Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Koszt regeneracji pompy wtryskowej

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 1000 dostępnych pomp Common Rail
Cena Gotowe pompy Common Rail - od 350 zł
Regeneracja pomp Common Rail - 285 zł (netto) + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Regeneracja pompy wtryskowej Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Koszt regeneracji pompy wtryskowej zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju i stopnia uszkodzenia, modelu samochodu oraz dostępności części zamiennych. Zazwyczaj koszt regeneracji pompy wtryskowej w zakresie od 500 do 2000 złotych, w zależności od konkretnego przypadku. Jeśli wymagana jest wymiana uszkodzonych części, takich jak pompy wtryskowej lub wtryskiwacze, koszt naprawy może być znacznie wyższy. W przypadku niektórych modeli samochodów, regeneracja pompy wtryskowej może być nieopłacalna, w takim przypadku zalecana jest wymiana całej pompy wtryskowej na nową. Przed podjęciem decyzji o naprawie pompy wtryskowej, zalecane jest skonsultowanie się z doświadczonym mechanikiem lub specjalistą od silników spalinowych, który może oszacować koszty oraz doradzić najlepsze rozwiązanie.

Gdzie i jak przywrócić podzespołowi wartości fabryczne?

Usterka w naszym samochodzie zawsze wiąże się z kosztami, niekiedy większymi, niekiedy mniejszymi, jednak zawsze zmuszeni jesteśmy je ponieść. Dbając o ergonomię eksploatacji, staramy się owe koszta minimalizować, niemniej najczęściej ich wysokość zależy od rodzaju usterki w aucie. Najbardziej wymagającym pod względem finansowym będzie dla wszystkich użytkowników silników samozapłonowych układ zasilania silnika. Grupowo psujące się wtryskiwacze, to wydatki rzędu kilku tysięcy złotych, nowa pompa to około tysiąca euro, ale jeśli nie korzystamy z produktów Denso, to większość takich wydatków można zminimalizować, decydując się na proces regeneracji.

Badanie wtrysku na stole pobierczym EPS Badanie wtrysku na stole pobierczym EPS

Regeneracja polega na przywróceniu podzespołowi wartości fabrycznych pracy i osiągów, a przebiega to poprzez wymianę zużytych elementów bądź ich naprawienie i ponowna regulacja. Wśród elementów, które mogą wymagać naszej uwagi, na pewno mogę wymienić wtryskiwacze i pompę wysokiego ciśnienia. Ani common rail, ani pompa niskiego ciśnienia, o ile są profesjonalnie zainstalowane, nie sprawiają problemów podczas eksploatacji. Wtryskiwacze to temat na całą książkę, chciałbym się natomiast zająć pompą wysokiego ciśnienia. Element pracujący w bardzo wymagających warunkach, zdarza się, że zawodzi, a przyczyn można szukać, od powodów prozaicznych do naprawdę zaawansowanej, można powiedzieć, niuansów, hydrauliki siłowej.

Wśród podstawowych niebezpieczeństw mogę wymienić zanieczyszczenia paliwa pod numerem jeden. Woda, skraplając się z pary wodnej, zmniejsza smarowność tłoczków i pierścienia krzywkowego, co może prowadzić do ich zatarcia. Krystalizująca się parafina, zwiększa opory ruchu, i gęstość atmosfery w środowisku pompy co podnosi temperaturę i zmniejsza jej wydajność. Kwas siarkowy, występujący w niskiej jakości oleju napędowym, tzn. w niewystarczającym stopniu przeprowadzona była hydrorafinacja, potrafi spowodować matowienie powierzchni śluzowej tłoczków, a co za tym idzie, również zwiększy się temperatura i opór. Zmiany w temperaturze pracy pompy silnika, odbijają się na charakterze jej pracy, ze względu na: rozszerzalność temperaturową, dochodzi do niewielkich zmian w strukturze jej budowy i zwiększają się naprężenia materiału, który w końcu może nie wytrzymać i pojawiają się mikropęknięcia, na korpusie pompy, na głowiczkach i tym podobne, a współczesne ciśnienie pracy pompy wtryskowej common rail - 2500 atmosfer potrafi przetłoczyć olej nawet przez takie niedoskonałości. Kolejnym powodem, przez który układ traci szczelność, jest parcenie gumy, z której wykonane są oringi uszczelniające. Odporne na czynniki chemiczne uszczelnienia nie wytrzymują próby poddawania ich działaniu wysokiej temperatury.

Badanie wtrysku na stole pobierczym EPS Badanie wtrysku na stole pobierczym EPS


Cena regeneracji pompy wtryskowej

Koszt regeneracji takiej pompy wtryskowej w autoryzowanym serwisie rozpoczyna się od 350 złotych, na tyle mniej więcej wyceniana jest rozbiórka i badania diagnostyczne pompy na profesjonalnym sprzęcie. Liczyć się trzeba również z ceną części zamiennych, które później wliczane są w całkowity koszt regeneracji podzespołu. Bosch service Pawlik w Stalowej Woli serdecznie zaprasza wszystkich użytkowników pojazdów spalinowych koncepcji Rudolfa Diesla do kontaktu i wizyt w naszej stacji kontroli pojazdów. Posiadamy zaplecze techniczne, wiedzę i doświadczenie, które umożliwiło nam już od 20 lat na rynku być konkurencyjnymi dla całej branży. Bądź odpowiedzialny, postaw na doświadczenie, niemiecka jakość w polskiej cenie.

Udostępnij wpis

Komentarze

Rafał

Wystawiono 9 miesiecy temu

@ Kamil Dzień dobry, w celu uzyskania konkretnych informacji prosimy o kontakt telefoniczny z obsługą klienta.

Czy ta opinia była pomocna?

Kamil

Wystawiono 9 miesiecy temu

Jaki był by koszt regeneracji pompy BOSCH 0445 010 008 Do wymiany wałek i uszczelniacze

Czy ta opinia była pomocna?

Robert

Wystawiono 10 miesiecy temu

@Mariusz Dzień dobry, prosimy o kontakt z naszą firmą – numer telefonu znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce „Kontakt”.

Czy ta opinia była pomocna?

Mariusz

Wystawiono 10 miesiecy temu

Dzień dobry, Proszę o informację jakie są koszty regeneracji pompy wysokiego ciśnienia BOSCH 0 445 010 214 od Toyoty Auris oraz jaki jest czas realizacji usługi?

Czy ta opinia była pomocna?

Baca

Wystawiono Rok temu

Koszt regeneracji pompy wtryskowej może się różnić w zależności od marki i modelu samochodu oraz od miejsca, w którym jest ona wykonywana. Na przykład, w przypadku popularnych modeli samochodów osobowych, koszt regeneracji pompy wtryskowej może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Koszt regeneracji pompy wtryskowej zależy od stanu jej zużycia, konieczności wymiany uszczelnień, zużytych elementów, a także od cen części zamiennych. Warto pamiętać, że koszt takiej usługi może być bardziej opłacalny niż koszt zakupu nowej pompy wtryskowej. Warto więc porównać ceny i przeprowadzić wycenę u kilku różnych specjalistów. Ponadto, regeneracja pompy wtryskowej powinna być przeprowadzana przez specjalistów z doświadczeniem, ponieważ jest to skomplikowany proces, który wymaga specjalistycznego sprzętu i umiejętności.

Czy ta opinia była pomocna?

Łukasz

Wystawiono 2 lata temu

Witam naprawiacie i regenerujecie pompę wtryskowa olejowa do Mazdy 6 2009 rok? Jak tak to jaka cena?

Czy ta opinia była pomocna?

dizelek

Wystawiono 4 lata temu

jak się dba o diesla to nie ma problemów potem z układem wystarczy co jakiś czas zdemontować, przeczyścić wtryskiwacze, pompę uszczelnić, zbiornik wypłukać mi to pomaga. Wiadomo ze jak coś się zaniedba długo nie pociągnie... ale mi tym sposobem udaje się uniknąć kosztów wymiany

Czy ta opinia była pomocna?

edyta

Wystawiono 4 lata temu

czy pompy do audi też regenerujecie?

Czy ta opinia była pomocna?

Olek

Wystawiono 4 lata temu

Patrząc na ceny nowej pompy wtryskowej, można zrobić duże oczy. Super, że w większości przypadków można regenerować.

Czy ta opinia była pomocna?

Grzesiek

Wystawiono 5 lat temu

@Filip ja jak robiłem wtryski to do każdego dostałem wydruki z maszyny i dwuletnią gwarancję.

Czy ta opinia była pomocna?

Filip

Wystawiono 5 lat temu

A jakieś parametry się dostaje do takie naprawionego wtrysku, czy on działa faktycznie prawidłowo?

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki