25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

POMPOWTRYSKI | Bosch Diesel Service – Pawlik - regeneracja

Autor: Kamila Mila
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.70

System mechanicznego wtrysku paliwa wprowadzony na rynek przez grupę Volkswagen AG był na swój sposób rewolucyjny i przez pewien moment najlepszy ze wszystkich dostępnych. Co przyczyniło się do powolnego wypierania pompowtryskiwaczy przez inne układy?

Pompowtryskiwacze, często nazywane błędnie „pompowtryskami” stworzone zostały w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych przez koncern Volkswagen Aktiengesellschaft (np. PASSAT B5, B6 FL – 130, 105 KM 1,9 2,0 TDI – GOLF 4 – AUDI A4, A6, A3 AL. Również Seat i Skoda), deklasując stare rozwiązania polegające na pompach rotacyjnych i sekcyjnych, a także pierwsze generacje stworzonego przez Fiata systemu Common Rail. W odróżnieniu od CR, osiągającego początkowo ciśnienie wynoszące jedynie 1300bar, pompowtryskiwacze sprężały paliwo do optymalnej wartości 2000 barów, znacznie lepiej poprawiającej osiągi pojazdu, zmniejszając jednocześnie spalanie jednostek z zapłonem samoczynnym.

Niestety pompowtryskiwacze Bosch posiadały pewne trudne do wyeliminowania wady, takie jak znaczne skomplikowanie konstrukcji nie tylko urządzenia, ale i zaadaptowanego doń silnika, którego wysokość wzrastała, co przekładało się na zmniejszenie bezpieczeństwa pieszych(brak możliwości odpowiedniego wyprofilowania maski samochodu). Jak zatem wyglądała budowa pompowtryskiwacza? W jego konstrukcji można wyróżnić trzy główne elementy, czyli pompę, wtryskiwacz i elektrozawór, odpowiadający za sterowanie pracą urządzenia.

Na wtryskiwacz składa się iglica wtryskiwacza, dławik iglicy, sprężyna wtryskiwacza, zawór przelewowy i uszczelka termoizolacyjna. Głównym komponentem elektrozaworu jest jego iglica, zaś pompa zbudowana jest ze sprężyny tłoczka, śruby z kulistym łbem, tłoczka pompy oraz dźwigni pompowtryskiwacza typu rolkowego, która wprawia w ruch całe urządzenie dzięki przemieszczaniu się rolki po umieszczonej na wałku rozrządu krzywce, mającej prócz jednego ostrego punktu łagodny kształt. Ostre załamanie ma na celu wywołanie reakcji zwiększającej gwałtownie ciśnienie w urządzeniu, zaś łagodne przejście rolki po reszcie powierzchni krzywki zapobiega tworzeniu się niepowołanych pęcherzyków powietrza.

Działanie pompowtryskiwaczy polega na dwóch fazach: fazie wtrysku wstępnego i fazie wtrysku zasadniczego. Faza wtrysku wstępnego, nazywana też wstępną fazą napełniania, zaczyna się od przesunięcia tłoczka pompy w dół cylindra. Gdy sterownik uruchamia elektrozawór, wypchnięta zostaje iglica zaworu z gniazda i zamyka ona przepływ pomiędzy komorą wysokiego ciśnienia i otworami wlotowymi, co doprowadza do wzrostu ciśnienia wraz z postępującym schodzeniem tłoczka pompy. Gdy zostaje osiągnięte odpowiednie ciśnienie dochodzi do ściśnięcia wewnętrznej sprężyny od dołu, owocujące uniesieniem iglicy wtryskiwacza i wstępnym wtryskiem paliwa do komory spalania. Faza pierwsza kończy się, gdy przez rosnące ciśnienie sprężyna zostaje ściśnięta także od góry, uchylając w ten sposób zawór przelewowy i powodując gwałtowny spadek ciśnienia, a także powrót iglicy wtryskiwacza do gniazda.

Druga faza rozpoczyna się tuż po przylgnięciu iglicy wtryskiwacza do gniazda, bowiem wtedy rolka dźwigni pompowtryskiwacza dociera do ostrego załamania na krzywce, powodując nagły ruch tłoczka pompy w dół z dużą siłą. Następuje gwałtowny wzrost ciśnienia do poziomu, w którym występuje ściśnięcie sprężyny wewnętrznej z obu stron. Pomimo otwarcia zaworu przelewowego, siła jest tak duża, iż nie pozwala ona na zapobiegnięcie uniesieniu iglicy wtryskiwacza. W tym momencie dokonuje się wtrysk zasadniczy.

Prócz komplikacji konstrukcji jednostki napędowej i nadwyrężenia wałka rozrządu, „pompowtryski” miały kilka dodatkowych mankamentów, przez które są teraz wypierane przez układ Common Rail Bosch, takich jak głośna i twarda praca czy poważne trudności w uzyskaniu norm emisji spalin oznaczonych EURO 4, które bezpośrednio przyczyniły się do zahamowania rozwoju układów wykorzystujących pompowtryskiwacze.

Bosch Diesel Service – Pawlik zajmuje się obsługą i regeneracją wszystkich pompowtryskiwaczy Bosch również ciężarowe – SCANIA, DAF, IVECO, MAN, VOLVO, MERCEDES, RENAULT. Koszty naprawy w zakładce cennik.

Komentarze

Wiktor 2020-03-06 10:28:07

Wykonywałem regeneracje wtrysków delphi, ich jakość jak najbardziej odpowiada. Wasza firma świetnie poradziła sobie z regeneracją.

Daniel 2019-09-05 15:17:57

Moje pompowtryski przeszły regenerację i teraz działają prawidłowo, polecam taką opcję naprawy!

Kugar 2019-08-29 09:12:48

W końcu wiem, jak działa pompowtryskiwacz :D

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO