25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Pawlik | CZYSZCZENIE POMPOWTRYSKIWACZY - Autoryzowany Bosch Diesel Service

Autor: Kamila Mila
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.70

Pompowtryskiwacze to niezwykle trwały układ mechanicznego wtrysku paliwa w silnikach z zapłonem samoczynnym, czasem ulegający jednak zanieczyszczeniom i wyeksploatowaniu wtedy zachodzi konieczność regeneracji w Serwisie Boscha.

(Rzeszów - Podkarpackie, Mielec, Jaworzno, Kraków, Krosno, Lublin, Katowice, Suchedniów, Warszawa, Łódź, Tuchola, Iława, Bochnia, Radom, Szczecin, Gdańsk, Reda, Białystok, Iława, Krotoszyn, Poznań, Wrocław, Tarnów, Koszalin, Gorzów Wielkopolski, Kielce, Rybnik - Śląskie, Bydgoszcz, Częstochowa, Opole, Tuchola, Bochnia, Nowa Huta, Wałbrzych, Katowice, Olsztyn, Elbląg, Gdynia, Sochaczew, Legnica, Koszalin, Lubartów i wiele innych miast - codziennie odbieramy naszym kurierem pompowtryskiwacze do naprawy i regeneracji).


Pompowtryskiwacze zaczęły pojawiać się w samochodach osobowych, ciężarowych i dostawczych pod koniec ubiegłego wieku dzięki grupie Volkswagen Aktiengesellschaft, która postanowiła stworzyć lepszy od ówcześnie stosowanych system zasilania wysokoprężnych jednostek napędowych, będących coraz popularniejszym wyborem w przypadku pojazdów osobowych. Ich budowa opiera się o połączenie pompy i wtryskiwacza oraz dodanie sterującego ich pracą elektrozaworu.

Praca pompowtryskiwacza zaczyna się w momencie zainicjowania fazy wtrysku wstępnego, następującego wraz z przesunięciem tłoczka do dołu cylindra pompy i uruchomieniem przez sterownik elektrozaworu. Po jego uruchomieniu iglica elektrozaworu zostaje wypchnięta z gniazda, co skutkuje zamknięciem przepływu pomiędzy komorą wysokiego ciśnienia a otworami wlotowymi. Gdy tłoczek pompy kontynuuje swój spadek, wzrasta ciśnienie i sprężyna wewnętrzna wtryskiwacza zostaje ściśnięta od dołu, podnosząc w ten sposób iglicę wtryskiwacza, co owocuje wykonaniem wtrysku wstępnego do komory spalania. Ciśnienie wzrasta do momentu, w którym sprężyna wewnętrzna ulega ściśnięciu także od góry, co pozwala na uchylenie zaworu przelewowego i drastyczny spadek ciśnienia w pompowtryskiwaczu, dzięki czemu iglica wtryskiwacza wraca do swojej pierwotnej pozycji przylegając ponownie do gniazda.

W momencie zakończenia ruchu powrotnego przez iglicę wtryskiwacza rolka dźwigni odpowiedzialnej za napęd urządzenia trafia na ostre załamanie znajdującej się na wałku rozrządu krzywki, co wywołuje ponowny, lecz dużo szybszy ruch tłoczka pompy w dół, owocujący natychmiastowym wzrostem ciśnienia do wartości, która ściska sprężynę wewnętrzną z obu stron. Zawór nie jest w stanie doprowadzić do natychmiastowego spadku ciśnienia ponieważ siła jest zbyt duża, dzięki czemu dochodzi do wtrysku zasadniczego, po którym cykl pracy pompowtryskiwacza zostaje zakończony i powraca do fazy wtrysku wstępnego.

Pompowtryskiwacze są trwałymi urządzeniami zdolnymi do pokonywania dużych przebiegów, w momencie pojawienia się na rynku był to także najlepszy system zasilania silników wysokoprężnych, a to za sprawą osiąganego ciśnienia na poziomie 2000 barów. Pompowtryskiwacze są rozwiązaniem pozwalającym na największe obniżenie spalania przy jednoczesnym wzroście wydajności jednostki napędowej i odpornym na złej jakości olej napędowy, jednak nie są w stanie pracować przy większej ilości faz wtrysku i znacząco komplikują konstrukcję głowicy silnika, zwiększając tym samym koszty serwisowania w razie jakiejkolwiek awarii.

W przypadku wystąpienia problemów z zapłonem, nierównomierną pracą, czy gaśnięciem silnika czasami wystarczającym rozwiązaniem jest czyszczenie pompowtryskiwaczy w Autoryzowanym Bosch Diesel Service, które da się wykonać w przydomowym garażu wykorzystując specjalnie w tym celu wytworzone urządzenia zapobiegające zapowietrzeniu układu, jednak lepszym wyjściem jest oddanie pojazdu lub samych pompowtryskiwaczy do profesjonalnego zakładu Bosch Serwis, w którym każde urządzenie zostanie dokładnie wyczyszczone i przy okazji sprawdzone przez fachowców, ponieważ może okazać się, iż samo czyszczenie nie pomoże. Wtedy można przeprowadzić dokładną diagnostykę i wymienić podczas regeneracji wszystkie wadliwe części pompowtryskiwaczy Bosch, co jest znacznie tańszą opcją od zakupu nowych egzemplarzy, których ceny wahają się od 800 do nawet 3000 złotych za sztukę.

A może czyszczenie pompowtryskiwaczy liqui moly, STP , czy na pewno skuteczne?

To często zadawane pytanie – można próbować efekty w praktyce są różne zależy to od stopnia i rodzaju zanieczyszczenia pompowtryskiwacza.

Komentarze

bob 2020-06-02 13:29:00

Ja dolałem do baku liqui moly i auto od tamtej pory odżyło, ale i tak chciałbym sprawdzić te wtryskiwacze. Na kiedy można się do Państwa umówić na sprawdzenie wtrysków?

Szakalaka 2020-03-13 14:03:38

Samo czyszczenie pompowtryskiwaczy tak na prawdę niewiele pomaga, ja jako mechanik zalecam wykonanie kompleksowej regeneracji pompowtrysków i oczywiście najlepiej wykonać to na oryginalnych częściach Bosch.

Andrzej 2020-03-06 08:59:00

Wasz bosch serwis w Stalowej Woli to naprawdę świetne miejsce. Dajecie samochodowi drugie życie, ja regenerowałem u was turbinę akurat.

Warszawa Samuel 2019-10-21 08:26:14

Warsztat diesel service pawlik i opinie jakie o nim krążą są różne, ale jednocześnie ciężko znaleźć kogokolwiek lepszego, nie bardzo miałem cokolwiek do stracenia, więc czemu by nie spróbować. Jak się okazało regeneracja wtryskiwaczy bosch przebiegła w sposób nienaganny, auto pracuje jak nowe, a na wszystko są papiery. Nie dołączyłem jakiegoś dokumentu z mojej strony to załatwiliśmy to w 30 sekund przez maila. Tak się to powinno robić.

płyn 2019-08-27 14:53:04

Jaki płyn do czyszczenia pompowtrysków będzie najbardziej skuteczny? polećcie coś

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO