25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

POMPOWTRYSKIWACZ | Bosch Serwis – Pawlik – regenerujemy pompowtrysk

Autor: Elżbieta Łoin
Czas przeczytania tekstu: 4 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.75

Pompowtryskiwacze pojawiły się pod maskami samochodów z wysokoprężnymi jednostkami napędowymi pod koniec lat 90-tych, jako nowatorski układ wtrysku mogący zastąpić mało wydajne pompy rotacyjne i sekcyjne.

System ten był połączeniem pompy wtryskowej z wtryskiwaczem, jako jednego urządzenia. Do każdego cylindra montowany jest jeden pompowtryskiwacz, odpowiedzialny za zasilanie tylko wyżej wymienionego. Pompowtryskiwacze znacząco przewyższały technologicznie wszystkie występujące wtedy rozwiązania, wliczając w nie pierwszą generację układu Common Rail, przede wszystkim dzięki mniejszej wrażliwości na złą jakość paliwa i osiągane ciśnienie wtrysku, sięgające 2000 barów(Common Rail osiągał wtedy nie więcej niż 1300bar). Były także znacznie lepsze od pomp rozdzielaczowych i sekcyjnych ze względu na wyeliminowanie przewodów wysokiego ciśnienia oraz zjawiska pulsacyjnego dawkowania paliwa, dzięki czemu wszystkie cylindry posiadały równe i stałe warunki pracy, co nie było pewnikiem w starszych konstrukcjach.

Układ pompowtryskiwaczy Bosch, Siemens pojawił się w niemal wszystkich markach samochodów osobowych z grupy Volkswagen Aktiengesellschaft, ściślej w pojazdach spod takich szyldów jak Seat, Audi, Skoda, Volkswagen. Z pompowtryskiwaczy korzystało także wielu producentów samochodów dostawczych i ciężarowych, takich jak Mercedes-Benz w swojej serii Actros, DAF, Renault w niektórych modelach z serii Magnum, Scania, czy Iveco. Najczęściej spotykanym silnikiem z pompowtryskiwaczami jest jednostka TDI o pojemności 1.9 w wersjach produkowanych po 1998 roku. Od piątej generacji Golfa i szóstej Passata, Volkswagen zaczął stosować pompowtryskiwacze piezoelektryczne, które są w stanie pracować około cztery razy szybciej od poprzedników.

Jak wygląda budowa pompowtryskiwacza? Jego budowę możemy podzielić na 3 główne elementy, połączone w jedno urządzenie: pompę, wtryskiwacz oraz elektrozawór. Pompa jest elementem, który odbiera energię przekazywaną ze specjalnie w tym celu zamontowanej na wałku rozrządu krzywki poprzez dźwignię rolkową na otoczony sprężyną tłoczek pompy, połączony z dźwignią śrubą o kulistym łbie. Wtryskiwacz z kolei zbudowany jest z iglicy, jej dławika, sprężyny wtryskiwacza, zaworu przelewowego oraz uszczelki termoizolacyjnej w gnieździe wtryskiwacza. W jego ściankach wydrążone są kanaliki, którymi przepływa paliwo, dostarczane z, zapewniającego równe dawkowanie paliwa do każdego cylindra, przewodu rozdzielczego, znajdującego się w kanale doprowadzającym. Ten zaś wydrążony został w głowicy silnika.

Działanie pompowtryskiwacza określone jest w dwóch fazach, nazwanych od rodzaju wtrysku paliwa w danej fazie - wstępnej i zasadniczej. Pierwsza faza zostaje rozpoczęta wraz z przesunięciem tłoczka pompy w dół cylindra, w którym się znajduje. W odpowiednio dobranym momencie sterownik uruchamia elektrozawór, który wypycha swoją iglicę z gniazda. Przepływ między komorą wysokiego ciśnienia i otworami wlotowymi zostaje przez nią zamknięty. Dalszy ruch tłoczka pompy powoduje wzrost ciśnienia, owocujący ściśnięciem od dołu sprężyny wewnętrznej, która podnosi iglicę wtryskiwacza, doprowadzając w ten sposób do wtrysku wstępnego. Gdy ciśnienie osiągnie odpowiednią wartość, zachodzi ściśnięcie sprężyny wewnętrznej od góry, uchyla się wtedy zawór przelewowy i ciśnienie gwałtownie spada, powodując powrót iglicy wtryskiwacza, która przylega do gniazda.

W tej samej chwili rolka dźwigni pompowtryskiwacza natrafia na ostre załamanie krzywki, powodując gwałtowny spadek tłoczka pompy i natychmiastowy wzrost ciśnienia do wartości wystarczającej, by sprężyna wewnętrzna została ściśnięta z obu stron. Siła jest tak duża, iż zawór przelewowy nie jest w stanie zmniejszyć gwałtownie ciśnienia, dochodzi wtedy do wtrysku zasadniczego.

Pompowtryskiwacze mimo wielu zalet posiadają też znaczące wady, takie jak znaczne skomplikowanie ich budowy i obciążenie wałków rozrządu, które w pierwszych seriach produkcji silników z pompowtryskiwaczami potrafiły pękać. Taki pompowtryskiwacz kwalifikuje się do regeneracji w Bosch Serwis – Pawlik. Zwiększenie rozmiarów głowicy silnika uniemożliwia odpowiednie wyprofilowanie maski, zwiększające bezpieczeństwo pieszego w razie potrącenia. Pompowtryskiwacze pracowały bardziej twardo niż Common Rail, były też głośniejsze, przez co kultura pracy silników w nie wyposażonych pozostawiała wiele do życzenia, a także nie można było zastosować przy nich wielu faz wtrysku, znacznie poprawiających charakterystykę pracy jednostki napędowej. Najgorszą wadą pompowtryskiwaczy, która przekreśliła szanse dalszego rozwoju tego systemu, była trudność z uzyskaniem norm emisji spalin EURO 4, uniemożliwiająca montowanie silników z pompowtryskiwaczami w samochodach osobowych, ponieważ bez normy EURO 4 nie uzyskałyby one homologacji w Europie. Niezależnie od tego samochód wyposażony w pompowtryskiwacze wciąż jest dobrą alternatywą dla CR, ponieważ zapewniają one obniżenie spalania przy jednoczesnym wzroście wydajności jednostki napędowej i są trwalsze.

Naprawa pompowtryskiwacza Delphi, Siemens, Bosch dedykowana jest w autach ciężarowych i osobowych w aso Bosch Diesel Service.

Komentarze

Adam 2020-03-06 10:33:51

Widziałem, że prowadzicie też regeneracje wtrysków w Krakowie. Na pewno się zgłoszę w razie potrzeby.

Creed 2019-08-29 09:11:17

Wow, na prawdę dużo można się dowiedzieć z waszych artykułów :D

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO