25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

WTRYSKI | REGENERACJA POMPY WTRYSKOWEJ CR

Autor: Kamila Mila
Czas przeczytania tekstu: 4 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.66

1. Charakterystyczne cechy układów zasilania Common Rail - wtryski

 

Nazwa „zasobnikowe układy wtryskowe”, tak jak już wspomniano na początku tego rozdziału, wywodzi się od najbardziej charakterystycznego elementu w układzie, jakim jest zasobnik paliwa. Inne spotykane nazwy tego elementu kolektor, akumulator, szyna paliwowa). Jest to mało skomplikowany element układu paliwowego diesla. W zależności od rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych przez poszczególnych producentów układów zasilania CR ma postać rury bądź (spotykanych w nowszych rozwiązaniach) kolektorów kulistych. Szczegółowa budowa i opis zadań, jakie pełni zasobnik paliwa w układach CR zostanie przedstawiony w odrębnym podrozdziale. Kolejnym charakterystycznym elementem, jaki wyróżnia ten układ spośród klasycznych układów zasilania, jest proces wytwarzania ciśnienia paliwa, który jest niezależny od prędkości obrotowej silnika. Pompy wysokiego ciśnienia stosowane w danym układzie pracują równomiernie, dzięki czemu znacząco redukują duży pobór mocy, jaki miał miejsce w klasycznych rozwiązaniach. W naszej pracowni można regeneracja pompy wtryskowej Cr wykonujemy na urządzeniach firmy Bosch EPS 815 oraz EPS 708. Nasz Diesel Serwis jest stale do dyspozycji kiedy pojawi się problem z układem wtryskowym Common Rail jak i też z pompowtryskiwaczami. W zastosowaniu najczęściej spotykane są promieniowe pompy tłoczkowe (samochody osobowe) i pompy rzędowe stosowane w układach CR dużych samochodów użytkowych. Ponadto układ CR dzięki rozdzieleniu procesu wytwarzania ciśnienia od procesu wtrysku, czyli oddzieleniu pracy pompy wysokiego ciśnienia od pracy wtryskiwaczy, daje możliwość poprawy parametrów wytwarzanego ciśnienia paliwa i elastycznego sterowania czasem wtrysku paliwa. Poprzez zastosowanie takich rozwiązań nastąpił znaczący wzrost ciśnienia wtrysku paliwa z 35 MPa, wytwarzanych w klasycznych układach zasilania do 220 MPa przy jednoczesnej poprawie charakterystyki pracy silnika, ograniczając tym samym jednostkowe zużycie paliwa oraz hałas wytwarzany przez uprzednie rozwiązania układów zasilania. Układ zasilania CR ma jeszcze jedną charakterystyczną cechę, a mianowicie posiada dwa układy o zróżnicowanych wartościach ciśnienia spełniających odrębne zadania. Układ niskiego ciśnienia, który odpowiada za przechowywanie i dostarczanie paliwa i układ wysokiego ciśnienia, który zaopatruje silnik w paliwo niezbędne do jego pracy pod odpowiednim ciśnieniem. Nad dokładnością pracy całego układu czuwa układ elektronicznego sterowania EDC (ang. Elektronic Diesel Control). Sterownik silnika bezpośrednio nadzoruje system, aby wtryski pracowały jak najbardziej optymalnie.Wtryski:

wtryski

Wtryski Bosch różnych generacji:

wtryski Bosch różnych generacji

Wtryski Delphi:

wtryski Delphi

Pompowtryskiwacz:

pompowtryskiwacz

Za pośrednictwem elementów kontrolnych (czujników, nadajników, sterowników) określa on przebieg wtrysku i wielkość wtryskiwanej dawki paliwa w zależności od czynników tj.:

- kąta obrotu wału korbowego oraz jego prędkość obrotowej,
- wartości ciśnienia paliwa w kolektorze paliwa,
- wartości ciśnienia doładowania,
- prędkości poruszania się pojazdu,
- temperatury paliwa, powietrza, cieczy chłodzącej,
- masy dostarczonego powietrza.

Dzięki sterowaniu elektronicznemu układy Common Rail zyskały znaczącą przewagę nad klasycznymi układami zasilania z mającymi pompy wtryskowe i wtryskiwacze sprężynowe. Mechaniczne sterowanie zapewniało wysoką jakość przygotowania mieszanki paliwowo powietrznej zależnej od wartości obciążenia silnika, niestety jednak nie uwzględnia szybkozmiennych charakterystyk regulacji, które znacząco wpływają na odpowiednie kształtowanie przebiegu wtrysku i wiele innych czynników. W tego typy układzie na skutek niemalże równomiernej pracy pompy wysokiego ciśnienia, konieczne stało się również zastosowanie odpowiedniej regulacji wysokiego ciśnienia. Wyróżnić można w zależności od rodzaju układu trzy podstawowe sposoby regulacji wysokiego ciśnienia tj.:

- regulacja w obwodzie wysokiego ciśnienia ( stosowany w pierwszych typach układu z zaworem regulacyjnym umieszczonym bezpośrednio na pompie lub przy zasobniku paliwa),
- regulacja dawki od strony zasysania paliwa ( uzyskiwana za sprawą dozownika umiejscowionego na kołnierzu pompy dokładnie odmierzającego dawkę tłoczonego paliwa i ulokowanym na zasobniku zaworze redukcyjnym),
- układ mieszany (połączenie obu powyższych rozwiązań).

Układy zasilania z wtryskiwaczami i pompami Common Rail mogą się od siebie różnić w zależności od ich generacji oraz od rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych przez poszczególnych producentów takich jak Bosch, Siemens, Delphi i Denso. Dokładniej przykładowe rodzaje rozwiązań oraz budowę poszczególnych elementów przedstawiono w następnych podrozdziałach.
Regeneracja pompy wtryskowej

regeneracja pompy wtryskowej

Jak już wspominaliśmy w poprzednich artykułach, układy się bardzo skutecznie naprawia. Regeneracja wtryskiwaczy i pomp, a zwłaszcza cena, jaka jest do zapłaty, łącznie z czyszczeniem wtrysków jest bardzo korzystna z punktu widzenia ekonomicznego. Zapraszamy do naszych diesel serwisów partnerskich zlokalizowanych w województwie mazowieckim, gdzie regeneracja wtryskiwaczy w Warszawie poprzez przesyłkę kurierską jest bardzo wygodnym sposobem na wykonanie tej usługi.

 

Komentarze

Jarek 2020-03-06 11:16:48

To jest niezła ilość wiedzy w takich artykułach, niedługo moje 1.9 tdi będzie wymagało regeneracji pompy wtryskowej, na pewno się do was zgłoszę.

bożena 2019-08-29 09:16:05

Ale fajnie się czyta te wasze artykuły, nie mogę się naczytać :D

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO PROCEDURA ROZPATRYWANIA REKLAMACJI PRAWO ODSTĄPIENIA OD UMOWY ZAWARTEJ NA ODLEGŁOŚĆ GWARANCJA