25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Końcówki Wtryskiwaczy

Autor: Elżbieta Łoin
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.67

Budowa końcówek wtryskiwaczy, różnice

Końcowym elementem układu zasilania silnika diesla są wtryskiwacze. Przez lata system się zmieniał, wykorzystując co raz to nowsze i bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, zarówno zasilania jak i kontroli wtryskiwaczy. Mimo upływu lat, wtryskiwacze, wciąż znajdują swoje miejsce wśród, nawet najbardziej innowacyjnych, rozwiązań. Najczęściej wymienianym czynnikiem warunkującym jakość wtrysku, jest ciśnienie podawanego paliwa, dużo rzadziej wspomina się o tym, jak istotna w tej kwestii, jest również budowa wtryskiwacza i zastosowane tam końcówki wtrysku.KOŃCÓWKA WTRYSKIWACZA DELPHI KOŃCÓWKA WTRYSKIWACZA DELPHI

 

Cena wtryskiwacza, jak by nie patrzeć, jest w stosunku do stopnia jego skomplikowania dość wysoka. Podstawowym czynnikiem to warunkującym jest precyzja jego wykonania. Firma Bosch w produkcji swoich wtryskiwaczy granicę dopuszczalnego błędu ustaliła na poziomie 1 mikrometra, która jest gołym okiem niedostrzegalna. Wtryskiwacze pracują w prawdziwie wymagających warunkach. Wysokie ciśnienie i temperatura w połączeniu z drganiami jakie występują w silniku sprawiają, że musi być to element wytrzymały i skuteczny. Sterowanie wtryskiem paliwa, to zadanie sterownika pracy silnika zainstalowanego na pompie wysokiego ciśnienia (kiedyś były dwa osobno, na silniku i na pompie), za pomocą zamka elektromagnetycznego lub piezoelektrycznego. Warunkuje to ilość wtrysków na jeden cykl pracy tłoka a w konsekwencji również kulturę pracy silnika. Niemniej jednak dla uzyskania najlepszych, możliwych wartości wtrysków, odpowiednio przygotowanej mieszanki paliwo-powietrze, zasięgu oraz kąta wtrysku, jest końcówka wtryskiwacza. Spalane w silniku diesla dawki oleju napędowego są mikroskopijne, więc, żeby uzyskać żądane osiągi, wszystkie parametry muszą być precyzyjne ustawione. Wtryskiwacze możemy podzielić ze względu na budowę końcówki:

1. Obecność iglicy wtryskiwacza, gdzie pod wpływem ciśnienia pompy iglica otwiera dostęp do otworów dopływowych dla oleju napędowego, który jest wtłaczany do komory spalania, tworząc chmurę kropelek, o której właściwościach decyduje naciąg sprężyn, na których pracuje.
2. Obecność w budowie dyszy wtryskiwacza, na iglicy odpowiednio dobranego czopiku cylindrycznego, bądź stożkowego, który określa kąt wtrysku (zasięg i kąt wierzchołkowy)
3. Wtryskiwacze o końcówce otworkowej, której moment wtrysku określa zaworek płytkowy, otwierając dostęp do dyszy (nadmienię tylko, że nie ma on wpływu na parametry wtrysku – wszystko określa budowa otworów dyszy)
Wszystkie wymienione odmiany wtryskiwaczy, a raczej ich końcówek, muszą zostać odpowiednio dobrane pod komorę spalania w silniku i mieć właściwie ustawione parametry, aby odpowiednio przebiegał wtrysk, a konkretnie dawka i czas trwania, oraz rozpylenie paliwa czyli zasięg wtrysku i kąt wierzchołkowy rozpylenia.

 

BADANIE KOŃCÓWKA WTRYSKIWACZA KOŃCÓWKI WTRYSKIWACZA

 

Ergonomię pracy, pożądane osiągi i właściwą żywotność udaje się osiągnąć w silniku diesla jedynie, gdy wartości parametrów podczas montażu wtrysków w silniku są precyzyjnie dobrane, a wtryskiwacze są odpowiednio zainstalowane. Jak wspomniałem już, we wcześniejszej części, cena wtryskiwaczy jest stosunkowo wysoka, dlatego dużo bardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest regeneracja tego podzespołu. Dlatego podczas regeneracji czy doborze podzespołów, powinniśmy zdać się na fachowców w autoryzowanej stacji obsługi pojazdów. Tylko wtedy możemy oczekiwać jakościowej usługi, a jednocześnie otrzymamy na takową gwarancję.

Komentarze

Fabian 2020-03-06 14:24:19

Wsiąknąłem trochę w temat, nawet dowiedziałem się o istnieniu różnych końcówek wtryskiwaczy. Ile tam jest ważnych elementów!

Edmund 2019-09-09 14:40:01

@Kazimierz a wymieniałeś końcówkę wtryskiwacza może?

kazmierz 2019-08-28 13:53:25

No ja za regenerację wtryskó boscha nie zapłaciłem drogo w porównianiu do nowych wtrysków.

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO