej. SCR zaś jest to akronim oznaczający selektywną redukcję katalityczną co najprościej wytłumaczyć jako wtrysk mocznika do strumienia spalin, by pod wpływem temperatury mocznik rozpadł się na amoniak i dwutlenek węgla, który to [amoniak] zareaguje z tlenkami azotu (NOx) i w efekcie do atmosfery trafią niereaktywne związki pary wodnej i wolnego azotu. Oczywiście prościej byłoby wykorzystać sam amoniak, ale ze względów bezpieczeństwa się tego nie praktykuje. 

 

Silnik Diesla
Popularność silnika Diesla

 

4. Dlaczego warto dbać o AdBlue?

Mocznik w wodnym roztworze jest dość kapryśny, ale do tego chyba zdążyliśmy się przyzwyczaić przy eksploatacji silników samozapłonowych – a to zapieczona, zatarta pompa, a to piezoelektryczne wtryskiwacze do regeneracji, a to krystalizujący się w zbiorniku mocznik z AdBlue – jest on stosunkowo bardzo wrażliwy na zmiany temperatur – głównie niskich, 10 stopni poniżej zera zestala się, a plus 30 oznacza wydzielanie się amoniaku. Jednak biorąc pod uwagę, jak rygorystyczne stały się normy emisji spalin Euro 6, a dopuszczalna norma emisji spalin w ciągu 15 lat spadła ponad dziesięciokrotnie (norma EURO 6 dla samochodów osobowych), aby cieszyć się wszystkimi zaletami silników wysokoprężnych diesla, przyjdzie nam niestety pogodzić się z podobną trudnością.

Emisja spalin Euro | Jak sprawdzić normę, czyli jakie samochody mają jaką normę?

Najłatwiej sprawdzić jaka norma obejmuje nasz samochód poprzez porównanie daty produkcji pojazdu z poniższą tabelą. Pojazdy wyprodukowane po określonej dacie spełniają wskazane wymagania. 

 Typ pojazdu Euro 1 Euro 2 Euro 3 Euro 4 Euro 5 Euro 6 Euro 6 RDE
Samochody osobowe Lipiec 1992 Styczeń 1996 Styczeń 2000 Styczeń 2005 Wrzesień 2009 Wrzesień 2014 Wrzesień 2017
Lekkie samochody dostawcze DMC≤1305kg Październik 1994 Styczeń 1998 Styczeń 2000 Styczeń 2005 Wrzesień 2010 Wrzesień 2014 Wrzesień 2017
Lekkie samochody dostawcze (wszystkie pozostałe) Październik 1994 Styczeń 1998 Styczeń 2001 Styczeń 2006 Wrzesień 2010 Wrzesień 2015 Wrzesień 2017
Samochody ciężarowe i autobusy 1992 1995 1999 2005 2008 2013 Wrzesień 2017
motocykle 2000 2004 2007 2016 2020    
motorowery 2000 2002   2017 2020    

Jeśli znalazłeś naszą stronę, mogłeś również szukać:
- norma euro 7 od kiedy,
- norma euro 6 od kiedy obowiązuje,
- emisja spalin euro tabela,
- norma euro 5,
- emisja spalin euro jak sprawdzic,
- norma euro jak sprawdzić,
- euro 6 dla samochodów osobowych.

Udostępnij wpis

Komentarze

Władek

Wystawiono Rok temu

Norma Euro to seria norm dotyczących emisji spalin, które zostały opracowane przez Unię Europejską. Normy te określają maksymalne dopuszczalne poziomy emisji różnych zanieczyszczeń, takich jak tlenki azotu (NOx), tlenki węgla (CO), dwutlenek węgla (CO2) i pyły zawieszone (PM), jakie mogą być emitowane przez samochody osobowe i ciężarowe. Wtryskiwacze odgrywają ważną rolę w redukcji emisji spalin, ponieważ odpowiadają za precyzyjne dawkowanie paliwa do silnika. Wtryskiwacze nowszych generacji, takie jak wtryskiwacze piezoelektryczne, pozwalają na bardziej precyzyjne dawkowanie paliwa, co przyczynia się do lepszej efektywności silnika i mniejszej emisji spalin. W celu spełnienia norm Euro, producenci samochodów stosują różne rozwiązania, takie jak: • Wtryskiwacze piezoelektryczne, które pozwalają na precyzyjne dawkowanie paliwa • Systemy recyrkulacji gazów wydechowych (EGR), które pozwalają na odprowadzenie części spalin z powrotem do komory spalania, co zmniejsza emisję tlenków azotu. • Systemy filtrów cząstek stałych (DPF), które pochłaniają i usuwają pyły zawieszone z wydechu. • Katalizatory, które przekształcają szkodliwe substancje zawarte w spalinach w mniej szkodliwe związki. • Systemy start-stop, które pozwalają na automatyczne wyłączanie silnika podczas postoju, co przyczynia się do oszczędności paliwa i redukcji emisji dwutlenku węgla.

Czy ta opinia była pomocna?

Speedie

Wystawiono 4 lata temu

fajny artykuł cieszę się że nawet w branży motoryzacyjnej staramy się dbać o nasze środowisko !

Czy ta opinia była pomocna?

Grzesiek

Wystawiono 4 lata temu

Ja wykorzystuję wszystkie możliwe sposoby na ograniczenie emisji spalin mojego samochodu. Wiem, że mało osób ten temat interesuję, ale kiedyś będzie nas znacznie więcej. Potem to my sami mniej tego wdychamy.

Czy ta opinia była pomocna?

Politycznie Poprawny

Wystawiono 5 lat temu

Zmniejszenie emisji spalin w samochodzie zakładała już pierwsza norma emisji spalin, a warunkowała to ustawa o emisji spalin. A jesli kogoś uderzy przekroczona emisja spalin powinien przyczyny szukać w silniku.

Czy ta opinia była pomocna?

Mis35

Wystawiono 5 lat temu

Super artykuł. Polecam

Czy ta opinia była pomocna?

adblu

Wystawiono 5 lat temu

Akurat te normy bardzo popieram, a rozwiązanie scr z dodatkiem adblue to mistrzostwo

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki