Nierówne obroty i drżenie silnika - Objawy uszkodzonych wtryskiwaczy Common Rail
Nierówne obroty (nazywane także falującymi) oraz drgania silnika są jednym z częstych objawów awarii wtryskiwaczy w Dieslu. Źródłem takiej usterki może być tak zwane zablokowanie / zawieszenie się wtryskiwacza, brak szczelności w konstrukcji, niewłaściwe ciśnienie wtrysku, zużycie się któregoś z elementów, nieprawidłowy montaż, czy też uszkodzenia mechaniczne w obrębie rozpylacza.
Niesprawne wtryski przekładają się negatywnie na pracę silnika, przez co w czasie jazdy możemy odczuć znaczną utratę mocy, słabsze osiągi czy też szarpanie auta na biegu jałowym. Innym objawem uszkodzonych wtryskiwaczy Common Rail jest problem z uruchomieniem pojazdu, szczególnie w okresie zimowym. Często zauważymy także wzmożone dymienie z wydechu, większe zużycie paliwa i gorsze spalanie. Na konieczność naprawy wskazuje także dźwięk uszkodzonego wtryskiwacza określany jako klepanie i stukanie dochodzące spod maski.
Nie powinno nikogo dziwić, że powyższe oznaki znacząco obniżają komfort jazdy, w związku z czym nie powinno się odkładać diagnostyki na później. Trzeba też wiedzieć, że im wcześniej ustalimy przyczynę awarii wtrysków, tym stopień uszkodzeń będzie mniejszy, a co za tym idzie, także i koszty naprawy.

Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Zamówienia złożone do godz. 15 wysyłamy tego samego dnia!

Diagnoza uszkodzonych wtryskiwaczy Common Rail - Co należy wiedzieć?
Diagnostyka wtrysków może składać się z kilku etapów, takich jak;
- ocena wizualna, polegająca na znalezieniu ewentualnych wycieków, korozji czy uszkodzeń mechanicznych,
- sprawdzenie wtrysków testerem diagnostycznym, za pomocą którego odczytamy kody błędów wskazujących potencjalne źródło usterki,
- testy przelewowe, dzięki którym możemy sprawdzić, który wtrysk niepoprawnie dawkuje paliwo,
- testy na stole probierczym, gdzie możemy zweryfikować wszystkie parametry pracy wtrysków, jak np. ciśnienie, objętość wtryskiwanego paliwa.
Przede wszystkim diagnostyka wtrysków powinna odbywać się w serwisie, który specjalizuje się naprawą samochodów z silnikiem Diesla. W takim miejscu znajdziemy bowiem odpowiednie urządzenia diagnostyczne, a mechanicy przeprowadzający oględziny, znają technologię naprawy wtrysków każdego producenta.
Jak naprawić drżenie silnika spowodowane wadliwymi wtryskiwaczami?

Aby usunąć drżenie silnika wywołane uszkodzonymi wtryskami, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, co jest źródłem awarii – czyli poddać wtryski gruntownym oględzinom. Zanim jednak udamy się do mechanika, można spróbować samodzielnie wyczyścić wtryski ogólnodostępnymi preparatami, gdyż wibracje silnika mogą być spowodowane zabrudzeniami zalegającymi na wtryskach. Jeśli to nie przyniesie odpowiednich rezultatów, warto skorzystać z regeneracji wtryskiwaczy. Wówczas do ich naprawy podchodzi się kompleksowo, gdyż są gruntownie diagnozowane, czyszczone metodą ultradźwiękową i testowane pod każdym kątem na stanowisku probierczym. W czasie regeneracji wymienia się także zużyte czy też uszkodzone elementy. Jeżeli regeneracja nie będzie skuteczna, pozostaje jedynie wymiana wtrysków na nowe.
Wpływ regularnej konserwacji na żywotność wtryskiwaczy Common Rail
Mechanicy zalecają regularne stosowanie preparatów do paliwa, gdyż znacznie poprawiają one pracę wtryskiwaczy już od pierwszego użycia, a w konsekwencji, wydłużają okres ich wydajności i funkcjonalności. Środki do czyszczenia wtryskiwaczy można zakupić w każdym sklepie motoryzacyjnym, a co więcej, są w stosunkowo niskiej cenie, dlatego naprawdę warto pamiętać o ich stosowaniu. Tym bardziej, że nie trzeba znać się na mechanice samochodowej, żeby dbać o sprawność wtrysków, gdyż takie dodatki wystarczy dolać do baku z paliwem. W ocenie kierowców największymi zaletami dolewania takich produktów jest poprawa osiągów, większa moc i lepsze spalanie.
Komentarze