Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

REGENERACJA POMPOWTRYSKÓW | Serwis Samochodowy Bosch - Pawlik – naprawa pompowtryskiwaczy

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych pompowtryskiwaczy Bosch
Cena Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów

Regeneracja pompowtrysków Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Podczas regeneracji, pompowtryskiwacze są poddawane szeregowi działań, takich jak demontaż, czyszczenie, naprawa uszkodzeń mechanicznych, wymiana uszkodzonych elementów, kalibracja, testy wydajnościowe i diagnostyka komputerowa. Po regeneracji pompowtryskiwacze uzyskują parametry zbliżone do fabrycznych, co pozwala na zachowanie ich wysokiej jakości i wydajności. Regeneracja pompowtrysków jest zwykle tańsza niż zakup nowych, a dodatkowo pozwala na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, poprzez zmniejszenie ilości odpadów powstających w procesie produkcji nowych pompowtrysków.

1. Pompowtryskiwacze to jeden z najczęściej stosowanych układów wtrysku paliwa do jednostek z zapłonem samoczynnym, czyli silników diesla

Pompowtryskiwacze często bywają określane jako „pompowtryski”, zarówno przez użytkowników sieci jak i niektórych mechaników, jednak nie jest to poprawne nazewnictwo. Układ oparty o pompowtryskiwacze został opracowany w 1998 roku przez grupę VAG i z miejsca stał się jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań kwestii zasilania silników wysokoprężnych, a to za sprawą kilku kluczowych zalet. Największą z nich było osiągane przez pompowtryskiwacze ciśnienie wtryskiwanej dawki paliwa, które już w pierwszej generacji systemu osiągało 2000bar. Brak przewodów pomiędzy pompą a wtryskiwaczem oznaczał także wyeliminowanie zjawiska pulsacji dawki paliwa, które negatywnie wpływało na charakterystykę pracy jednostki napędowej. Pompowtryskiwacze nie tylko osiągały większe ciśnienie od konkurencyjnego systemu Common Rail, ale też pozwalały na mniejsze spalanie i były bardziej odporne na paliwa wątpliwej jakości.
Dzięki tym zaletom silniki z pompowtryskiwaczami pojawiły się nie tylko w samochodach koncernu Volkswagen Aktiengesellschaft(DAF, Skoda, Seat, Audi, Volkswagen, Scania), ale też w pojazdach wielu znanych marek takich jak Mercedes-Benz, Land Rover, Volvo, Renault, Iveco czy Ford. Pompowtryskiwacze sprawdzają się dobrze zarówno w silnikach małolitrażowych jak i dużych jednostkach napędzających ciągniki siodłowe i maszyny ciężkie. Pompowtryskiwacze nie są jednak całkowicie pozbawione wad, wśród nich można wymienić problem z uzyskaniem normy emisji szkodliwych substancji do atmosfery, oznaczonej EURO 4. Bez niej nowe samochody produkowane z wykorzystaniem silników zasilanych pompowtryskiwaczami nie byłyby dopuszczone do ruchu drogowego, ponieważ norma ta jest w wielu europejskich państwach warunkiem uzyskania homologacji. Kolejnym problemem, z jakim borykać musieli się konstruktorzy, jest poziom skomplikowania budowy głowicy silnika, ponieważ to właśnie w niej znajduje się praktycznie cały system wraz z jego zasilaniem opartym o wykorzystywanie energii przekazywanej z wałka rozrządu. W pierwszych seriach produkcji silników z pompowtryskiwaczami zdarzały się sytuacje, w których wałki rozrządu nie były w stanie wytrzymać obciążenia wywołanego przez dodatkowe krzywki, po których przechodziły rolki dźwigni pompowtryskiwaczy, co owocowało ich pękaniem i poważnymi uszkodzeniami jednostki napędowej.

Ceny nowych pompowtryskiwaczy

Wadą, która może najbardziej doskwierać użytkownikowi pojazdu z pompowtryskiwaczami, jest cena nowych urządzeń, oscylująca w granicach 700-3000zł za sztukę. Biorąc pod uwagę fakt, iż na każdy cylinder silnika przypada jeden osobny pompowtryskiwacz, koszty potrafią podnieść ciśnienie. Na szczęście w razie awarii można skontaktować się z profesjonalnym Serwisem Samochodowym Bosch wyspecjalizowanym w regeneracji pompowtryskiwaczy. Regeneracja tych urządzeń rozpoczyna się od dokładnego pomiaru wszystkich parametrów każdego egzemplarza w odtworzonych warunkach pracy danego modelu. Następnie, jeżeli któryś pompowtryskiwacz posiada odchyły od normy, zostaje rozebrany na części i wyczyszczony, po czym każdy element zostaje sprawdzony w celu wykrycia każdego możliwego defektu, czy wady fabrycznej. Wszystkie elementy, które były uszkodzone zostają wymienione na nowe Boscha, dostarczone od tego samego producenta, dzięki czemu zregenerowany pompowtryskiwacz będzie posiadał odpowiednie parametry.

Udostępnij wpis

Komentarze

Gien

Wystawiono Rok temu

Doświadczeni mechanicy korzystają z oryginalnych części i specjalistycznego sprzętu firmy Bosch do naprawy i regeneracji pompowtryskiwaczy. Usługi te obejmują diagnozę, czyszczenie, naprawę lub wymianę uszkodzonych części, jak również regulację wysokości wtrysku i przeprowadzenie testów po regeneracji, aby upewnić się, że pompowtryskiwacz działa prawidłowo. Firmy te gwarantują wysoką jakość świadczonych usług oraz profesjonalne doradztwo w zakresie naprawy i regeneracji pompowtryskiwaczy. Cena regeneracji pompowtryskiwacza w Serwisie Samochodowym Bosch oraz Pawlik może się różnić w zależności od stanu pompowtryskiwacza i konieczności wymiany poszczególnych elementów. Aby uzyskać dokładniejszą cenę, zaleca się kontakt z lokalnym serwisem Bosch oraz Pawlik w celu przeprowadzenia diagnozy i określenia kosztu naprawy. Warto zwrócić uwagę, że regeneracja pompowtryskiwaczy jest często tańszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż wymiana na nowy, pozwala na przedłużenie żywotności silnika oraz zwiększenie jego efektywności.

Czy ta opinia była pomocna?

WIKTOR

Wystawiono 4 lata temu

Pomocny artykuł na pewno zdecyduję się na waszą firmę ponieważ polecił mi Państwa mój mechanik niestety w moim przypadku wymiana uszczelek niestety nie pomogła... i zamiast zdemontować i oddać je do regeneracji przejeździłem jakiś czas,aż do teraz ....

Czy ta opinia była pomocna?

Robert

Wystawiono 4 lata temu

U mnie regeneracja wtryskiwaczy się bardzo sprawdziła, bardzo się cieszę, że obyło się bez kupna nowych.

Czy ta opinia była pomocna?

Janusz

Wystawiono 5 lat temu

W moim VW zepsuły się ostatnio pompowtryski, jak zobaczyłem ile kosztują, to aż podskakiwałem z radości, że istnieje ich naprawa :)

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki