Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Od czego zależy dawka paliwa w systemie Common Rail?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
CENA Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
CZAS REALIZACJI 24 - 48 godzin
GWARANCJA 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów

Dawka paliwa w Common Rail

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Dawka paliwa w systemie Common Rail
Od czego zależy dawka paliwa w systemie Common Rail?

Dawka paliwa w systemie Common Rail zależy przede wszystkim od:
obciążenia silnika w danym momencie, temperatury cieczy chłodzącej oraz mocy zadanej przez kierowcę. Komputer sterujący pracą wtryskiwaczy ustala liczbę dawek na jeden cykl (w najnowszych Dieslach może ich być aż 8!), a także wielkość poszczególnych dawek. Sterownik decydując o charakterze wtrysku, opiera się na informacjach, jakie docierają do niego z czujników, które rozmieszczone są w silniku oraz w jego obrębie. Reasumując: oprogramowanie sterujące bazując na tak zwanej mapie wtrysku, ustala moment oraz ilość wtrysku. Warto wiedzieć, że wspomniana mapa wtrysku jest indywidualna dla każdego silnika, a parametry w niej zawarte zostały opisane przez producenta danego wtryskiwacza.

Kulturalne diesle, czyli jak działa Common Rail – jakie paliwo?

System Common Rail zyskał miano kulturalnego ze względu to, że poziom hałasu został dzięki niemu znacznie ograniczony, zużycie paliwa zmniejszone, a emisja toksycznych spalin zminimalizowana. Aby Common Rail mógł pracować w pełni wydajnie, należy zadbać o to, by tankowane paliwo było wyłącznie dobrej jakości. Z racji tego, że wszystkie ruchome elementy układu są smarowane przez paliwo, musi mieć ono odpowiednie właściwości ochronne. Destrukcyjnie na wtryskiwacze działa zawartość w paliwie siarki, cząstek stałych oraz wody.

1. Wtryskiwacze Common Rail – zasada działania – Common Rail od kiedy?

Zaczynając od początku – paliwo pobierane jest z baku przez pompę niskociśnieniową, następnie wędruje do pompy wtryskowej, gdzie jest sprężane do odpowiedniej wartości. Sprężone paliwo trafia do szyny common rail, która pełni rolę akumulatora. Zadaniem szyny jest dostarczenie paliwa do każdego wtryskiwacza, które to z kolei rozpylają paliwo bezpośrednio w komorach spalania. Wtryskiwacze Common Rail dzięki swej konstrukcji bardzo precyzyjnie dozują paliwo. Prężny rozwój technologii common rail rozpoczął się od silnika JTD opracowanego przez Fiata i Boscha w 1997 roku.

2. Determinanty dokładności dawkowania paliwa w systemie zasobnikowego układu zasilania Common Rail – Common Rail generacje

O charakterze (wielkości) dawki w układzie Common Rail decyduje m. in. czas otwarcia wtryskiwacza, ciśnienie w listwie, prędkość obrotowa oraz napięcie w układzie. Jednakże, aby bardziej sprecyzować dawkę paliwa, należy wziąć pod uwagę temperaturę oleju napędowego oraz wielofazowość wtrysku. W pojazdach napędzanych Dieslem możemy spotkać trzy generacje common rail. Obecnie najczęściej stosowane są układy drugiej generacji, dzięki którym uzyskujemy ciśnienie rzędu 1600 bar i do 7 wtrysków na jeden cykl pracy cylindra.

Dawkowanie paliwa w systemie Common Rail
Determinanty dokładności dawkowania paliwa w systemie zasobnikowego układu zasilania Common Rail

3. Wtrysk common rail. Precyzja wysokich ciśnień – Common Rail kto wynalazł?

Wysokie ciśnienie (nawet 2500 bar), jakie można uzyskać w układzie common rail, pozwala na znacznie lepsze rozpylenie paliwa, które przybiera postać mgiełki zamiast kropelek. Najbardziej narażoną częścią układu są wtryskiwacze, bowiem pracują zarówno pod ogromnym ciśnieniem, jak i w wysokiej temperaturze, a do tego muszą być niezwykle precyzyjne. Aktualnie technologia Common Rail udoskonalona przez firmę Bosch instalowana jest w ponad 70% silników Diesla.

Udostępnij wpis

Komentarze

Janusz

Wystawiono Rok temu

Dawka paliwa w systemie Common Rail zależy od wielu czynników, takich jak: Ciśnienie paliwa – im większe ciśnienie paliwa, tym większa dawka. Długość trwania impulsów elektrycznych – im dłużej trwają impulsy elektryczne, tym większa dawka paliwa. Temperatura paliwa – im wyższa temperatura paliwa, tym większa dawka oraz temperatura otoczenia – im wyższa, tym większa dawka paliwa. Obroty silnika – im większe obroty silnika, tym większa dawka paliwa. Pozycja pedału gazu – im dalej wciśnięty jest pedał gazu, tym większa dawka paliwa. Moc silnika – im większa moc silnika, tym większa dawka paliwa. Poziom paliwa w zbiorniku – im niższy poziom paliwa w zbiorniku, tym mniejsza dawka paliwa. Poziom naładowania akumulatora – im niższy poziom naładowania akumulatora, tym mniejsza dawka paliwa.

Czy ta opinia była pomocna?

Marunio_x5

Wystawiono 2 lata temu

Świetna treść, sporo się teraz dowiedziałem od czego zależy dawka paliwa w CR.

Czy ta opinia była pomocna?

Ważniak

Wystawiono 2 lata temu

Jak się jeździ jak wariat, to silnik potrzebuje więcej paliwa. Ekonomiczna jazda jest ważna nie tylko ze względu na zużycie paliwa, ale i na stan techniczny podzespołów samochodowych.

Czy ta opinia była pomocna?

Anita_ban

Wystawiono 2 lata temu

Dużo jest tych czynników w sumie, które mają wpływ na dawkę paliwa. Nie pomyślałabym, że to wszystko ma znaczenie, serio.

Czy ta opinia była pomocna?

miśka_24

Wystawiono 2 lata temu

Dobry artykuł o dawkowaniu paliwa w COMMON RAIL!

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki