25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Jakie zadanie spełnia końcówka wtryskiwacza?

Autor: Tomasz Wojtak
Czas przeczytania tekstu: 4 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.65

Wtryskiwacz elektromagnetyczny Common Rail


   Aby sprawnie przebiegała praca silnika diesla, konieczne jest zadbanie o kilka znaczących szczegółów, jak na przykład obecność paliwa i dostarczenie paliwa w odpowiedni, dla silnika, sposób. Zadaniem tym w wysokoprężnych silnikach spalinowych zajmuje się, tak zwany, układ zasilania silnika, który współcześnie przyjął postać systemu Common Rail. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza zbiornik wysokiego ciśnienia – wspólną szynę – w której akumulowane jest paliwo dla wszystkich wtryskiwaczy w wiązce. Paliwo sprężane jest dzięki pracy pompy wysokiego ciśnienia, i to ona odpowiada za właściwe ciśnienie wtrysku w największym stopniu. Jednak, aby wtrysk przebiegł prawidłowo, a nasz silnik cieszył się jego odpowiednimi parametrami, konieczne jest właściwe dobranie i dostrojenie wtryskiwacza.

 

Końcówka wtryskiwacza w pracowni regeneracji
Jakie zadanie spełnia końcówka wtryskiwacza?

 

Budowa końcówki wtryskiwacza Common Rail

Wtryskiwacz to bardzo precyzyjne urządzenie, o relatywnie niezbyt skomplikowanej budowie. Cechą charakterystyczną w jego budowie jest końcówka, która właściwie definiuje (obok pracy pompy wysokiego ciśnienia) parametry wtrysku. Za jej pomocą i pracy tłoczka z czopikiem (albo samej końcówki) określany jest zasięg wtrysku i kąt wierzchołkowy rozpylanej strugi paliwa.
Rodzaje wtryskiwaczy można umownie podzielić pod względem budowy końcówki wtryskiwacza, ze względu na rodzaj końcówki natomiast, możemy podzielić na czopikowe (gdzie paliwo rozpryskuje się o czopik iglicy) oraz otworkowe (w których iglica nie ma wpływu na kształtowanie wtrysku). We wtryskach czopikowych możemy wyróżnić wtryskiwacze o czopiku stożkowym i cylindrycznym. Czopik cylindryczny charakteryzuje się dużo większym zasięgiem wtrysku w porównaniu do czopika stożkowego. Czopik stożkowy natomiast posiada dużo większy kąt stożkowy, co skutkuje krótszym zasięgiem, ale rozpylenie jest mocniejsze. Wynika to bezpośrednio z budowy czopiku. W przypadku wtryskiwaczy otworkowych to rodzaj perforacji determinuje parametry wtrysku. Możemy wyróżnić wtryskiwacze jedno, dwu i wielostrumieniowe. Rodzaj zależy oczywiście od ilości otworków na dyszy. W przypadku wielostrumieniowych wtryskiwaczy możliwe jest bardzo szerokie spektrum formowania strugi wtrysku, a co za tym idzie, możliwe jest dobranie precyzyjnych wartości gwarantujących właściwą silnikom i budowie wtryskiwacza diesla niezbędną ergonomię. Warto zaznaczyć jednak, że ustawienie takiego wtryskiwacza wymaga od montera wiedzy, doświadczenia i fachowego podejścia do zadania, jakie mu powierzono. Stąd też warto decydować się na usługi autoryzowanych serwisów. Zasada działania wtryskiwacza nie jest skomplikowana, jednak biorąc pod uwagę, wyżej wymienione standardy pracy wtryskiwacza, łatwo zauważyć, jak nietrudno jest wpłynąć na jego pracę, a co za tym idzie, również na parametry wtrysku. Główny czynnik, powodujący problemy z układem zasilania silnika paliwem, to paliwo właśnie, a konkretnie zanieczyszczenia występujące naturalnie w oleju napędowym, lub które dostały się tam ze środowiska zewnętrznego. Należą do nich więc wszystkie pochodzące z powietrza pyły, zanieczyszczenia z baku oraz najgroźniejsze – opiłki z pomp.

 


Zanieczyszczenia – główna przyczyna uszkodzenia końcówki wtryskiwacza

Aby zapewnić odpowiednie ciśnienie wtryskiwaczom, konieczna jest właściwa współpraca pomp niskiego i wysokiego ciśnienia. W przypadku pompy niskiego ciśnienia, do wprowadzenia do układu opiłków przyczynić się może tylko jej zatarcie, do którego może dojść, gdy zabraknie nam oleju napędowego w zbiorniku paliwa. W przypadku pompy wysokiego ciśnienia opiłki powstają w czasie zwyczajnej eksploatacji, a pochodzą one z wycierających się krzywek pierścienia (Bosch) lub krzywek kosza (Delphi).

 

Zużyte końcówki wtryskiwacza
Wyeksploatowane końcówki wtryskiwaczyW celu utrzymania wysokiej jakości osiągów konieczna jest więc odpowiednia higiena układu zasilania silnika, szczególnie w przypadku wtryskiwaczy Common Rail, który na podobne zanieczyszczenia jest szczególnie wrażliwy. Regularna wymiana filtrów powinna być zdrowym nawykiem, a od czasu do czasu (wg większości producentów około 50 tysięcy kilometrów), również czyszczenie wtryskiwaczy przyniesie naszemu silnikowi wymierne korzyści. Cena regeneracji, a w najbardziej optymistycznym przypadku samego czyszczenia wtryskiwaczy powinna zmniejszyć koszt eksploatacji samochodu, ponieważ cena około 100 złotych za czyszczenie termochemiczne wtryskiwacza wygląda znacznie bardziej atrakcyjnie od 1500 złotych za nowy wtryskiwacz. Pamiętajmy jednak o odpowiednim doborze pracowni, która zajmie się powierzonym jej zadaniem regeneracji naszych wtryskiwaczy. Odpowiednio zregenerowane wtryskiwacze powinny otrzymać gwarancję, nowy zestaw naprawczy oraz wszystkie pozostałe wymienione części powinny być oryginalne a sam wtryskiwacz sprawdzony na maszynie Carbon Zapp albo CRU2, które pozwalają na laboratoryjną wręcz kontrolę nad parametrami wtrysku. Warto także zadbać o odpowiednio przeprowadzone kodowanie IMA, o którym można przeczytać w innych naszych artykułach.

 

Jeśli znalazłeś naszą stronę, prawdopodobnie szukałeś także:
- wtryskiwacz mechaniczny,
- budowa wtryskiwacza piezoelektrycznego,
- wtryskiwacze piezoelektryczne,
- wtryski common rail objawy,
- budowa wtryskiwacza common rail,
- wtryskiwacz mechaniczny,
- wtryskiwacze common rail cena.

 

Komentarze

Ulka 2020-04-07 11:16:45

U mnie we wtryskiwaczach właśnie zużyły się już te końcówki, zatem jaki byłby koszt naprawy z wymianą końcówki na nową?

Adrian 2020-03-13 12:58:16

Najczęściej we wtryskiwaczach trzeba właśnie końcówki wymieniać, mam ten zabieg już za sobą, w Bosch Service Pawlik można tanio załatwić naprawę wtrysków, polecam :)

Franek 2020-03-06 08:41:15

Wtryskiwacze to niepozorne małe urządzenia, a tyle mamy dostępnych rodzajów. Ta motoryzacja jest naprawdę ciekawa.

Żelipapą 2019-10-18 15:36:52

Prawda? Aż człowieka dziw bierze. Pomysleć, że końcówki wtryskiwaczy 1.9 TDi AFN mogą zupełnie zmienić zasadę działania wtryskiwacza elektromagnetycznego to szok w ciapki.

LeMais 2019-08-27 10:30:16

Aż trudno uwierzyć, że takie małe elementy wtryskiwacza decydują czy samochód pojedzie dalej

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO