Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Naprawa pompy paliwa w silnikach diesla

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 1000 dostępnych pomp Common Rail
Cena Gotowe pompy Common Rail - od 350 zł
Regeneracja pomp Common Rail - 285 zł (netto) + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Regeneracja pomp Common Rail

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Etapy regeneracji pompy paliwa wysokiego ciśnienia, na przykładzie pompy Bosch:

  • rozebranie i dokładne czyszczenie elementów pompy,
  • mikroskopowe oględziny pompy w celu ustalenia ewentualnej obecności mikrouszkodzeń i mikropęknięć,
  • wymiana elementów uszkodzonych, uszczelniaczy i mocowań,
  • przy braku uszkodzeń w konstrukcji pompy - złożenie pompy,
  • testy wytrzymałości pompy i przywrócenie fabrycznych parametrów,
  • ponowny montaż w samochodzie.

1. Zasilanie silnika diesla

Układ zasilania silnika pracuje na podstawie pracy pompy paliwa, która w różnych wersjach układu, przybierała różne formy. Dawno odeszło się od wykorzystywania pomp sekcyjnych czy rozdzielaczowych, "reliktem czasów przeszłych" możemy nazwać wykorzystywaną jeszcze pompę jednostkową PLD, która znajduje jeszcze swoje zastosowanie w zasilaniu wtryskiwaczy tradycyjnych w samochodach ciężarowych (pomimo świetnych osiągów rzadko). Na chwilę obecną, jeśli mówimy o pompie paliwa najczęściej na myśli mamy pompę wysokiego ciśnienia, w układzie zasilania silnika typu Common Rail.

Pompy paliwa do samochodów z dieslem
Naprawa pompy paliwa w silnikach diesla

2. Rozwój Common Rail

Common rail wprowadzony został przez koncern FIAT w 1997 roku i w ciągu 20 lat zdążył nieco zmienić swoje osiągi i wykorzystywane w konstrukcji podzespoły. 150 MPa ciśnienia wtrysku dziś stanowi osiągi dużo poniżej oczekiwań klienta i rynku, stąd też pompy wykorzystywane w pierwszej wersji CR musiały odejść w niepamięć, oddając miejsce dużo bardziej zaawansowanym podzespołom. Doskonałym przykładem jest pompa Boscha sygnowana symbolami CP (commonrail pumpe) 4. (4 generacja) 1 lub 2 (produkowana jest w dwu wersjach). Jest to pompa wielotłoczkowa (czyli zadania sekcji tłoczącej wykonują tłoczki pracujące w cylindrach), promieniowa (sekcje tłoczące rozłożone są na obwodzie korpusu pompy, co 120 stopni kątowych, w sumie 3 tłoczki naciskane pierścieniem krzywkowym wykorzystującym mechanizm mimośrodu). Charakteryzuje się ona wysoką skutecznością pracy przy stosunkowo niewielkich stratach energetycznych, co w eksploatacji samochodu jest bardzo istotne. Pompa wysokiego ciśnienia podaje sprężone paliwo przez specjalne kanały w głowiczkach do wspólnej szyny układu CR, a dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, udaje się uzyskać w nowych modelach ciśnienie akumulacji paliwa w zasobniku przekraczające 2200 barów. Pompa wysokiego ciśnienia Bosch nie jest wolna od zagrożeń, mimo swojej zaawansowanej i skomplikowanej konstrukcji. Do najważniejszych zagrożeń w eksploatacji tego podzespołu należy zaliczyć, a właściwie należy wymienić, jako największe zagrożenie dla żywotności pompy – zanieczyszczenia paliwa. Niskiej jakości olej napędowy, bogaty jest w naturalne komponenty takie jak na przykład parafina czy kwas siarkowy. Są one, co prawda, zazwyczaj usuwane w procesie hydrorafinacji (tak nazywa się proces oczyszczania chemicznego oleju napędowego), ale by przeprowadzony był on wzorowo, spodziewać się można jedynie od autoryzowanych dealerów paliwa. Paliwo innego, niewiadomego pochodzenia, z drugiej ręki, może zawierać w sobie nieprzewidziane ilości wyżej wymienionych, a także wody. Jakie niesie to ze sobą zagrożenia?

3. Zanieczyszczenia paliwa i zagrożenia, jakie wywołują

Obecność kwasu siarkowego w paliwie zakwasza środowisko pracy pompy, a ze względu, że materiały wykorzystywane w budowie pompy nie mogą, tak jak w turbosprężarce, być bogate w chrom i nikiel, ponieważ konstruktorom zależało na trwałości podzespołu na zużycie mechaniczne – a więc odporność na czynniki chemiczne spada i powierzchnie ślizgowe wewnątrz pompy matowieją – co oznacza, że powierzchnie tłoczków lub krzywek pierścienia ulegają uszkodzeniu, ich trwałość spada, a rosną opory pracy. Zwiększony opór powoduje zwiększanie się temperatury pracy, co z kolei niesie za sobą zwiększoną aktywność chemiczną kwasu siarkowego. I uszkodzenia rosną. Pompy wysokiego ciśnienia jako czynnik smarny wykorzystują olej napędowy, jednak dziś ze względu na fakt, że olej napędowy jest bardzo dokładnie oczyszczany (a przynajmniej ten pochodzący od autoryzowanych dealerów paliwa), cechuje się tym, że jest "suchy", co należy rozumieć jako ograniczenie funkcji smarnych. Stąd, jeśli często zmieniamy rodzaj wykorzystywanego oleju napędowego, raz wykorzystując wzorowy olej z polskich stacji benzynowych, a raz zza granicy na Bugu, możemy doprowadzić do szybszego wyeksploatowania pompy i nawet doprowadzić do jej poważnego uszkodzenia. Łuszczenie się wewnętrznej powierzchni korpusu pompy sprawia, że do pompowanego oleju dostają się opiłki zapychające przewody wysokiego ciśnienia i dysze wtryskiwaczy. Podobne uszkodzenia tylko ułatwia krystalizująca się w niskich temperaturach parafina. Co więcej, znajdująca się w oleju niskiej jakości woda, pod wpływem różnic ciśnienia wrze (sprężone do wysokiego ciśnienia z jednej strony, powoduje bardzo gwałtowny spadek ciśnienia, z drugiej strony sekcji tłoczącej), ponieważ w specyficznych warunkach pracy pompy nie potrzebuje do tego 100 stopni. Efektem takiego zjawiska są uszkodzenia kawitacyjne, bardzo charakterystyczne dla układów, o zróżnicowanym ciśnieniu w różnych momentach pracy. Z tego też powodu często dochodzi do uszkodzeń pompy wysokiego ciśnienia. Co zrobić, jeśli padnie nam pompa Common Rail? Regenerować, wymiana pompy paliwa jest znacznie droższa.

Pompy paliwa Common Rail
Pompy paliwa

Regeneracja pompy paliwa


Regeneracja jest procesem polegającym na przywróceniu fabrycznych wartości osiągów urządzeniu regenerowanemu. W przypadku pomp wysokiego ciśnienia proces regeneracji jest procesem bardzo złożonym, w który wchodzi wiele składowych. Naprawa pompy paliwa wysokiego ciśnienia, na przykład Boscha, są rozbierane i dokładnie czyszczone. Następnie za pomocą mikroskopów cyfrowych przeprowadza się oględziny pompy w celu ustalenia ewentualnej obecności mikrouszkodzeń i mikropęknięć, które niewidoczne gołym okiem, ujawniają swoją obecność przy zadanym ciśnieniu 2400 atmosfer. Wszystkie wchodzące w skład budowy pompy wysokiego ciśnienia uszczelniacze i mocowania są wymieniane i w przypadku braku uszkodzeń w konstrukcji pompy, jest ona na powrót składana i po uzyskaniu wyników porównywalnych lub identycznych z fabrycznymi, montowana na powrót w samochodzie. Warto zaznaczyć, że na konstrukcji pompy wysokiego ciśnienia często instalowana jest również pompa niskiego ciśnienia zwana pompą wstępną. Jest to bardzo ważny element układu zasilania silnika, ponieważ zapewnia pompie wysokiego ciśnienia niezbędne ciśnienie pracy, które wynosi od 2 do 4 barów. Cena naprawy pompy paliwa zależy od wielu kwestii i jest ustalana indywidualnie, dla każdej sytuacji występowania usterki.

Jeśli znalazłeś nasz artykuł, mogłeś także szukać:
- regeneracja pompy paliwa 1.9 tdi
- wymiana pompy paliwa opel vectra b
- wymiana pompy paliwa audi a4 b5
- wymiana pompy paliwa skoda fabia
- wymiana pompy paliwa renault megane
- koszt wymiany pompy paliwa ford focus
- koszt wymiany pompy paliwa opel corsa

Udostępnij wpis

Komentarze

Romek

Wystawiono Rok temu

Naprawa pompy paliwa w silnikach diesla może być konieczna z różnych powodów, takich jak zużycie, uszkodzenie mechaniczne lub awaria elektryczna. Oto kilka kroków, które należy podjąć, aby naprawić pompę paliwa: 1. Zdiagnozowanie problemu: należy sprawdzić, czy pompa paliwa jest odpowiedzialna za problem, który występuje w silniku. Można to zrobić przez odczytanie błędów z komputera silnika lub przez sprawdzenie ciśnienia paliwa. 2. Demontaż pompy paliwa: aby naprawić pompę paliwa, należy ją demontować z silnika. Należy pamiętać o odłączeniu akumulatora i zachowaniu bezpieczeństwa podczas tego procesu. 3. Czyszczenie i naprawa: po demontażu pompy paliwa, należy ją dokładnie oczyścić i naprawić ewentualne uszkodzenia, takie jak zużyte lub uszkodzone elementy. 4. Wymiana uszczelek: należy wymienić uszczelki i inne elementy eksploatacyjne, takie jak filtry, które mogły się zużyć podczas pracy. 5. Sprawdzenie i regulacja: po naprawie należy sprawdzić działanie pompy paliwa i ewentualnie dokonać regulacji, aby zapewnić prawidłowe działanie. 6. Montaż: po naprawie i sprawdzeniu, należy zamontować pompę paliwa z powrotem do silnika i sprawdzić czy działa prawidłowo.

Czy ta opinia była pomocna?

Homkal

Wystawiono 4 lata temu

Witam, A jak mam układ wtryskiwaczy piezoelektrycznych to tego układu też pompy regenerujecie?

Czy ta opinia była pomocna?

Czarek

Wystawiono 4 lata temu

O ja dziękuję, jak musiałbym kupować nowe! Na całe szczęście prowadzicie regenerację pompy paliwa w dieslu.

Czy ta opinia była pomocna?

wszystkienickizajete

Wystawiono 5 lat temu

Zrobicie regenerację pompy wtryskowej 1.9 tdi? Bo moja pompa wysokiego ciśnienia objawy daje już więcej niż ostrzegawcze :D

Czy ta opinia była pomocna?

Alojzy

Wystawiono 5 lat temu

Regeneracja pompy paliwa diesel - cena w zależności od modelu, ale na pewno jest to tańsze niż zakup nowej pompy.

Czy ta opinia była pomocna?

Aleksander56

Wystawiono 5 lat temu

2alaska no lepiej uważać, bo naprawa pompy to nie pareset złotych... tylko już koło tysiąca, czy dwóch trzeba liczyć.

Czy ta opinia była pomocna?

Greg

Wystawiono 5 lat temu

Mimo wszystko wolałbym uniknąć konieczności regeneracji pompy paliwa, ale po paru setkach kilometrów to chyba nieuniknione

Czy ta opinia była pomocna?

alaska

Wystawiono 5 lat temu

Czyli jednak paliwo paliwu nierówne i jednym tankowaniem można uszkodzić pompę paliwa... Lepiej uważać na to co się leje do baku

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki