Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Naprawa silników diesla - najczęstsze usterki

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Najczęstsze usterki silników

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

 • nowe
 • regenerowane na wymianę
 • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Naprawa silników diesla może wymagać różnych działań, w zależności od rodzaju usterki:

 • problemy z wtryskiem paliwa: wycieki paliwa, nierównomierne spalanie, trudności w uruchomieniu silnika itp. (uszkodzona pompa wtryskowa, zanieczyszczenia w filtrze paliwa, uszkodzone wtryskiwacze paliwa lub problemy z ciśnieniem paliwa);
 • wycieki oleju: utrata mocy, zanieczyszczenia silnika lub uszkodzenia innych części (wycieki z uszczelek zaworowych, uszczelek pod głowicą, uszczelki wału korbowego);
 • problemy z turbosprężarką: spadki mocy (uszkodzone wirniki, problemy ze sterowaniem);
 • usterki układu chłodzenia: przegrzewanie silnika (wycieki płynu chłodzącego, uszkodzenia termostatu, nieszczelności w układzie chłodzenia, problemy z wentylatorem);
 • problemy z układem dolotowym: problemy z wydajnością silnika i zwiększoną emisję zanieczyszczeń (zanieczyszczenia w filtrze powietrza, uszkodzony przepływomierz powietrza, wycieki powietrza lub problemy z układem recyrkulacji spalin);
 • usterki rozrządu: awaria paska rozrządu lub napinacza, niewłaściwe ustawienie rozrządu, uszkodzenie zaworów lub tłoków.

1. Zawodne podzespoły diesla - usterki w silnikach diesla

Silnik diesla, silnika samozapłonowy, silnik wysokoprężny, wynalazek niemieckiego inżyniera Rudolfa Diesla, który u schyłku XIX wieku miał swoją premierę w Paryżu, do dziś odgrywa ogromną rolę w transporcie morskim i lądowym. Ewoluując przez lata, zmieniały się jego wygląd, osiągi i rozwiązania technologiczne zastosowane w jego konstrukcji. Na miano niezawodnego zapracowywał sobie przez lata, ponieważ mimo że, pił olej, dymił i hałasował, to nie psuł się i można było na nim polegać. Nowy diesel, oparty o technologię Common Rail na miano niezawodnego nie zasługiwał właściwie nigdy, ponieważ zawsze, w układzie współpracujących ze sobą podzespołów w silniku, trafił się taki, który wymagał specjalistycznej opieki albo, chociaż, szczególnej troski, a jednostki, które nie borykały się z podobnymi problemami, można wymienić na palcach jednej ręki.

silnik dieslowski
Naprawa silników diesla - najczęstsze usterki

2. Zasobnikowy układ zasilania silnika wysokoprężnego Common Rail.

 Wśród podzespołów, z którymi możemy mieć problem, na pierwszym miejscu, bez ryzyka, mógłbym wymienić układ zasilania silnika. Jest to zbiór podzespołów, odpowiedzialnych za dostarczanie do silnika oleju napędowego, w odpowiedniej dawce i odpowiednio rozpylonego. Współcześnie produkowany w samochodach osobowych jest jedynie układ common rail, ze względu na bardzo wymagające normy emisji spalin, którym sprostać może, tylko zaawansowana technologia, niemniej jednak po naszych drogach, wciąż poruszają się pojazdy wyposażone również w pompowtryskiwacze, bądź jednostkową pompę PLD. Uszkodzony układ zasilania silnika może sprawić bardzo wiele problemów, poczynając od spadku osiągów, poprzez zmniejszoną kulturę pracy, aż po unieruchomienie samochodu włącznie. Związane może być to z uszkodzeniem dowolnego ze składowych układu:

  • pompy wstępnej
  • pompy wysokiego ciśnienia
  • listwy
  • wtryskiwaczy
  • sterownika

Każdy z nich wymaga specyficznych działań w celu odzyskania parametrów fabrycznych. Dobrą informacją dla wszystkich wykorzystujących w swoich samochodach silniki wyposażone w zasobnikowy układ zasilania silnika Common Rail. 
Pompa wstępna jest najtańszym z elementów wchodzących w skład układu zasilania. Uszkodzenia są rzadkie, ale jeśli już się zdarzą, opiłki z pompki wstępnej mogą zanieczyścić i uszkodzić cały układ. Objawy uszkodzenia pompy wtryskowej diesla, czyli pompy wysokiego ciśnienia są dużo łatwiejsze do zaobserwowania. Spadek osiągów, szarpanie silnika, jest to również przyczyna nierównej pracy silnika diesla, w końcu unieruchomienie auta. Jeden z najważniejszych i najdroższych elementów w samochodzie. Listwa to zbiornik wysokiego ciśnienia, niemal nie zdarzają się usterki. Sterownik również należy do żywotnych, a problematyczne są jedynie korodujące styki. Znacznie więcej i dużo droższych problemów dostarczają nam wtryskiwacze i pompa wysokiego ciśnienia. Uszkodzone uszczelnienia wtryskiwaczy albo nieszczelna pompa może powodować nierówną pracę silnika na wolnych obrotach.

3. Doładowanie silnika diesla - turbosprężarka. 

 Kolejnym, którego nie można w tym zestawieniu pominąć, jest układ doładowujący silnika wysokoprężnego. Zadaniem tego układu jest dostarczanie do silnika zwiększonej ilości powietrza, w celu wzbogacenia mieszanki powietrzno-paliwowej, a co za tym idzie zwiększenia intensywności spalania i uzyskania lepszych osiągów bez ingerencji w konstrukcję silnika. Najczęściej jest to turbosprężarka bądź układ turbosprężarek pracujących w sprzężeniu ze sobą, jednak czasem, jako rozwiązanie, stosuje się również mechaniczny kompresor.
Do uszkodzeń turbosprężarki należy zaliczyć uszkodzenia zarówno części ciepłej (turbiny), zimnej (sprężarki) i łączącego je rdzenia. Uszkodzenia najczęściej są mechaniczne, a więc wywołane przez ciała obce i zanieczyszczenia. Dodatkowo współcześnie wśród turbosprężarek wyposażonych w zmienną geometrię dodatkowo należy zadbać o sterowanie łopatkami VGT. Zbyt duża ilość sadzy w gazach wydechowych prowadzi do gromadzenia się nagaru na łopatkach turbiny lub na sztandze, która łopatkami porusza, a to z kolei zwiększa opory ruchu i może doprowadzić do zatarcia się mechanizmu i jego zacięcia. Analizując zagadnienie psującej się turbosprężarki, należy wspomnieć jeszcze o dwóch bardzo ważnych we współczesnych konstrukcjach silników zaworach, a mianowicie o zaworze wastegate oraz EGR. Zawór wastegate to zawór upustowy, który ma za zadanie kontrolę poziomu ciśnienia doładowania panującego w turbosprężarce i chronić ją przed przeładowaniem. Zawór EGR to akronim od Exhaust Gas Recirculation, czyli wtórny obieg gazów spalinowych. Uszkodzenie jednego i drugiego może mieć daleko idące konsekwencje, od zmiany parametrów pracy silnika aż po rozerwanie turbosprężarki i uszkodzenie silnika.

4. Dwumasowe koło zamachowe - eliminacja drgań silnika.

 Następnie, należy wspomnieć o elemencie, zwanym kołem dwumasowym. Jest to podzespół, który za zadanie ma przełożenie napędu z silnika na wał korbowy. Oprócz tej, teoretycznie prostej, funkcji zmniejsza również wibracje produkowane przez pracujący silnik i łagodzi przeciążenia działające na wał i skrzynię biegów. Dwumasa, dwumasowe koło zamachowe, nie jest to rozwiązanie pierwotne a udoskonalona wersja koła zamachowego. Konieczne stało się wykorzystywanie takiego mechanizmu z racji faktu, że energia silnika przekazywana jest tylko w jednym suwie – pracy. Koło zamachowe ma za zadanie utrzymać płynność pracy silnika. Jest to podzespół delikatny, który zmuszany do pracy na niskich obrotach, lub gwałtownego ruszania, potrafi z czasem stracić swoją żywotność i ulec awarii. Uszkodzone koło zamachowe może sprawiać wrażenie, że nierówna jest praca silnika "na zimnym", czyli zanim temperatura osiągnie optymalny dla silnika poziom około 90 stopni.

5. DPF i SCR, czyli EURO 5 w praktyce

 Filtr cząstek stałych jest kolejną pozycją na naszej liście, a za zadanie ma oczyszczanie spalin ze szkodliwej sadzy, którą później, przy odpowiednich warunkach jezdnych wypala. Stąd też czasem, ów czarny dym, który wydostaje się z układu wydechowego, podczas gwałtownego zwiększania obrotów pracy silnika diesla. Bez odpowiedniej higieny użytkowania tego podzespołu, możemy doprowadzić do prawdziwego spustoszenia w silniku, na przykład, poprzez zatarcie się silnika spowodowanego obecnością paliwa w oleju. Podobny problem może wystąpić kiedy, silnik mając informację od sterownika, że czas na czyszczenie DPF, zwiększa dotrysk paliwa w suwie wydechu, aby doprowadzić do zapłonu paliwa poza komorą spalania, a konkretnie w wyżej wymienionym zapchanym sadzą filtrem cząstek stałych.
Nowoczesnym zastępcą filtra DPF jest układ SCR, czyli układ służący do selektywnej redukcji katalitycznej. Wykorzystuje on tak zwany AdBlue, czyli wodny roztwór mocznika, który w wysokiej temperaturze rozpada się na amoniak i wodę i łączy się z tlenkami azotu (NOx), przez co do atmosfery trafia neutralny gaz zamiast trujących tlenków. Brak AdBlue spowoduje przejście silnika w tryb awaryjny. Warto zaznaczyć, że SCR wyeliminował praktycznie wszystkie wady silnika 1.9 TDi (np. 105 KM)

silnik napędzany dieslem
Silnik diesla

 

6. Przełożenie pracy silnika - pasek i łańcuch

 Warto zaznaczyć, również, jak dużą rolę pełni łańcuch rozrządu, przenoszący energię silnika na pozostałe podzespoły. O ile, nie trzeba obawiać się raczej jego zerwania, o tyle często zdarza mu się poluzować i jego praca nie jest tak precyzyjna, jak byśmy chcieli, w celu zapewniania naszemu silnikowi komfortu pracy. Jeśli natomiast w naszym silniku zamiast łańcucha pracuje pasek, zerwanie się takiego paska jest możliwe, dlatego powyżej 50 tysięcy kilometrów przebiegu rekomenduje się zwrócenie bacznej uwagi na stan paska. Mówiąc o rozrządzie, nie można nie wspomnieć (poniekąd z łezką w oku) o wałku rozrządu, który wykorzystywany jest w układzie zasilania silnika typu PD, czyli Pumpe Duse, czyli pompowtryskiwacze. Jest to wałek, którego zadaniem jest przełożenie pracy silnika, z wału napędowego na naciskacze, części tłoczącej pompowtrysków. Uszkodzenia są rzadkie, ale bardzo kosztowne. Warto nadmienić, że najprostszym sposobem uszkodzenia wałka rozrządu jest niedostateczna ilość oleju silnikowego spełniającego funkcje smarne w jednostce napędowej. Prowadzi to do uszkodzenia krzywek zainstalowanych na wałku, a które napędzają pompowtryski.
Nawet jeśli żaden z wymienionych problemów, nie spowoduje unieruchomienia pojazdu, mogą doprowadzić do tego ich bezpośrednie następstwa – na przykład zanieczyszczenia pochodzące z układu zasilania (opiłki z pompy) lub z zewnątrz (nawet ziarenko piasku z zapchanego filtra) mogą doprowadzić do zniszczenia gładzi cylindra, czyli zarysować idealnie gładką powierzchnię cylindra, w której pracuje tłok, a w efekcie doprowadzić do zatarcia silnika, poprzez zwiększenie oporów i temperatury pracy.

Zawał serca samochodu - uszczelka pod głowicą

 Ostatnią pozycją na naszej liście, po części nieprzypadkowo – z uwagi na najdroższą możliwą w eksploatacji diesla naprawę – chciałbym wymienić głowicę silnika. Zdobycie dedykowanej pod nasz silnik głowicy, którą można z pozytywnym skutkiem eksploatować, jest niemal niemożliwe, a zaprojektowanie takiej, wiąże się z kosztami na tyle wysokimi, że tańszym rozwiązaniem wydaje się już nowa jednostka napędowa. Tańszym uszkodzeniem, ale nie mniej uciążliwym, jest rozszczelnienie się głowicy – uszkodzenie uszczelki pod głowicą. Tego typu naprawy niestety nie wykonamy bez specjalistycznego sprzętu, ponieważ podczas wymiany uszczelki pod głowicą konieczne jest jej planowanie, czyli sfrezowanie cienkiej warstwy metalu z głowicy, w celu idealnego dopasowania uszczelki pod głowicę.

Wiele z wymienionych podzespołów poddaje się procesowi regeneracji, jak turbosprężarka czy wtryskiwacze, jednak nie wszystkie i naprawdę warto o tym pamiętać, ponieważ każdemu zależy na jak najtańszych kosztach eksploatacji, a cena wymiany może oznaczać finansową śmierć samochodu.

Skoro trafiłeś na nasz artykuł, mogłeś również wyszukiwać:
- nierówna praca silnika na benzynie
- usterki w silnikach diesla
- problemy z dieslem
- objawy uszkodzenia pompy wtryskowej diesel
- pompa wysokiego ciśnienia objawy
- zapchane wtryski objawy diesel
- niskie ciśnienie paliwa objawy
- cisnienie na listwie wtryskowej common rail
- ciśnienie paliwa common rail przy rozruchu

Udostępnij wpis

Komentarze

Cypisek

Wystawiono Rok temu

Naprawa silników diesla może być konieczna z różnych powodów. Oto kilka najczęstszych usterek, które mogą wystąpić w silnikach diesla: 1. Uszkodzenie pompy wtryskowej: pompa wtryskowa jest jednym z kluczowych elementów silnika diesla, jej awaria może powodować brak mocy, niestabilną pracę silnika, a także skrócenie jego żywotności. 2. Zużyte lub uszkodzone wtryskiwacze: wtryskiwacze odpowiedzialne są za dostarczanie paliwa do silnika. Jeśli są one zużyte lub uszkodzone, może to prowadzić do problemów z pracą silnika, a także skrócenie jego żywotności. 3. Uszkodzenie turbosprężarki: turbosprężarka jest odpowiedzialna za zwiększanie mocy silnika. Jej awaria może prowadzić do braku mocy, dymienia i hałasu podczas pracy silnika. 4. Zużyty lub uszkodzony układ dolotowy: filtry powietrza, intercooler i inne elementy układu dolotowego są odpowiedzialne za dostarczanie czystego powietrza do silnika. Jeśli są one zużyte lub uszkodzone, może to prowadzić do problemów z pracą silnika oraz skrócenie jego żywotności. 5. Uszkodzenie układu chłodzenia: układ chłodzenia jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika. Jeśli jest on uszkodzony, może to prowadzić do przegrzewania silnika i awarii. 6. Zużyty lub uszkodzony układ zasilania: wszystkie elementy układu zasilania, takie jak pompa paliwowa, filtr paliwa i wtryskiwacze, muszą być w dobrym stanie, aby zapewnić prawidłowe działanie silnika. Jeśli są one zużyte lub uszkodzone, może to prowadzić do problemów z pracą silnika, braku mocy, a także skrócenie jego żywotności. 7. Uszkodzenie układu wydechowego: układ wydechowy jest odpowiedzialny za odprowadzanie spalin z silnika. Jeśli jest on uszkodzony, może to prowadzić do nieprawidłowego działania silnika oraz skrócenie jego żywotności. 8. Zużyte lub uszkodzone elementy eksploatacyjne: takie jak rozrząd, pasek klinowy, świece zapłonowe, filtry oleju, filtry powietrza itp., które muszą być regularnie wymieniane, aby zapewnić prawidłowe działanie silnika i jego długą żywotność.

Czy ta opinia była pomocna?

Daro

Wystawiono 4 lata temu

Jak to jest w przypadku naprawy silników benzynowych, też ją wykonujecie?

Czy ta opinia była pomocna?

Papryk

Wystawiono 5 lat temu

Diesel i problemy? No to chyba w starych 2.0tdi w których uszkodzenie silnika diesla było czymś na porządku dziennym. Teraz nie ma takiej możliwości. Diesel RZĄDZI

Czy ta opinia była pomocna?

Anastazja

Wystawiono 5 lat temu

Uszkodzenie silnika diesla to dopiero problem. Lepiej dbać o auta, tak żeby nie dopuścić do awarii.

Czy ta opinia była pomocna?

Latino

Wystawiono 5 lat temu

Miłośnicy diesli znajdą tutaj kopalnię informacji na temat tego, co może stać się z silnikiem... ale oby nic się nie psuło

Czy ta opinia była pomocna?

kalina

Wystawiono 5 lat temu

Mimo tego, że tyle się psuje w dieslach, mi się najlepiej jeździ autami z takim silnikiem. Nie straszcie tym N75!

Czy ta opinia była pomocna?

Jan

Wystawiono 7 lat temu

Zawór N75 to element eksploatacyjny, zawsze będzie się zużywał

Czy ta opinia była pomocna?

Tomasz

Wystawiono 7 lat temu

<p>Diesel na prezydenta! A serio to mogliby coś zrobić z tymi N75 bo to prawdziwy cierń w... opuszkach palca</p>

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki