25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

POMPOWTRYSKIWACZE PASSAT B5 | Service Diesel - Einheitsinjektor

Autor: Kamila Mila
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.66

Piąta generacja jednego z najpopularniejszych przedstawicieli segmentu D pojawiła się na rynku w 1996 roku. W Passacie B5 pod maską często pojawiały się silniki wysokoprężne zasilane pompowtryskiwaczami.


Volkswagen Passat B5 był kolejną generacją bardzo udanej serii tworzonej już od 1973 roku, był spokrewniony konstrukcyjnie z Audi A4 B5 oraz Skodą Superb pierwszej generacji. Zajął trzecie miejsce w plebiscycie Eurpean Car of The Year w 1997 roku, ustępując jedynie Renault Megane Scenic i Fordowi Ka. W roku 2000 samochód przeszedł modernizację i otrzymał oznaczenie B5 FL, doszło także kilka jednostek napędowych. Passat montowany był w 3 krajach, w Niemczech pojazd wyjeżdżał z fabryk w Emden i Zwickau, na Ukrainie produkowany był w miejscowości Sołomonowe oraz w chińskim Anting.

Volkswagen zastosował wiele silników benzynowych, tworząc całkiem pokaźną paletę 13 jednostek od 1.6 w układzie R4 aż po czterolitrową, ośmiocylindrową jednostkę w układzie W. Wśród silników z zapłonem samoczynnym także było w czym wybierać, pojawiło się tu bowiem aż 9 wersji jednostki 1.9TDI(AHU, AHH, AFN, AVG, AVB, AJM, ATJ, AWX, AVF), 1 wersja 2.0TDI(BGW) oraz 5 odmian silnika o pojemności 2.5L(AKN, BDG, BDH, BAU, AFB). Silniki 1.9 o oznaczeniach AVB(100KM), AJM(115KM), ATJ(115KM), AWX(130KM), AVF(131KM) oraz legitymujący się mocą 136KM motor o pojemności 2.0 oznaczony kodem BGW posiadały ponadto układ mechanicznego wtrysku paliwa w systemie Pumpe Düse, czyli wyposażone były w pompowtryskiwacze (Einheitsinjektor Bosch). Samochód dostępny był w dwóch wersjach napędowych: przednim i AWD, nazywanym od tej generacji 4motion(wcześniej Syncro) oraz w czterech wariantach skrzyni biegów: 5-cio lub 6-cio biegową manualną bądź cztero lub pięciobiegowym automacie.

Dzięki zastosowaniu układu Pumpe Düse silniki wysokoprężne w Passacie pracowały wydajniej i były przez to nie tylko żwawsze, ale też bardziej oszczędne. Charakterystyka pracy jednostki napędowej została znacząco poprawiona poprzez wyeliminowanie przewodów wysokiego ciśnienia, jakie znajdowały się w układach z pompą wtryskową(VP). Passaty wyposażone w układ PD są mniej podatne na uszkodzenia jednostki napędowej i układu zasilania związane z olejem napędowym złej jakości niż w przypadku jakichkolwiek innych układów stosowanych zarówno w momencie premiery generacji B5, jak i obecnych. Największą z punktu widzenia użytkownika wadą silników TDI z pompowtryskiwaczami, wykorzystywanych powszechnie przez Volkswagena jest zwiększona ilość elementów znajdujących się w głowicy, co zwiększa koszt naprawy w przypadku, gdy pojawi się jakakolwiek awaria. Co zrobić, jeśli Passat b5 odmówi posłuszeństwa z powodu niewłaściwie lub wcale nie działających pompowtryskiwaczy? Można poszukać nowych pompowtryskiwaczy, jednak te potrafią osiągać wysokie ceny, niejednokrotnie windując koszt naprawy do poziomu ceny używanego modelu o podobnym przebiegu. Dlatego też lepszą opcją będzie oddanie uszkodzonych egzemplarzy do profesjonalnego serwisu diesla wyspecjalizowanego w regeneracji tych urządzeń Boscha, dzięki czemu samochód taki jak Passat B5 będzie mógł służyć przez kolejne setki tysięcy kilometrów.

Komentarze

Sławek 2020-03-06 10:09:04

Czytając objawy w passacie b5 wydaje mi się, że moje pompowtryskiwacze powoli tracą żywność. Dobrze, że trafiłem w porę na waszą stronę.

Arek456 2019-10-07 15:56:35

Pompowtryski passat b5 - ja tam nigdy nie miałem z nimi problemów. Kwestia prawidłowego użytkowania auta .

Xsawery 2019-08-29 08:58:45

Z tego co zauważyłam dawniej to tylko wysokoprężne były, benzyna mało była znana

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO