Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Serwis Bosch | POMPOWTRYSKIWACZE CENA – naprawiamy pompowtryski - Pawlik

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych pompowtryskiwaczy Bosch
Cena Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł
Wysyłka 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Serwis Bosch | POMPOWTRYSKIWACZE CENA – naprawiamy pompowtryski - Pawlik

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Naprawa pompowtryskiwaczy to proces polegający na usunięciu usterek w pompach wtryskowych, które odpowiadają za dostarczenie paliwa do komór spalania. W trakcie naprawy stosuje się specjalistyczne narzędzia i technologie, takie jak testery i myjki ultradźwiękowe. Po naprawie, pompy wtryskowe podlegają dokładnym testom wydajnościowym, aby upewnić się, że działają prawidłowo i spełniają wymagania producenta. W efekcie naprawa pompowtryskiwaczy może przyczynić się do poprawy osiągów i zużycia paliwa, a także przedłużyć żywotność silnika.

Pompowtryskiwacze to trwałe urządzenia odpowiedzialne za wtrysk paliwa w jednostkach napędowych z zapłonem samoczynnym. Niestety, kiedy dojdzie do ich awarii, ceny nowych pompowtryskiwaczy potrafią przerazić niejedną osobę.

Układ mechanicznego wtrysku paliwa do silników wysokoprężnych, wykorzystujący pompowtryskiwacze Bosch został opracowany i wprowadzony na rynek pod koniec lat dziewięćdziesiątych przez koncern Volkswagen AG, debiutując niedługo po konkurencyjnym systemie Common Rail. Był to, w chwili premiery, najlepszy system zasilania silników z zapłonem samoczynnym, ponieważ cechował się brakiem problemów związanych z pompami rozdzielaczowymi i sekcyjnymi oraz dużo wyższym osiąganym ciśnieniem dawki paliwa niż w przypadku Common Rail. Różnica ciśnień była ogromna, ponieważ pierwsza generacja Common Rail była w stanie osiągać maksymalnie 1300bar, zaś pompowtryskiwacze sprężały paliwo do poziomu 2000 barów.
Koncern Volkswagen Aktiengesellschaft zaczął stosować pompowtryskiwacze w niemal każdej wersji jednostek wysokoprężnych produkowanych po 1998 roku, przez co pojawiły się one pod maskami samochodów takich marek jak Audi, Volkswagen, DAF, Scania, Skoda, Seat, produkowanym przez Forda modelu rodzinnego vana Galaxy, a także w wielu pojazdach rolniczych i ciężarowych spoza koncernu, takich jak Renault Magnum, Mercedes-Benz Actros, Iveco, czy John Deere. Przez fakt tak wielu pojazdów korzystających z tego systemu, pompowtryskiwacze pojawiały się w silnikach TDI o różnej mocy i pojemnościach sięgających od 1.4 do aż 12.5dm3.
Skomplikowaną budowę pompowtryskiwacza Boscha najłatwiej podzielić na trzy główne części: elektrozawór, wtryskiwacz i pompę. Wtryskiwacz składa się z iglicy wtryskiwacza, dławika iglicy, sprężyny wewnętrznej wtryskiwacza, zaworu przelewowego i uszczelki termoizolacyjnej, odpowiedzialnej za uszczelnianie gniazda wtryskiwacza. Pompa z kolei zbudowana jest z cylindra, w którym znajduje się sprężyna okalająca tłoczek pompy, ten zaś połączony jest śrubą o kulistym łbie z dźwignią typu rolkowego, wystającą z pompy i odpowiedzialną za zasilanie pompowtryskiwacza. Dzieje się to poprzez ruch rolki dźwigni po osadzonej na wałku rozrządu krzywce posiadającej łagodny kształt z jednym ostrym załamaniem. Pompowtryskiwacz działa w oparciu o dwie fazy wtrysku – fazę wstępną oraz fazę zasadniczą.
Niestety pompowtryskiwaczy nie da się zaliczyć do rozwiązań prostych konstrukcyjnie, przez co komplikują one znacznie budowę silników w nie wyposażonych, zwiększając także ich rozmiary. Pomimo wysokiej trwałości potrafią ulec wyeksploatowaniu, czy też uszkodzeniom wywołanym przez złą regulację systemu, zbierający się w silniku nagar, niewłaściwie przeprowadzony tuning jednostki napędowej, czy źle zachodzącym procesem spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Poziom zaawansowania konstrukcji odbija się także na cenach nowych urządzeń, kosztujących od 900 do nawet 2000 złotych za sztukę, co (biorąc pod uwagę fakt, że każdy cylinder silnika posiada jeden pompowtryskiwacz) potrafi drastycznie zwiększyć koszty serwisu. Na szczęście pompowtryskiwacze da się regenerować w ASO Bosch Service Pawlik, dzięki czemu można zaoszczędzić, w zależności od stopnia uszkodzenia każdego egzemplarza, nawet do kilku tysięcy złotych. Regeneracja pompowtryskiwaczy w profesjonalnym zakładzie - Serwisie Boscha pozwala na uzyskanie parametrów identycznych z fabrycznie nowymi egzemplarzami, dzięki czemu nie ma powodów do obaw o szybkie pojawienie się kolejnej awarii.
Samochody osobowe i ciężarowe mają możliwość naprawy pompowtryskiwaczy na oryginalnych częściach Bosch w Bardzo atrakcyjnych cenach.

Udostępnij wpis

Komentarze

Geralt

Wystawiono Rok temu

Cena naprawy pompowtryskiwaczy w serwisie Bosch oraz Pawlik może się różnić w zależności od stanu pompowtryskiwacza i konieczności wymiany poszczególnych elementów. Zaleca się skontaktować z lokalnym serwisem Bosch lub Pawlik, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat cen i dostępności usług. Warto pamiętać, że serwis Bosch oraz Pawlik oferują wysoką jakość świadczonych usług oraz profesjonalne doradztwo w zakresie naprawy i regeneracji pompowtryskiwaczy, korzystają z oryginalnych części i specjalistycznego sprzętu firmy Bosch.

Czy ta opinia była pomocna?

Gabryś

Wystawiono 4 lata temu

czy pompowtryskiwacze Delphi do Vovlo też robicie?

Czy ta opinia była pomocna?

Marek

Wystawiono 4 lata temu

Przeczytałem u was, jakie objawy dają pompowtryskiwacze, gdy coś się z nimi dzieje. Będę na baczności.

Czy ta opinia była pomocna?

Japanelo

Wystawiono 5 lat temu

Bardzo dobrze się to czyta :)

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki