Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Test wtryskiwaczy

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas

Test wtrysków
Test wtryskiwaczy

1. Naprawa wtrysków - od czego zacząć?

W artykule poruszymy temat Test przelewowy wtryskiwaczy. Wtryski to bardzo delikatna sprawa, oprócz normalnego zużycia występują także uszkodzenia wtryskiwaczy np. Pęknięta uszczelka lub nieszczelność w układzie rozpylania. Najgorszym wrogiem jest jednak paliwo, które w swojej zawartości posiada obce ciała, domieszki wody lub inne składniki. Wtryskiwacz to bardzo precyzyjne urządzenie dlatego w zetknięciu z niechcianymi ciałami ulega erozji lub uszkodzeniu, zabrudzenia powstają także przy montażu w głowicy silnika. Artykuł oprzemy na testowaniu wtryskiwaczy common rail. Poprawna diagnoza wtrysków jest bardzo istotna, do poprawnej diagnozy trzeba przeprowadzić szereg zabiegów, w których są wykorzystywane skomplikowane I bardzo kosztowne urządzenia testujące.

Maszyna ESP firmy Bosch do badania wtryskiwaczy
Maszyna ESP firmy Bosch do badania wtryskiwaczy

2. Diagnostyka wtryskiwaczy

Gdy przystępujemy do testowania wtryskiwaczy, przede wszystkim należy usunąć brud z powłok wtryskiwacza, także należy zadbać o odczyszczenie elementów wewnętrznych, ponieważ ma to wpływ na późniejsze testy na urządzeniach do tego przystosowanych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie myjki ultradźwiękowej, mamy wtedy pewność, że nasze części idealnie czyste. Kolejnym rozwiązaniem jest użycie płynów chemicznych, ponieważ nie wszystkie myjki dają rade z wyczyszczeniem precyzyjnych elementów. Pierwszym etapem w testowaniu oraz diagnozie wtryskiwaczy jest ocena wzrokowa, do której najlepiej użyć mikroskopu, dzięki temu możemy ujżeć nawet najmniejszą usterkę. Po takich oględzinach składamy wtryskiwacz, po czym montujemy go na specjalnym urządzeniu testującym. Kolejnym etapem jest pomiar elektryczny parametrów wtryskiwaczy. Do tego badania możemy użyć bardziej zaawansowanej technologi np. Multimetru lub mostka RLC. Rezystancja pomiędzy stykami a jego korpusem powinna być nieskończenie duża, rezystancja o wartości kilkuset kiloomów może zdyskwalifikować wtryskiwacz z pracy przez sterownik systemu wtryskowego pojazdu. Taki pomiar jest wykonywany samoinstnie kiedy następuje przekręcenie kluczyka. Następny etap to badanie mieszanki paliwowej a dokładniej jej rozpylenia, jest to niezwykle istotne badanie w całym procesie. Do uzyskania homogenicznego efektu rozkładu mieszanki paliwa należy do tego wykorzystać wielootworkowe wtryskiwacze o niewielkich średnicach otworów, dzięki temu wtrysk paliwa zachodzi pod bardzo dużym ciśnieniem. Aby struga paliwa spełniała nasze oczekiwania, warunkiem jest to, aby wszystkie otwory były drożne, a rozpylanie będzie odbywało się pod prawidłowym kątem. W tym teście wynik możemy ocenić wizualnie, używając do tego odpowiednich narzędzi.

Przygotowanie wtryskiwaczy do testów na maszynie ESP
Przygotowanie wtryskiwaczy do testów na maszynie ESP


Testowanie wtryskiwaczy 

Po tych badaniach przeprowadzamy testy parametrów paliwowych wtryskiwacza. Podczas testów badane są również parametry paliwowe np. Dawki paliwa, które odnoszą się do komputerowej bazy danych. Daje to nam gwarancję bardzo dokładnego pomiaru a za błędy, które występują w pomiarach, odpowiada producent.

Do podstawowych badań parametrów pomiarów paliwowych wchodzą:

- szczelność rozpylacza, wycieki zewnętrzne,
- dawki: pilotażowe, biegu jałowego, pełnego obciążenia- nieraz również częściowego obciążenia,
- dawki przelewowe.

Na polskim rynku w 2009 roku pojawiła się maszyna do testowania wtryskiwaczy CR firmy ZAPP. W dzisiejszych czasach firma wypuściła kolejne modela, a najnowszym modelem jest CRU.2i. Jest to najbardziej uniwersalne urządzenie do przeprowadzania komputerowych badań na wtryskiwaczach, dzięki któremu możliwe jest kompleksowe badanie wtryskiwacz piezoelektrycznych oraz elektromagnetycznych.

Udostępnij wpis

Komentarze

Czaro

Wystawiono Ponad 3 tygodnie temu

Testowanie wtryskiwaczy jest ważnym procesem, który pozwala na określenie ich stanu i sprawności. Testowanie wtryskiwaczy może być wykonane na kilka sposobów, w zależności od typu wtryskiwaczy i modelu pojazdu. Jednym z najpopularniejszych sposobów testowania wtryskiwaczy jest pomiar ich ciśnienia. Ta metoda polega na pomiarze ciśnienia paliwa, które jest dostarczane przez wtryskiwacze podczas pracy silnika. Innym sposobem jest testowanie wtryskiwaczy na specjalistycznym testerze. Tester pozwala na sprawdzenie ciśnienia dostarczanego przez wtryskiwacze, a także na sprawdzenie czy wtryskiwacze pracują prawidłowo, czy są zablokowane lub czy nie przepuszczają zbyt dużej ilości paliwa. Testowanie wtryskiwaczy także może polegać na pomiarze ilości paliwa, które jest dostarczane przez wtryskiwacze podczas pracy silnika. Testowanie wtryskiwaczy jest ważne, ponieważ pozwala na wykrycie usterek i awarii wtryskiwaczy, a także na określenie czy wtryskiwacze są w stanie pracować w odpowiedni sposób.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki