25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Wtryskiwacz piezoelektryczny - Czy wtryskiwacz piezoelektryczny można regenerować ?

Autor: Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.67

Budowa i charakterystyka wtryskiwaczy piezoelektrycznych

Rozwijająca się technologia sprawiła, że oczekiwania ludzi wobec produktów stale rosną nie tylko w kwestii motoryzacyjnej, ale na każdym właściwie przemysłowym polu. Wszystko musi być szybsze wytrzymalsze i tańsze w eksploatacji, i tak się właściwie dzieje, a przynajmniej w okresie, kiedy jeszcze obowiązuje gwarancja. Tych samych cech wymaga się od samochodów, stąd też inżynierowie z fabryk na całym świecie, prześcigają się w coraz bardziej pomysłowych i innowacyjnych rozwiązaniach. Przykładem zastosowania takiej innowacji w branży, gdzie niemal wszystko "już było" jest wykorzystanie piezoelektryków do sterowania wtryskiwaczami. Nazwa nie brzmi znajomo? Zdziwisz się, więc, że prawie na pewno miałeś w rękach piezoelektryk. Zapraszam do treści artykułu.WTRYSKIWACZE PIEZOELEKTRYCZNE WTRYSKIWACZE PIEZOELEKTRYCZNE

 

Substancja wykazująca właściwości piezoelektryczne, to piezoelektryk. Bardzo skąpa ta definicja, ale jednocześnie wyczerpująca temat. Właściwości piezoelektryczne to zdolność generowania impulsów elektrycznych pod wpływem działającej na materiał siły, naprężenia. Do materiałów będących piezoelektrykami zaliczamy, prócz turmalinów i specyficznych soli, przede wszystkim kryształ górski, czyli ditlenek krzemu, czyli doskonale wszystkim znany kwarc. Doskonałym przykładem piezoelektryku, który niemal każdy trzymał w rękach, jest tak zwana elektryczna zapalniczka z "pstryczkiem". W układzie zapłonowym wykorzystany jest niewielki kwarcowy stos piezoelektryczny, który pod wpływem siły naciskającego palca, generuje silny impuls elektryczny, o bardzo małym natężeniu. Identyczna zasada działania została wykorzystana w konstrukcji sterowania pracą wtryskiwacza, gdzie sterownik połączony jest z siłownikiem piezoelektrycznym, który za pomocą stosu piezoelektrycznego w postaci blaszek i krystalicznego kwarcu przekazuje siłę, jako napięcie, na przetwornik hydrauliczny, zakończony tłoczkiem pracującym w komorze sterującej rozpylaczem. Wtryskiwacze piezoelektryczne (Bosch Delphi Siemens), ze względu na umieszczenie wzdłuż kanału doprowadzającego paliwo, stosu piezoelektrycznego, maja możliwość realizacji do 4 wtrysków na jeden cykl pracy tłoka, co nieznacznie łagodzi pracę silnika, zwiększając kulturę jego pracy.

 

WTRYSKIWACZE WTRYSKIWACZE

 

Dla porównania, wtryskiwacze tradycyjne mają możliwość maksymalnie 3 wtrysków na jeden cykl, a pompowtryskiwacze piezoelektryczne do 5. Zamki wtryskiwaczy piezo otwierają się przy podawanym napięciu około 100V, rezystancja układu zastosowanego w ich konstrukcji, to kilkadziesiąt kiloomów, łatwo dzięki temu odróżnić je od wtryskiwaczy magneto-indukcyjnych, których opór, rzadko kiedy, przekracza jeden Ohm. Istotną różnicą w konstrukcji obu wersji wtryskiwacza jest zmniejszenie masy we wtryskach piezoelektrycznych uwarunkowane mniejszą ilością elementów konstrukcyjnych, mniej części ruchomych spowodowało również zmniejszenie tarcia, a jednolita konstrukcja poprawiła szczelność hydrauliczną. Wtryski piezo znajdują swoje zastosowanie w układzie zasilania, bazującym na wspólnej listwie, czyli common rail. Jest to końcowy podzespół precyzyjnego układu, którego podstawowym celem jest zapewnienie odpowiednich parametrów wtrysku, czyli jego zasięgu i odpowiedniego kąta wierzchołkowego. Odpowiednie ustawienie tych parametrów gwarantuje jakościowy wtrysk, ergonomiczną pracę i pożądane osiągi. Wtryskiwacz piezoelektryczny niestety nie poddaje się procesowi regeneracji, tak jak każdy inny element układu zasilania silnika, stos piezoelektryczny jest jednorazowy – to znaczy po utracie właściwości lub po jego wymontowaniu nie można zamontować do na powrót, ponieważ nie będzie spełniał swoich funkcji, na chwilę obecną nie ma opracowanej technologii regeneracji wtryskiwaczy piezoelektrycznych.

Komentarze

Tadeusz 2020-03-06 14:16:26

A tego nie wiedziałem! Stosy piezoelektryczne są tak skonstruowane, że są jednorazowe.

Stefan 2020-03-05 22:32:01

Ta pani ma małe pojecie. Można regenerować piezo np siemens. Przez wymianę uszkodzonych elementów mechanicznych i pobudzanie stosu piezo.

Artiro67 2019-09-09 14:56:36

@Miszta35 tak da się, ja swoje czyściłem i na szczęście to pomogło.

xbialax 2019-08-28 14:35:16

Szkoda, że nie da się tak całkiem zregenerować tego wtrysku ;c

Miszta35 2019-08-28 14:05:41

Słyszałem, że te piezo też się teraz da czyścić prawda?

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO