Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

REGENERACJA POMP WTRYSKOWYCH WARSZAWA | REGENERACJA WTRYSKIWACZY KRAKÓW CR

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 1000 dostępnych pomp Common Rail
Cena Gotowe pompy Common Rail - od 350 zł
Regeneracja pomp Common Rail - 285 zł (netto) + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Regeneracja pomp wtryskowych Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Regeneracja pomp wtryskowych to proces, który polega na naprawie i przywróceniu sprawności tych kluczowych elementów układu wtryskowego silnika. W ramach regeneracji pomp wtryskowych, przeprowadzane są m.in. prace związane z wymianą elementów zużytych lub uszkodzonych, takich jak iglice, tłoczki, wały, a także uszczelki. Przed przystąpieniem do regeneracji pomp wtryskowych, przeprowadzana jest dokładna diagnoza stanu technicznego, która pozwala na określenie zakresu prac naprawczych. W trakcie regeneracji pomp wtryskowych, stosowane są oryginalne części zamienniki, co gwarantuje ich wysoką jakość i trwałość. Regeneracja pomp wtryskowych pozwala na przywrócenie pełnej wydajności silnika oraz poprawę jego osiągów. Jest to także korzystne rozwiązanie ekonomiczne, ponieważ regeneracja pomp wtryskowych jest zwykle tańsza niż zakup nowych.

Uszkodzenia powstające na skutek zużycia erozyjnego - CR

Kolejnym typowym źródłem uszkodzeń wewnętrznych elementów pomp i wtryskiwaczy Common Rail, pompowtryskiwaczy i pomp PLD są uszkodzenia powstające w wyniku zużycia erozyjnego. Zużycie erozyjne wykorzystywane jest podczas procesu tzw. piaskowania, kiedy to materiał ścierniwa przenoszony jest przez sprężone powietrze i wydostając się poprzez dysze przewodu z dużą prędkością, oczyszcza piaskowaną powierzchnię (np. z skorodowanego materiału). W aparaturze paliwowej - silnik Common Rail to samo zjawisko postrzegane jest negatywnie, gdyż zanieczyszczenia poruszające się z dużą prędkością w cieczy przyczyniają się do erozji warstwy wierzchniej elementów tejże aparatury wtryskowej lub pompy. Dodatkowo proces ten potęguje powstawanie innych procesów zużycia (tj. zużycie ścierne, opiłki) w wyniku zanieczyszczeń paliwa twardymi, wykruszonymi cząsteczkami. Zużycie erozyjne można definiować jako „niszczenie materiału przez oddziaływanie strumienia cząstek padających na powierzchnię ciała. Nachylenie strumienia może się zmieniać od 0- 90° w zależności od konstrukcji maszyny lub urządzenia. Zużycie erozyjne zależne jest od prędkości cząsteczek, ich twardości, wielkości, kształtu i masy. Techniczny aspekt tego zjawiska jest wielce złożony. Stawia bowiem przed badaczami i technikami ciągłe problemy i wyzwania. Oczywiście regeneracja pomp wtryskowych wysokiego ciśnienia i regeneracja wtryskiwaczy Denso Common Rail pod tym kontem polega na wymianie części na nowe i regulację poszczególnych dawek paliwa. Zaobserwowano, iż najwyższe zużycie erozyjne zachodzi przy kącie natarcia 20-30°. Ponadto zauważono, że nie występuje powtarzalność zużywania elementów wtryskiwacza w różnych warunkach oraz materiałach przepływających. Zużycie erozyjne jest uzależnione od następujących czynników: gatunku płynu zawierającego aktywne zanieczyszczenia (ciecz, gaz), właściwości fizjologicznych materiału poddanego erozji (mikrotwardość, chropowatość powierzchni, naprężenie kontaktowe, kruchość), parametrów geometrycznych ziarna (kształt czy sferyczność), parametrów fizycznych ziarna (prędkość, masa, czyli energii kinetycznej), kąta zderzenia ziarna z występem powierzchni, temperatury w czasie zachodzenia zjawiska. Zużycie erozyjne w szczególności dotyczy par precyzyjnych pomp wtryskowych wysokiego ciśnienia Siemens, Delphi, Denso i Bosch. W tych przypadkach erozja ścierna wywołana jest przez drobne ziarna zanieczyszczeń wędrujące wraz ze smarującym olejem napędowym. Są one mniejsze od luzu promieniowego i stykają się z warstwą powierzchniową jednego z fragmentów pary precyzyjnej pod bardzo niewielkim kątem zderzania.


Zużywanie erozyjne wtrysków

W układach tupu Common Rail może zachodzić awaryjne niszczenie elementów wewnątrz aparatury wtryskowej, czyli wykruszanie elementów warstw wierzchnich np. par precyzyjnych w pompach o wysokim ciśnieniu (opiłkowanie pompy). W wyniku tego mogą powstawać niezwykle twarde ziarna ścierne wpływające na intensyfikację procesu zużywania erozyjnego. Czyszczenie wtryskiwaczy diesel, pompy PLD i CR w tych przypadkach uszkodzeń nie daje pozytywnych efektów. Zużywanie erozyjne obserwujemy także w innych elementach układu wtryskowego, głównie w miejscach zwę-żeń przekrojów przepływowych wewnątrz aparatury wtryskowej. Takie zjawisko obserwujemy szczególnie we wtryskiwaczach nowoczesnych układów zasilania, gdzie mamy dławiące kanały o małym przekroju poprzecznym, w których olej napędowy przepływa pod wysokim ciśnieniem. Gdy jest mocno zanieczyszczony łatwo dochodzi do rozkalibrowania otworków końcówki wtryskiwacza Common Rail i pompowtryskiwacza (rys. 4.3), które tracą swój pierwotny kształt, a z czasem także zwiększają swoje pole przekroju i w konsekwencji doprowadza to do nieprawidłowego sterowania czasem otwarcia i zamknięcia danego wtryskiwacza.

Rys. 4.3. Zużycie erozyjne końcówki wtryskiwacza Common Rail: a - otworka rozpylacza, b - otworka zaworu sterującego.

zużycie końcówki wtryskiwacza Common Rail

pompa PLD Bosch Common Rail

pompa PLD Bosch Common Rail

wtryskiwacz i pompa Siemens VDO Common Rail

wtryskiwacz i pompa Siemens VDO Common Rail

Wtryskiwacz i różne typy pomp Denso Common Rail

Wtryskiwacz i różne typy pomp Denso Common Rail

wtryski Denso Common Rail po regeneracji

wtryski Denso Common Rail po regeneracji

Ten sam problem dotyka silników Vw, Audi Seat, Skoda TDI 1,9 2,0 – czyszczenie wtrysków jest bezcelowe nie przynosi efektów takie pompowtryskiwacze trzeba regenerować. Wtryskiwacze Common Rail piezoelektryczne w tym wypadku wymienia się na nowe. Powstawanie zużycia erozyjnego jest kolejnym przykładem, w którym największą rolę odgrywa wielkość i rodzaj zanieczyszczeń mogących znajdować się w oleju napędowym w silniku diesla. Dlatego, aby zapobiegać powstawaniu tego zjawiska, należy w szczególności dbać o czystość całego układu zasilania, tankując tylko wysokiej, jakości paliwa i realizując obsługę okresową w odpowiednich przedziałach czasowych.
Bosch Service – Pawlik wykonuje wysyłko usługę czyszczenia regulacji, regeneracji wtrysków i pomp. Jeżeli jesteś miasta Warszawy, Krakowa, Łodzi, Lublina, Wrocławia, Rzeszowa, Częstochowy, Wrocławia, Katowic Poznania lub innej miejscowości wyślemy do Ciebie naszego kuriera.

Udostępnij wpis

Komentarze

RobotEK

Wystawiono Rok temu

Regeneracja wtryskiwaczy w Krakowie jest dostępna w wielu specjalistycznych warsztatach, które specjalizują się w naprawie i serwisie silników diesel Common Rail. Takie warsztaty oferują szeroki zakres usług, w tym regenerację wtryskiwaczy, przegląd i kalibrację, jak również diagnostykę i naprawę elektroniki. Regeneracja wtryskiwaczy polega na przeprowadzeniu testów i diagnozy, aby określić przyczynę problemu, a następnie na naprawie lub wymianie uszkodzonych elementów. Cena regeneracji wtryskiwaczy może różnić się w zależności od marki i modelu pojazdu, a także od zakresu naprawy. Dlatego ważne jest aby skonsultować się z mechanikiem lub specjalistą i uzyskać dokładny kosztorys naprawy. Warto również upewnić się, że naprawa jest wykonywana przez specjalistów z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą w zakresie naprawy układów wtryskowych Common Rail.

Czy ta opinia była pomocna?

Marcin:)

Wystawiono 4 lata temu

W bosch regeneracja wtryskiwaczy przebiega naprawdę sprawnie. Świetny serwis, wszystko na czas.

Czy ta opinia była pomocna?

Natasza

Wystawiono 5 lat temu

Ciekawy i inspirujący artykuł, ciekawe czego jeszcze się dowiem, czytając inne artykuły :D

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki