25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

REGENERACJA | wtryskiwacze, pompowtryskiwacze, wtryski

Autor: Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 4 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.70Nie od wczoraj wiadomo, że jednym z bardziej kapryśnych elementów silnika Diesel’a są wtryskiwacze. Układ zasilania silnika, na przestrzeni lat ewoluował, z hydraulicznego, sięgającego wydajności około 60 barów, nieproporcjonalnie wielkiego, aż do współczesnych, filigranowych, doskonale precyzyjnych, układów Common Rail. Zmiany wywołane potrzebami rynku i rozwojem technologii, spowodowały, że wysokoprężny silnik samozapłonowy, na stałe zagościł w codzienności wielu kierowców. Jak jednak zmieniła się, wobec tych zmian, niezawodność i skuteczność układów zasilania silnika? A jak rysuje się to w kosztach eksploatacji? Co powinniśmy wiedzieć, na temat regeneracji i naprawy wtryskiwaczy?

Zatkane wtryskiwacze, czyli czemu on nie podajeKażdy mechanik, który miał do czynienia ze współczesnym silnikiem Diesel’a, na pytanie o zagrożenia czyhające na potencjalnego użytkownika, w pierwszej trójce wymieni niskiej jakości paliwo i zatkane wtryski paliwa oraz potrzeba ich regeneracji. Nie bez powodu zresztą, ponieważ jest to rzeczywiście największe zagrożenie dla wtryskiwaczy common rail i silnika. Urządzenia, jak już wspomniałem, są bardzo precyzyjnie wykonane – rząd wielkości dopuszczalnego błędu to około 1 mikrona, a co za tym idzie, jakiekolwiek zanieczyszczenia – krystalizująca się parafina, pochodne siarki, czy nawet skroplona para wodna, mogą dla wtryskiwaczy Common Rail być zabójcze. Jak więc tego uniknąć? Pierwszym i podstawowym nawykiem odpowiedzialnego, dbającego o swoje auto kierowcy, powinno być unikanie paliwa niewiadomego pochodzenia. Bądźmy szczerzy, fakt, że jeden sąsiad jeździ na oleju po frytkach, a drugi ma olej napędowy złotówkę za litr taniej niż na stacji, w żaden sposób nie przekłada się na lepszy stan finansowy naszego portfela, gdyż wymiana albo regeneracja wtryskiwaczy w czterocylindrowym turbodiesel’u (o ile nasze paliwowe eksperymenty nie uszkodziły czegoś więcej, niż tylko układ zasilania) to koszt nie mały dla zwykłej kieszeni. A jeśli za nami już wiele tysięcy kilometrów zrobionych i mimo skrupulatnego opiekowania się silnikiem, pojawił się z wydechu charakterystyczny czarny dymek spalin? Cóż, i takie sytuacje mają miejsce, warto więc zastanowić się wtedy nad regeneracją, naprawą wtryskiwaczy, nim dojdzie do poważniejszych defektów. A wachlarz tego co może zepsuć się przez zapchane wtryskiwacze do regeneracji, jest naprawdę imponujący: zaczynając od zniszczonej pompy paliwowej, przez filtr cząstek stałych, do wypalenia tłoków, na zatarciu się głowicy silnika kończąc. Jeśli więc naszym marzeniem nie jest wymiana jednostki napędowej, warto zwrócić uwagę na stan wtryskiwaczy paliwa w naszym samochodzie.

Czym różni się regeneracja od naprawy – wymienić czy wyczyścić?Pozostawmy takie decyzje specjalistom, proszę mi wierzyć, lata doświadczeń w pracy z układami zasilania silnika to niezbędne minimum by takie decyzje móc w pełni odpowiedzialnie podejmować. Autoryzowane serwisy takie jak nasz Bosch Service Pawlik w Stalowej Woli mogą pochwalić się między innymi tym, że są wyposażone w specjalistyczny sprzęt Boscha EPS 708 EPS 815 i wykwalifikowaną kadrę, zawsze biorą na siebie odpowiedzialność jeśli chodzi o jakość wykonywanej usługi (kontrola jakości Qualityscan Boscha) i jeśli jest możliwa regeneracja, na pewno zaproponują ją jako rozwiązanie. Pod nazwą naprawa układu zasilania w przydomowych garażach często kryje się wymiana zatkanego wtrysku na inny używany. Strzeżmy się tego rodzaju partactwa, gdyż niesie on za sobą duże ryzyko, konieczności odbycia ponownej wizyty w warsztacie Bosch Diesel Service. Regeneracja z kolei to proces skomplikowany i trudny. Polega na wymontowaniu, rozebraniu wtryskiwacza na części, jego wyczyszczenie, chemicznie pod zwiększonym ciśnieniem oraz w myjce ultradźwiękowej, szlif korpusu, zwany popularnie docieraniem uszczelnień, oraz ponowny montaż naszego common rail w silniku. Tak zregenerowany układ zasilania silnika posiada gwarancję Bosch Service na 12 miesięcy bez limitu przejechanych kilometrów w systemie Quality-scan. Wyższość regeneracji nad naprawą jest bezdyskusyjna, a stosunek cena: jakość wypada wobec regeneracji dużo lepiej niż wobec wymiany układu.

Regeneracja, na pewno się Państwo zgodzicie, jest sposobem dużo tańszym, niż wymiana podzespołów, na przywrócenie do zdrowego funkcjonowania naszego silnika, proszę jedynie pamiętać, by dokonywać jej w autoryzowanych serwisach takich jak Bosch Service Pawlik w Stalowej Woli. Jesteśmy do Państwa dyspozycji zarówno na miejscu jak i pod telefonem, gdzie nasz Dział Obsługi Klienta, z przyjemnością wyłuszczy wszelkie niuanse związane z regeneracją układu zasilania silnika oraz udzieli bezpłatnej porady. Czekamy właśnie na Twój samochód.

Komentarze

Kalinek 2020-05-22 10:07:22

A jak u Was jest z gwarancją na pompowtryski? Na jaki czas dajecie gwarancję?

Miron 2020-03-06 09:22:39

Zastanawiam się czy jest sens regenerować wtryskiwacze benzynowe, czy postawić na nowe.

Gremlin01 2019-08-27 15:42:14

A jeśli od jakiegoś czasu passat kopci mi na czarno, to to mogą być pompowtryski?

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO