25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Wady i zalety silnika wyposażonego w zasilanie common rail

Autor: Kamila Mila
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.74

Typowe objawy uszkodzenia wtryskiwaczy i ich przyczyny

Silnik samozapłonowy służy ludziom już przeszło 100 lat. Wynalazek Rudolfa Diesel'a, na przestrzeni XX wieku ewoluował, zmieniał się, wykorzystując nowinki technologiczne i innowacyjne pomysły inżynierów z całego świata, by jak najlepiej służyć ludziom. Rozwiązania wykorzystywane w konstrukcji silnika wysokoprężnego, dążyły do zapewnienia najwyższych standardów ergonomii i ekologii eksploatacji, by na chwilę obecną stać się zwieńczeniem wysiłków, w postaci common raila. Czym jest common rail? Skąd się wziął na rynku i jakie cechy wyniosły go na podium?Wady i zalety silnika wyposażonego w zasilanie common rail

Wady i zalety silnika wyposażonego w zasilanie common rail

 

Common rail to nazwa, jaką nosi układ zasilania silnika, po raz pierwszy zainstalowany w Alfie Romeo 156 w 1997 roku przez firmę FIAT. System ten, jest na tyle skuteczny i innowacyjny, że dziś, stał się standardem, w produkcji liniowej samochodów na całym świecie. Dzięki swojej konstrukcji, gwarantuje nie tylko wysokie osiągi i niskie spalanie paliwa, ale również spełnia wysokie normy ekologiczne, dzięki wykorzystaniu technologii najnowszych generacji, takich jak np. zawór EGR. Układ common rail składa się z kilku współpracujących ze sobą podzespołów, to znaczy:

- Pompy niskiego ciśnienia
- Pompy wysokiego ciśnienia
- Wspólnego zbiornika wysokiego ciśnienia (common rail)
- Wtryskiwaczy
- Sterownika

 

Każdy podzespół wykonuje inną pracę, a zadanie ma niemniej odpowiedzialne niż pozostałe. Bardzo istotnym, we właściwej pracy silnika jest, by wszystkie były odpowiednio ze sobą zgrane, w innym wypadku jedna usterka pociągnie za sobą następną. Pompa niskiego ciśnienia, umieszczona w zbiorniku paliwa, podaje olej napędowy, przez filtry do pompy wysokiego ciśnienia, która już bezpośrednio do szyny tłoczy sprężone paliwo, które jest w niej akumulowane, przed wysłaniem do wtryskiwaczy, które mają za zadanie rozpylić paliwo w komorze spalania. Całość procesu nie wydaje się być specjalnie skomplikowana, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że ciśnienie wtrysku sięga 250 MPa, czas wtrysku to 1 ms, a w jednym cyklu pracy tłoka układ dokonuje 7 wtrysków, można przedstawić sobie, na jakie obciążenia jest w czasie swojej pracy narażony. Co więcej, wyjątkowo precyzyjna konstrukcja podzespołów w układzie sprawia, że jest bardzo narażony na czynniki zewnętrzne. Zanieczyszczenia obecne w oleju napędowym powodują większość awarii w common railu, zapychają otworki wtryskiwaczy, powodują niszczenie powierzchni pompy.

Wtryskiwacz do Samochodu MANN

Wtryskiwacz do Samochodu MAN

 

Można się przed nimi ochronić poprzez zachowywanie higieny obsługi układu – regularną wymianę filtrów, czyszczenie wtryskiwaczy, jednak nic nie dam nam nigdy 100% pewności, ponieważ zanieczyszczenia w oleju napędowym są pochodzenia naturalnego i nie ma możliwości wyeliminować ich całkowicie.

Dla wszystkich użytkowników diesla, informacją istotną i sądzę bardzo dobrą jest fakt, że wszystkie podzespoły wchodzące w skład układu zasilania silnika samozapłonowego bez problemu poddają się procesowi regeneracji za pomocą, którego, można zminimalizować koszty eksploatacji. Ponieważ, jak już wspomniałem, koszty podzespołów do wymiany w dieslu są stosunkowo wysokie, rozwiązanie, jakim jest regeneracja potrafi zmniejszyć je kilkukrotnie. Wystarczy wspomnieć, że czyszczenie kompletu wtryskiwaczy nie przekroczy 500 złotych, a jeden nowy wtryskiwacz to około 1300 złotych, więc komplet to 6500 przy pięciu wtryskach. Różnica robi wrażenie. Stąd też, serdecznie zalecam, o ile jest to jeszcze możliwe, regenerację zużytych podzespołów, jednocześnie przestrzegając przed zakładami, które podobnych napraw podejmują się bez odpowiedniego sprzętu, wiedzy i doświadczenia. Wymagana do tego typu napraw precyzja, to domena autoryzowanych serwisów, wykorzystujących światowej klasy sprzęt i kadrę z wieloletnim doświadczeniem.

Komentarze

Olo36 2020-03-06 14:18:15

Zasilanie w common rail naprawdę sobie radzi. Niskie zużywanie paliwa, a do tego spełnia normy ekologiczne!

risu 2019-09-09 14:55:13

@KKr56 pomaga, ja swoje czyściłem i od razu auto jeździ jak należy.

Fairway 2019-08-28 14:34:42

Nieciekawe te objawy, mam nadzieję, że da się im zapobiegać, a nie tylko leczyć :)

KKr56 2019-08-28 14:04:50

Czyszcznie tyko 500 zł za wszystkie wtryski? A takie czyszczenie to pomaga?

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO