Słabej jakości paliwo niszczy wtryski! - zobacz, jakie usterki powoduje
Poniżej przedstawiamy najczęstsze usterki wtryskiwaczy wynikające z tankowania słabej jakości paliwa:
- Zużycie gniazda zaworka – powstaje na skutek zanieczyszczeń stałych w paliwie (najczęściej opiłków). Przy zużyciu gniazda zaworka będziemy mieli do czynienia z nieszczelnością wtrysku, przelewaniem paliwa, błędami ciśnienia w magistrali, nierówną pracą silnika i brakiem możliwości jego uruchomienia.
- Zużycie trzpienia zaworka (rozpoznamy po zmatowionej powierzchni) – przyczyną tej usterki jest nieodpowiednie smarowanie, które powoduje przelewanie nadmiarem, nieszczelność wtryskiwacza czy nierówną pracę silnika.
- Niedrożność otworu w zaworku – przyczyną są zanieczyszczenia stałe w paliwie lub zestalenie paliwa, na skutek czego usłyszymy pracę stukową wtrysków, głośną i nierównomierną pracę silnika, czy nawet trudność w jego odpaleniu.
- Zatarcie lub zablokowanie trzpienia zaworka – spowodowane jest niedostatecznym smarowaniem czy też sklejeniem przez paliwo. W takiej sytuacji także możemy mieć problem z uruchomieniem auta i nierówną pracą jednostki napędowej.
- Zużycie otworków rozpylacza – spowodowane jest spalaniem paliwa o kiepskiej jakości, które wykazuje podwyższoną temperaturę spalania. To między innymi taka usterka powoduje brak mocy silnika, niemożność osiągnięcia odpowiednich obrotów, pracę stukową wtrysków, większe spalanie i dymienie.
- Zużycie iglicy rozpylacza – na skutek czego samochód więcej pali, nierówno i głośno pracuje, a także znacznie dymi z wydechu. Taka usterka może skutkować też przedostawaniem się paliwa do oleju silnikowego, a nawet uszkodzeniem filtra DPF.

Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

Zanieczyszczenia w paliwie a stan wtrysków
Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że złej jakości paliwo ma wpływ na stan wtrysków i znacznie obniża parametry ich pracy. Kiepskie paliwo powoduje, że wtryski nie mają odpowiednich warunków pracy, przez co znacznie szybciej się zużywają. Paliwo niskiej jakości często zawiera zanieczyszczenia, takie jak piasek, rdza, woda, czy opiłki. Te zanieczyszczenia mogą osadzać się na wtryskiwaczach, prowadząc do ich uszkodzenia lub zablokowania, co z kolei ogranicza prawidłowy przepływ paliwa.
Jak zadbać o wtryskiwacze Common Rail?
Prawidłowe działanie wtrysków Common Rail wymaga użycia dobrej jakości oleju napędowego i regularnych wymian filtra paliwa zgodnie z zaleceniami producenta – to podstawa! W razie awarii któregoś z komponentów układu paliwowego należy przeprowadzić naprawę możliwie szybko. Opiłkująca pompa wysokiego ciśnienia dosyć szybko może uszkodzić wtryskiwacze, a lejący rozpylacz wtryskiwacza może wypalić tłok silnika, dlatego nie należy lekceważyć drobnych usterek, bo mogą przekształcić się w poważne i kosztowne awarie.

Czy paliwo ma wpływ na pracę silnika?
Owszem, paliwo ma ogromny wpływ na pracę silnika – kiepskie skutkuje nierówną pracą silnika, gorszą mocą i słabymi osiągami, natomiast dobrej jakości paliwo zapewnia płynną jazdę, lepsze parametry użytkowe pojazdu. Dlatego zalecamy tankować zawsze na sprawdzonych stacjach, gdzie możemy mieć pewność, że olej napędowy ma odpowiednie właściwości smarujące oraz wysoką jakość.
Komentarze