25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

JAKA JEST BUDOWA COMMON RAIL

Autor: Paulina Markowiak
Czas przeczytania tekstu: 4 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.76

Chcielibyśmy przybliżyć wam dzisiaj, jak wygląda budowa Common Rail, czyli ogólnie rzecz biorąc opowiedzieć wam nieco więcej o konstrukcji i strukturze tego właśnie imponującego układu.

 

Opis budowy common rail
Jaka jest budowa Common Rail

 


Elementy układu Common Rail

Zaczniemy od początku, a na początku znajdzie się nam, jako istotna podstawa tego przemyślenia, Common Rail budowa i być może choć w mniejszym stopniu uda nam się poruszyć jeszcze działanie, tego bardzo złożonego, lecz doskonale spełniającego swoje zadanie układu. Na wstępie zespołu znajduję się pompa niskiego ciśnienia, która zajmuję się, w dużym uproszczeniu mówiąc, przekazywaniem paliwa do kolejnej pompy, tym razem wysokiego ciśnienia. Łatwiej będzie nam to opisać, poruszając nieco o Common Rail zasada działania, choć jak wiadomo, sprawa jest dość złożona. Jednak zasadne będzie przynajmniej poruszenie tego tematu, by mieć pełny ogląd sytuacji. Zagłębiając się dalej w sytuację, by wyciągnąć z niej możliwie jak najwięcej informacji i wniosków, niezbędna może nam się też okazać szczegółowa charakterystyka elementów układu zasilania Common Rail. Wspomnimy w tym miejscu, że cały ten proces jest możliwy wyłącznie wtedy, kiedy poziom paliwa plasuje się na odpowiednim poziomie. Możemy tutaj od razu zaznaczyć i wyszczególnić jednocześnie, że pompa niskiego ciśnienia potrzebuje do prawidłowego przebiegu całego działania olej napędowy, którego, jak możemy zauważyć, używa w celach chłodzenia. Choć właśnie w tej kwestii co do Common Rail opinie są stosunkowo podzielone. Wracając jednak, dalej natkniemy się na pompę wysokiego ciśnienia, która to zajmuje się sprężaniem paliwa, przed podaniem go do kolejnego elementu układu. Ten ciekawy element, możemy w potocznym znaczeniu określić jako zbiornik na sprężone paliwo, ale nie będzie on niczym innym jak dokładnie listwą, czyli wspólnym elementem łączącym cały układ w spójną, niezachwianą w swym działaniu całość. Żeby to było możliwe, musi być spełniony warunek, czyli w strukturze Common Rail ciśnienie na listwie będzie zachowane. Zakładamy jednak, że tak jest i wszystko działa, jak należy. Kiedy zatem doszliśmy już w swych rozważaniach do listwy, czyli poniekąd głównego elementu całego układu, zauważyć należy, że to właśnie do niej właśnie zamontowane są wtryskiwacze Common Rail. Posiłkując się, tym co wiemy, możemy o wtryskiwaczach powiedzieć już nieco więcej, poza tym musimy przyznać, że to właśnie bez nich cały układ nie miałby sensu, ponieważ jest to element niezbędny do prawidłowego przebiegu całego procesu. Zadaniem jego jest zachowanie bezpośredniego wtrysku paliwa, a to właśnie, choć w dużym uproszczeniu mówiąc, główna zasługa tych wtryskiwaczy.

 

Charakterystyka elementów Common Rail
Elementy układu Common Rail

 


Krótka charakterystyka wtryskiwaczy

Możemy też powiedzieć, że każdy wtryskiwacz jest odrębnym elementem, jednak zdecydowanie należy pamiętać, że działającym wyłącznie przy pomocy innych części układu i Common Rail Wikipedia też zawiera konkretną dawkę informacji, które mogą nam się przydać w dalszym rozważaniu. Choć właśnie ilość wtryskiwaczy w danej konfiguracji, może się różnić, dlatego łatwiej będzie mówić o nim jako o pojedynczej jednostce, przynajmniej w początkowej fazie, kiedy chcielibyśmy skupić się na jego budowie. Wiemy o nim więcej i możemy powiedzieć nawet, jak wygląda, a składa się, w dużym uproszczeniu przedstawiając i przez główne elementy idąc, z dyszy i iglicy, która z kolei kończy się czopikiem. Charakterystykę budowy pojedynczego wtryskiwacza najłatwiej jest zobrazować konkretnym schematem, ale możemy o nim powiedzieć, że zawiera w swej konstrukcji sporo części, których synergiczne działanie, wpływa na jego poprawne funkcjonowanie i czasami to właśnie z powodu tej złożoności wtryskiwacze bywają niestety dość zawodne.

 

Informacje na temat budowy wtryskiwacza

Krótka charakterystyka wtryskiwaczy

 


Główne rodzaje wtryskiwaczy Common Rail

Skoro zabrnęliśmy już tak daleko w swych rozważaniach, warto jeszcze wspomnieć, że posiadamy też różne rodzaje wtryskiwaczy Common Rail i co istotne w tym właśnie miejscu możemy wyróżnić podział na wtryskiwacze elektromagnetyczne i piezoelektryczne. Poza tym w tym miejscu możemy podsumować, że budowa Common Rail jest nawet nie tyle o ile skomplikowana, ale zdecydowanie dość złożona i jednak precyzyjna. Ostatecznie widzimy, że dla nienagannego działania tej struktury, szereg procesów musi przebiegać bez zakłóceń, choć niestety wiele czynników zewnętrznych może zakłócać jego prawidłową pracę i wpływać na jego ostateczną sprawność.

 

Wyszczególnienie konkretnych rodzajów wtryskiwaczy

Główne rodzaje wtryskiwaczy Common Rail

 

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO