Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Regeneracja pompowtrysków – Naprawa pompowtryskiwaczy w Diesel Serwis Pawlik | BOSCH DIESEL SERVICE

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych pompowtryskiwaczy Bosch
Cena Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów

Regeneracja pompowtrysków Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Regeneracja pompowtrysków polega na demontażu podzespołów, wyczyszczeniu ich w specjalistycznych urządzeniach, wymianie zużytych części na nowe lub regenerowane oraz przeprowadzeniu testów sprawnościowych. Wymiana uszkodzonych elementów może wymagać specjalistycznych narzędzi i wiedzy technicznej, dlatego regenerację najlepiej powierzyć specjalistycznym serwisom lub warsztatom, które posiadają odpowiednie doświadczenie i wyposażenie. Koszt regeneracji pompowtrysków zależy od rodzaju podzespołów i stopnia ich uszkodzeń. W przypadku poważnych uszkodzeń, może okazać się bardziej opłacalne zakupienie nowych pompowtryskiwaczy. Jednak w wielu przypadkach regeneracja jest korzystnym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić koszty i przedłużyć żywotność wtryskiwaczy paliwa.

1. Co to są pompowtryskiwacze?

Pompowtryski to nazwa potoczna od urządzenia do hydraulicznego wtrysku paliwa w silniku o zapłonie samoczynnym. Prawidłowa nazwa to pompowtryskiwacze, która odnosi się do połączenia pompy wtryskowej oraz wtryskiwacza, który sterowany jest za pomocą elektrozaworu. Pompowtryskiwacze sterowane elektronicznie za pomocą elektrozaworu tworzą tak zwany wysokociśnieniowy system wtrysku bezpośredniego. Pompowtryski w swoim zamyśle nie są dość skomplikowane, jednakże ich budowa wymaga dostosowania do głowicy silnika. Zasada działania polega na przeniesieniu napędu wałka na tłoczek pompy poprzez rolki dźwigni wtryskiwacza. Wysokie ciśnienie tworzące się wewnątrz komory wysokiego ciśnienia powoduje wtrysk paliwa, który dzieli się na wstępny i zasadniczy. Istotną rolę pełni elektronicznie sterowany zawór, który jest odpowiedzialny za moment określonego etapu wtrysku paliwa, ale odpowiada również za długość dawki oraz jej ilość. Elektrozawór może być elektromagnetyczny jak i piezoelektryczny i jest to istotna różnica dla posiadaczy aut z układem zasilającym na pompowtryskiwaczach. Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości regeneracji pompowtryskiwaczy sterowanych zaworem piezoelektrycznym, więc przy uszkodzeniu tego elementu można zakupić jedynie nowy pompowtryskiwacz. W pełni regenerowane są tylko pompowtryskiwacze z zaworem elektromagnetycznym firmy Bosch. Regeneracja pompowtrysków polega na regulacji, testach oraz możliwości wymiany końcówki wtrysku co w przypadku pompowtrysków firmy Siemens jest niemożliwe.

Pompowtryski mimo skomplikowanej budowy są urządzeniami w miarę trwałymi, a ich wytrzymałość zależy od użytkownika pojazdu, a również od jakości wlewanego paliwa. W porównaniu do wtryskiwaczy w układzie common rail pompowtryski są mniej wrażliwe na jakość paliwa, jednak dłuższe stosowanie słabej jakości paliwa może uszkodzić pompowtryski. Na nieprawidłową pracę silnika może wpływać również jazda na prawie pustym zbiorniku. Powoduje to skraplanie się wody w zbiorniku paliwa, która mieszając się z olejem napędowym, może doprowadzić do zatarcia wtryskiwacza. Pompowtryski narażone są na utratę szczelności sekcji tłoczącej lub pękniecie sprężyny, dochodzi również do zabrudzenia filtra na zasilaniu pompowtrysku, a także do awarii zaworu elektromagnetycznego. Jednak to końcówki pompowtryskiwacza są najbardziej narażone na wyeksploatowanie, stąd często dochodzi do rozkalibrowania otworków wylotowych.

Objawy uszkodzenia pompowtrysków

Objawami awarii pompowtryskiwaczy może być zwiększone zużycie paliwa, słabsze osiągi silnika, nierównomierna praca na biegu jałowym. Uszkodzone pompowtryskiwacze utrudniają również niekiedy rozruch silnika. Jednakże takie objawy mogą być wynikiem innych uszkodzeń nie tylko pompowtryskiwaczy, dlatego przed wymontowaniem należy wykluczyć wszelkie inne możliwe przyczyny. Pompowtryskiwacze można naprawić tylko w profesjonalnych serwisach Diesel Serwis - Pawlik, gdzie na odpowiednich urządzeniach można testować i regulować pompowtryski. Bosch Service w Stalowej Woli korzysta ze stołów probierczych firmy Bosch EPS 815 Cambox, EPS708 i EPS-200A. Te nowoczesnej technologii urządzenia umożliwiają pełną regenerację pompowtrysku wraz z wydrukiem protokołów z parametrami. Regeneracja pompowtrysków to skomplikowany proces, dzięki któremu tylko poprzez odpowiednie maszyny i wykwalifikowaną kadrę można doprowadzić pompowtryskiwacze do pierwotnych właściwości.

Pompowtryskiwacze montowano w niektórych silnikach grupy Volkswagen od 1998 roku, a od 2012 roku grupa Volkswagen postawiła na układ common rail, który technicznie dojrzał wypierając przy tym pompowtryskiwacze. Jednakże na polskich drogach jest jeszcze ogromna liczba aut z pompowtryskiwaczami, a nie przesądzone, że kiedyś ulepszone wersje pompowtrysków nie powrócą pod maski aut.

Udostępnij wpis

Komentarze

Łukasz

Wystawiono Rok temu

Regeneracja pompowtrysków, czyli naprawa pompowtryskiwaczy, nie jest konieczna w każdym przypadku. Częstotliwość wymiany pompowtryskiwaczy zależy od wielu czynników, takich jak: • niewłaściwa eksploatacja pojazdu (np. ciężkie warunki eksploatacji, długie trasy, krótkie dystanse) • jakość paliwa • jakość oleju silnikowego • stan silnika Jeśli pompy wtryskowe ulegną uszkodzeniu lub zużyciu, mogą prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa, zwiększonego zanieczyszczenia spalin, a nawet do awarii silnika. W przypadku gdy pompowtrysk jest uszkodzony, wymiana jest konieczna, w przeciwnym razie naprawa jest opcjonalna. Zalecenie jest dokonanie przeglądu przez specjalistów, którzy mogą określić, czy regeneracja jest konieczna lub nie.

Czy ta opinia była pomocna?

Jędrek

Wystawiono 4 lata temu

Oddawałem wam auto do regeneracji pompowtrysków, wszystko na plus, obsługa, cena, czas.

Czy ta opinia była pomocna?

Damian

Wystawiono 5 lat temu

Ja mam u siebie właśnnie jeszcze pompowtryski, ale nie narzekam. Jak do tej pory nic się złego z nimi nie dzieje.

Czy ta opinia była pomocna?

kamil

Wystawiono 5 lat temu

Jedyne trzy minuty czytania, a ile infromacji ;o

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki