Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Pompy Wtryskowe - Regeneracja

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 1000 dostępnych pomp Common Rail
Cena Gotowe pompy Common Rail - od 350 zł
Regeneracja pomp Common Rail - 285 zł (netto) + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Pompy Wtryskowe - Regeneracja

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Regeneracja pomp wtryskowych jest powszechnie stosowanym procesem naprawy, który może przynieść wiele korzyści. Obejmuje kilka kroków i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu. Główne etapy regeneracji pompy wtryskowej Common Rail to demontaż (odłączenie wszystkich połączeń paliwowych i elektrycznych), czyszczenie, diagnostyka i oględziny (wszystkie elementy pompy sprawdzane są pod kątem uszkodzeń i zużycia), naprawa i wymiana uszkodzonych części, składanie i kalibracja oraz testy.

Regeneracja oraz podstawy budowy Common Rail

Rolę zasilania silnika samozapłonowego, po odejściu od wtryskiwaczy i pompowtrysków przejął układ common rail. Zasilana pompą wysokiego ciśnienia wspólna szyna jest dziś najdoskonalszym układem zasilania silnika, jaki do tej pory powstał, nie jest jednak wolny od wad. Specyfika budowy podzespołów układu, precyzja ich wykonania i filigranowe rozmiary, sprawiły, że bardziej niż poprzednie rozwiązania wrażliwy jest na niskiej jakości paliwo. Łuszcząca się metaliczna powierzchnia wewnętrzna pompy, parafina czy para wodna wchodzą w skład listy największych zagrożeń układu zasilania silnika. Zanieczyszczenie takie skutkuje najczęściej usterką, której usunięcie później może okazać się bardzo kosztowne. Co zrobić jeśli kapryśny układ zasilania paliwa odmówi nam posłuszeństwa?

Montaż wtryskiwacza w imadle

Montaż wtryskiwacza w imadle

Podstawą budowy układu common rail, wcale nie są wtryski. Są najsłynniejsze, to prawda, ze względu na fakt najpewniej, że za element niewiele większy od wiecznego pióra, nowy, oryginalny, przychodzi nam nieraz zapłacić kilka tysięcy złotych. Podstawą budowy serca samochodu jest pompa wysokiego ciśnienia, zwana pompą wtryskową. Na przestrzeni lat, tak jak pozostałe podzespoły, tak i pompa ewoluowała, by dziś, osiągnąć formę pompy wielotłokowej. Krzywkowy pierścień, osadzony na mechanizmie mimośrodu, obracając się, powoduje sprężanie paliwa, które poprzez pracę tłoczków, pompowane jest do wspólnej szyny common rail. Mechanizm prosty, co więc może się zepsuć. I znów na pierwszym miejscu mogę wymienić zanieczyszczenia paliwa. Pod wpływem kwasu siarkowego, w który bogaty jest słabo hydrorafinowany olej napędowy, matowieje (koroduje) powierzchnia tłoczków, zwiększają się opory pracy, temperatura i zwiększa się ryzyko wystąpienia usterek, takich jak na przykład rozszczelnienia. Elastomery, z których zrobione są oringi, są bardzo odporne na większość czynników chemicznych, ale pod wpływem wysokiej temperatury, parcieją i tracą właściwości uszczelniające.

Etapy regeneracji pompy wtryskowej

Wśród działania, które podejmuje się w procesie regeneracji pompy wtryskowej, są: wymiana uszczelnień, wymiana mocowań, szlif tłoczków, wymiana sprężyn tłoczków, regeneracja głowiczek (jeśli to konieczne) czyszczenie i ponowny montaż. Bardzo ważne jest, by w czasie montażu zwracać uwagę na czystość pracy, jakiekolwiek zanieczyszczenia będą dla naszej regenerowanej pompy najprawdopodobniej zabójcze. Uszczelnienia instalowane są na króćcach, do których montowane są przewody, służące do transportowania paliwa, do wspólnej szyny i na przelewowych.


Przyrząd do regulacji końcówki we wtrysku

Przyrząd do regulacji końcówki we wtrysku

Regenerację pompy wtryskowej należy zlecić profesjonalnemu serwisowi, który zagwarantuje nam, że opracowywany przez nich podzespół nie okaże się wadliwy. Serdecznie zapraszam do kontaktu z naszym serwisem Bosch Pawlik w Stalowej Woli, nasz dział Obsługi Klienta chętnie odpowie na wszystkie Państwa pytania, a na regenerację podzespołów dajemy roczną gwarancję, bez limitu przejechanych kilometrów.

Udostępnij wpis

Komentarze

Robert

Wystawiono 4 miesiące temu

@Janusz Dzień dobry, w celu wyceny regeneracji pompy wtryskowej oraz przebiegu tej usługi należy kontaktować się z nami telefonicznie. Numer telefonu znajduję się w zakładce „Kontakt” na naszej stronie internetowej.

Czy ta opinia była pomocna?

Janusz

Wystawiono 4 miesiące temu

Witam. Posiadam Toyote Avensis verso d4d 116 km. Opiłkuje mi pompa wtryskowa, chciałbym ją zregenerować. Jaka byłaby cena regeneracji i na jakich zasadach? Pompa to 22100 27010. Proszę o informację zwrotną. Pozdrawiam

Czy ta opinia była pomocna?

Gien

Wystawiono Rok temu

Regeneracja pompy wtryskowej to proces polegający na naprawie i odnowieniu pompy wtryskowej, która jest uszkodzona lub zużyta. Regeneracja pompy wtryskowej jest często bardziej opłacalna niż zakup nowej, ponieważ pozwala na znaczne oszczędności kosztów. Proces regeneracji pompy wtryskowej obejmuje kilka etapów, w tym: 1. Demontaż pompy wtryskowej z silnika 2. Oczyszczanie i sprawdzanie elementów pompy 3. Naprawa uszkodzonych elementów 4. Wymiana uszczeleń i innych części eksploatacyjnych 5. Przeprowadzenie próbnego działania pompy 6. Montaż pompy wtryskowej na silniku Regeneracja pompy wtryskowej powinna być przeprowadzana przez specjalistów z doświadczeniem, którzy posiadają odpowiedni sprzęt i umiejętności. Dzięki temu można zagwarantować, że po regeneracji pompa będzie działać prawidłowo i zapewni bezpieczną i ekonomiczną eksploatację pojazdu.

Czy ta opinia była pomocna?

jakub

Wystawiono 4 lata temu

@Tomasz i odpowiedni stół do testu. Czy wie ktoś może kto regeneruje pompy rozdzielaczowe?

Czy ta opinia była pomocna?

Rafał

Wystawiono 4 lata temu

super artykuł zainspirował mnie do regeneracji pompy ! Auto jeździ bez szarpania!

Czy ta opinia była pomocna?

Jarek

Wystawiono 4 lata temu

Już po zdjęciach widać, że pracujecie na najwyższym poziomie. Regenerowałem dwie pompy wtryskowe u was, klasa!

Czy ta opinia była pomocna?

clockmachina

Wystawiono 5 lat temu

Potwierdzam, że jeśli regeneracja pomp wtryskowych - Podkarpacie i Stalowa Wola najlepiej dają radę !

Czy ta opinia była pomocna?

clockmachina

Wystawiono 5 lat temu

Potwierdzam, że jeśli regeneracja pomp wtryskowych - Podkarpacie i Stalowa Wola najlepiej dają radę !

Czy ta opinia była pomocna?

Tomasz

Wystawiono 5 lat temu

@Karol samemu ciężko przeprowadzić regenerację, za dużo elementów do wymiany.

Czy ta opinia była pomocna?

Karol

Wystawiono 5 lat temu

Czyli samemu nie da się naprawić pompy w aucie tak?

Czy ta opinia była pomocna?

marcel

Wystawiono 5 lat temu

Świetny artykuł, chce się czytać więcej i więcej

Czy ta opinia była pomocna?

Maciek

Wystawiono 5 lat temu

Ja niestety u siebie musiałem naprawiać pompę... regeneracja wcale nie taka tania.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki