25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

SERWIS BOSCHA | UKŁAD STEROWANIA WTRYSKIWACZY COMMON RAIL

Autor: Tomasz Wojtak
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.68

Elektroniczny układ sterowania silnika Common Rail ZS

Początki elektronicznych układów sterowania w silnikach spalinowych sięgają 1967 roku, w którym to firma Bosch wprowadziła pierwszy elektroniczny układ sterowania procesem wtrysku benzyny (D-Jetronic) w modelu 1600E firmy Volkswagen. Aczkolwiek w silnikach wysokoprężnych przez długi jeszcze czas używane było mechaniczne sterowanie procesem wtrysku, a jednym z pierwszych sterowanych elektronicznie urządzeń w silnikach o zapłonie samoczynnym była wielosekcyjna, pompowtryskiwacz promieniowa pompa firmy Bosch o nazwie VP44, która znalazła zastosowanie w silnikach marki BMW. Natomiast współczesne układy sterowania montowane w samochodach są tak mocno rozbudowane, iż moc obliczeniowa mikroprocesora znacząco przewyższa tę stosowaną w komputerach służących do sterowania lotem wahadłowca kosmicznego. Wprowadzenie elektronicznych układów Common Rail sterowania silników ZS w głównej mierze uwarunkowane było coraz bardziej restrykcyjnymi wymaganiami dotyczącymi ograniczenia emisji szkodliwych składników spalin. Użycie takiego systemu wpłynęło korzystnie na poprawę takich parametrów jak:

- ograniczenie jednostkowego zużycia paliwa,
- poprawę dynamiki silnika,
- poprawę elastyczności i bezpieczeństwa podczas jazdy,
- możliwości łatwego rozruchu,
- ochronę silnika przed uszkodzeniem poprzez wprowadzenie w stan awaryjnego unieruchomienia.

Udało się to wszystko uzyskać dzięki rozwojowi mikroelektroniki i informatyki, które zapoczątkowały pojawianie się coraz większej liczby urządzeń i układów elektronicznych. W związku z powyższym nastąpiło upowszechnienie układów elektronicznego sterowania we współczesnych samochodach, których dalszy rozwój przyczynił się do elektronizacji samej jednostki napędowej. W rezultacie elektroniczne sterowanie silnika Common Rail o zapłonie samoczynnym (ang. Electronic Diesel Control w skrócie EDC) przeobraziło pracę i obsługę serwisową silnika w sposób znaczący poprzez stworzenie jednostki napędowej, w której kierujący pojazdem wysyła tylko sygnały poprzez na przykład zmianę położenia pedału przyśpieszenia, które pośrednio wpływają na charakter pracy silnika, a nie jak to miało miejsce bezpośrednio poprzez sterowanie mechaniczne. Zatem całą kontrole nad poprawnością pracy silnika przejęła elektroniczna jednostka sterująca. W skład układu EDC zalicza się trzy bloki funkcyjne, którymi są:

- czujniki i nadajniki wartości znamionowych służące do przesyłania do modułu sterującego informacji o stanie pracy silnika w postaci zmierzonych wartości fizycznych w formie sygnału elektrycznego,
- moduł sterujący, odbierający i przetwarzający otrzymane sygnały wejściowe, a następnie wysyłający elektryczne sygnały wyjściowe do elementów wykonawczych odpowiednio dopasowanych przez regulacyjny algorytm obliczeniowy,
- nastawniki (elementy wykonawcze) przetwarzające informacje otrzymywane od modułu sterującego w postaci sygnału elektrycznego na wyjściowe sygnały mechaniczne.

Na rysunku 3.1 przedstawiono schemat obrazujący w sposób graficzny poszczególne bloki funkcyjne elektronicznego układu sterowania silników wysokoprężnych i ich elementy składowe.Rys. 3.1. Schemat elektronicznego układu sterowania silników Common Rail ZS z podziałem na poszczególne bloki funkcyjne

schemat elektronicznego układu sterowania silników Common Rail ZS

Wszystkie te informację zbierane w sterowniku silnika dają możliwość szybkiej i pewnej diagnozy silnika przez Serwis Boscha, a to skutkuje, że naprawa wtrysków, czy ich wymiana na nowe jest zawsze zasadna. Wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi blokami funkcyjnymi to nic innego jak elektroniczne sterowanie silnika, które w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie odbiera oraz przesyła informacje między poszczególnymi elementami układu Common Rail Bosch/Delphi/Denso/Siemens VDO, a tym samym gwarantuje właściwą pracę silnika. Odwiedź nasze kolejne strony gdzie zostaną omówione dokładniej informacje dotyczące wymagań, zasady działania, sterowania oraz wymiany, danych jakie stosuje się w elektronicznych układach sterowania silników ZS.

Jeżeli masz problem z pompowtryskiwaczami (vw,audi,seat,skoda 1,9 2,0 tdi), czy wtryskiwaczami lub pompą Common Rail, pompami PLD odwiedź naszą pracownie regeneracji ASO Bosch Service. Wszystkie usługi wykonujemy wysyłkowo z całego obszaru Polski. Możemy zamówić do Ciebie naszego kuriera. Miasta Warszawa, Lublin, Rzeszów, Poznań, Wrocław, Mielec, Radom, Kielce, Kraków, Jaworzno i wiele innych.

Komentarze

Krystian 2020-03-06 09:05:06

Ha, pierwszy układ common rail to naprawdę odległe dla mnie lata, ciekawe poczytać trochę historii.

Gdańsk Jurek 2019-10-21 09:09:39

A u mnie to taki problem jest, że mam brak zasilania na wtryskiwaczach. Mechanik mówił, że wiązka, w sensie, że kable do wymiany i to w sumie byłoby najmniejszy problem, ale ja to jestem taki kombinator trochę i stąd pytanie: jak sprawdzić cewkę wtryskiwacza CR?

Beemwu 2019-08-29 09:24:14

Posiadam BMW z taką pompą, działa idealnie :)

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO