Końcówki Wtryskiwaczy
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją
Budowa końcówek wtryskiwaczy, różnice
Końcowym elementem układu zasilania silnika diesla są wtryskiwacze. Przez lata system się zmieniał, wykorzystując co raz to nowsze i bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, zarówno zasilania jak i kontroli wtryskiwaczy. Mimo upływu lat, wtryskiwacze, wciąż znajdują swoje miejsce wśród nawet najbardziej innowacyjnych, rozwiązań. Najczęściej wymienianym czynnikiem warunkującym jakość wtrysku, jest ciśnienie podawanego paliwa, dużo rzadziej wspomina się o tym, jak istotna w tej kwestii, jest również budowa wtryskiwacza i zastosowane tam końcówki wtrysku.
Cena wtryskiwacza, jak by nie patrzeć, jest w stosunku do stopnia jego skomplikowania dość wysoka. Podstawowym czynnikiem to warunkującym jest precyzja jego wykonania. Firma Bosch w produkcji swoich wtryskiwaczy granicę dopuszczalnego błędu ustaliła na poziomie 1 mikrometra, która jest gołym okiem niedostrzegalna. Wtryskiwacze pracują w prawdziwie wymagających warunkach. Wysokie ciśnienie i temperatura w połączeniu z drganiami, jakie występują w silniku, sprawiają, że musi być to element wytrzymały i skuteczny. Sterowanie wtryskiem paliwa, to zadanie sterownika pracy silnika zainstalowanego na pompie wysokiego ciśnienia (kiedyś były dwa osobno, na silniku i na pompie), za pomocą zamka elektromagnetycznego lub piezoelektrycznego. Warunkuje to ilość wtrysków na jeden cykl pracy tłoka a w konsekwencji również kulturę pracy silnika. Niemniej jednak dla uzyskania najlepszych, możliwych wartości wtrysków, odpowiednio przygotowanej mieszanki paliwo-powietrze, zasięgu oraz kąta wtrysku, jest końcówka wtryskiwacza. Spalane w silniku diesla dawki oleju napędowego są mikroskopijne, więc, żeby uzyskać żądane osiągi, wszystkie parametry muszą być precyzyjne ustawione.
Podział wtrysków ze względu na budowę końcówki
Wtryskiwacze możemy podzielić ze względu na budowę końcówki:
1. Obecność iglicy wtryskiwacza, gdzie pod wpływem ciśnienia pompy iglica otwiera dostęp do otworów dopływowych dla oleju napędowego, który jest wtłaczany do komory spalania, tworząc chmurę kropelek, o której właściwościach decyduje naciąg sprężyn, na których pracuje.
2. Obecność w budowie dyszy wtryskiwacza, na iglicy odpowiednio dobranego czopiku cylindrycznego, bądź stożkowego, który określa kąt wtrysku (zasięg i kąt wierzchołkowy)
3. Wtryskiwacze o końcówce otworkowej, której moment wtrysku określa zaworek płytkowy, otwierając dostęp do dyszy (nadmienię tylko, że nie ma on wpływu na parametry wtrysku – wszystko określa budowa otworów dyszy)
Wszystkie wymienione odmiany wtryskiwaczy, a raczej ich końcówek, muszą zostać odpowiednio dobrane pod komorę spalania w silniku i mieć właściwie ustawione parametry, aby odpowiednio przebiegał wtrysk, a konkretnie dawka i czas trwania, oraz rozpylenie paliwa, czyli zasięg wtrysku i kąt wierzchołkowy rozpylenia.
Ergonomię pracy, pożądane osiągi i właściwą żywotność udaje się osiągnąć w silniku diesla jedynie, gdy wartości parametrów podczas montażu wtrysków w silniku są precyzyjnie dobrane, a wtryskiwacze są odpowiednio zainstalowane. Jak wspomniałem już, we wcześniejszej części, cena wtryskiwaczy jest stosunkowo wysoka, dlatego dużo bardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest regeneracja tego podzespołu. Dlatego podczas regeneracji czy doborze podzespołów, powinniśmy zdać się na fachowców w autoryzowanej stacji obsługi pojazdów. Tylko wtedy możemy oczekiwać jakościowej usługi, a jednocześnie otrzymamy na takową gwarancję.
Komentarze
JAN
Wystawiono Rok temu
Ja już się wyleczyłem z kupowania regenerowanych części , wśród tych uczciwych firm które regenerują są i takie które po prostu oszukują a potem niestety jest problem z reklamacją więc trzeba się mocno zastanowić czy warto ryzykować regenerując
Czy ta opinia była pomocna?
Bartek
Wystawiono Rok temu
Końcówki wtryskiwaczy to elementy, które znajdują się na końcu wtryskiwaczy i służą do kontrolowania i rozpylania paliwa. Końcówki wtryskiwaczy mogą być różnego rodzaju, a ich konstrukcja jest dostosowana do konkretnego silnika i jego wymagań. Istnieją trzy główne rodzaje końcówek wtryskiwaczy: 1. Końcówki wtryskiwaczy z dyszą: te końcówki mają dyszę, która kontroluje przepływ paliwa i rozpyla je do komory spalania. 2. Końcówki wtryskiwaczy piezoelektryczne: te końcówki wykorzystują piezoelementy, aby kontrolować przepływ paliwa i rozpylać je do komory spalania. 3. Końcówki wtryskiwaczy solenoidowe: te końcówki wykorzystują elektromagnesy do kontrolowania przepływu paliwa i rozpylania go do komory spalania. W zależności od marki i modelu pojazdu, końcówki wtryskiwaczy mogą różnić się w zakresie konstrukcji, rozmiaru, ciśnienia pracy, itp
Czy ta opinia była pomocna?
Fabian
Wystawiono 4 lata temu
Wsiąknąłem trochę w temat, nawet dowiedziałem się o istnieniu różnych końcówek wtryskiwaczy. Ile tam jest ważnych elementów!
Czy ta opinia była pomocna?
Edmund
Wystawiono 5 lat temu
@Kazimierz a wymieniałeś końcówkę wtryskiwacza może?
Czy ta opinia była pomocna?
kazmierz
Wystawiono 5 lat temu
No ja za regenerację wtryskó boscha nie zapłaciłem drogo w porównianiu do nowych wtrysków.
Czy ta opinia była pomocna?