Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

JAKA JEST BUDOWA COMMON RAIL

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Budowa Common Rail Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

System wtrysku Common Rail składa się z kilku podstawowych elementów: zbiornika paliwa, pompy paliwa, wysokociśnieniowej rury zasilającej, raila (szyny wtryskowej) oraz wtryskiwaczy. W Common Rail ciśnienie paliwa w railu jest utrzymywane na stałym poziomie, niezależnie od obrotów silnika, a kontrola ilości wtryskiwanego paliwa odbywa się poprzez sterowanie czasem otwarcia wtryskiwaczy. Elektroniczny układ sterowania pozwala na precyzyjne i szybkie dopasowanie ilości wtryskiwanego paliwa do aktualnych warunków pracy silnika. Wysokie ciśnienie w railu w systemie Common Rail umożliwia precyzyjny i skuteczny wtrysk paliwa, co przekłada się na lepsze osiągi silnika, mniejsze zużycie paliwa i niższe emisje spalin.

Opis budowy common rail
Jaka jest budowa Common Rail

1. Elementy układu Common Rail

Zaczniemy od początku, a na początku znajdzie się nam, jako istotna podstawa tego przemyślenia, Common Rail budowa i być może choć w mniejszym stopniu uda nam się poruszyć jeszcze działanie, tego bardzo złożonego, lecz doskonale spełniającego swoje zadanie układu. Na wstępie zespołu znajduję się pompa niskiego ciśnienia, która zajmuję się, w dużym uproszczeniu mówiąc, przekazywaniem paliwa do kolejnej pompy, tym razem wysokiego ciśnienia. Łatwiej będzie nam to opisać, poruszając nieco o Common Rail zasada działania, choć jak wiadomo, sprawa jest dość złożona. Jednak zasadne będzie przynajmniej poruszenie tego tematu, by mieć pełny ogląd sytuacji. Zagłębiając się dalej w sytuację, by wyciągnąć z niej możliwie jak najwięcej informacji i wniosków, niezbędna może nam się też okazać szczegółowa charakterystyka elementów układu zasilania Common Rail. Wspomnimy w tym miejscu, że cały ten proces jest możliwy wyłącznie wtedy, kiedy poziom paliwa plasuje się na odpowiednim poziomie. Możemy tutaj od razu zaznaczyć i wyszczególnić jednocześnie, że pompa niskiego ciśnienia potrzebuje do prawidłowego przebiegu całego działania olej napędowy, którego, jak możemy zauważyć, używa w celach chłodzenia. Choć właśnie w tej kwestii co do Common Rail opinie są stosunkowo podzielone. Wracając jednak, dalej natkniemy się na pompę wysokiego ciśnienia, która to zajmuje się sprężaniem paliwa, przed podaniem go do kolejnego elementu układu. Ten ciekawy element, możemy w potocznym znaczeniu określić jako zbiornik na sprężone paliwo, ale nie będzie on niczym innym jak dokładnie listwą, czyli wspólnym elementem łączącym cały układ w spójną, niezachwianą w swym działaniu całość. Żeby to było możliwe, musi być spełniony warunek, czyli w strukturze Common Rail ciśnienie na listwie będzie zachowane. Zakładamy jednak, że tak jest i wszystko działa, jak należy. Kiedy zatem doszliśmy już w swych rozważaniach do listwy, czyli poniekąd głównego elementu całego układu, zauważyć należy, że to właśnie do niej właśnie zamontowane są wtryskiwacze Common Rail. Posiłkując się, tym co wiemy, możemy o wtryskiwaczach powiedzieć już nieco więcej, poza tym musimy przyznać, że to właśnie bez nich cały układ nie miałby sensu, ponieważ jest to element niezbędny do prawidłowego przebiegu całego procesu. Zadaniem jego jest zachowanie bezpośredniego wtrysku paliwa, a to właśnie, choć w dużym uproszczeniu mówiąc, główna zasługa tych wtryskiwaczy.

Charakterystyka elementów Common Rail
Elementy układu Common Rail

2. Krótka charakterystyka wtryskiwaczy

Możemy też powiedzieć, że każdy wtryskiwacz jest odrębnym elementem, jednak zdecydowanie należy pamiętać, że działającym wyłącznie przy pomocy innych części układu i Common Rail Wikipedia też zawiera konkretną dawkę informacji, które mogą nam się przydać w dalszym rozważaniu. Choć właśnie ilość wtryskiwaczy w danej konfiguracji, może się różnić, dlatego łatwiej będzie mówić o nim jako o pojedynczej jednostce, przynajmniej w początkowej fazie, kiedy chcielibyśmy skupić się na jego budowie. Wiemy o nim więcej i możemy powiedzieć nawet, jak wygląda, a składa się, w dużym uproszczeniu przedstawiając i przez główne elementy idąc, z dyszy i iglicy, która z kolei kończy się czopikiem. Charakterystykę budowy pojedynczego wtryskiwacza najłatwiej jest zobrazować konkretnym schematem, ale możemy o nim powiedzieć, że zawiera w swej konstrukcji sporo części, których synergiczne działanie, wpływa na jego poprawne funkcjonowanie i czasami to właśnie z powodu tej złożoności wtryskiwacze bywają niestety dość zawodne.

Informacje na temat budowy wtryskiwacza

Krótka charakterystyka wtryskiwaczy


Główne rodzaje wtryskiwaczy Common Rail

Skoro zabrnęliśmy już tak daleko w swych rozważaniach, warto jeszcze wspomnieć, że posiadamy też różne rodzaje wtryskiwaczy Common Rail i co istotne w tym właśnie miejscu możemy wyróżnić podział na wtryskiwacze elektromagnetyczne i piezoelektryczne. Poza tym w tym miejscu możemy podsumować, że budowa Common Rail jest nawet nie tyle o ile skomplikowana, ale zdecydowanie dość złożona i jednak precyzyjna. Ostatecznie widzimy, że dla nienagannego działania tej struktury, szereg procesów musi przebiegać bez zakłóceń, choć niestety wiele czynników zewnętrznych może zakłócać jego prawidłową pracę i wpływać na jego ostateczną sprawność.

Wyszczególnienie konkretnych rodzajów wtryskiwaczy

Główne rodzaje wtryskiwaczy Common Rail

Udostępnij wpis

Komentarze

Jerzy

Wystawiono Rok temu

Budowa układu Common Rail składa się z kilku głównych elementów, które obejmują: 1. Pompę Common Rail: Pompa ta jest odpowiedzialna za dostarczanie paliwa pod ciśnieniem do wtryskiwaczy. 2. Wtryskiwacze: Są one odpowiedzialne za precyzyjne wtrysk paliwa do komory spalania. 3. Zbiornik paliwa: Paliwo jest przechowywane w zbiorniku i dostarczane do pompy Common Rail. 4. Przewody paliwowe: Służą one do przesyłania paliwa z pompy do wtryskiwaczy. 5. Sterownik silnika: Kontroluje on pracę pompy Common Rail i wtryskiwaczy, aby zapewnić prawidłowe dawkowanie paliwa. 6. Czujniki: Czujniki ciśnienia paliwa, położenia wałka rozrządu, temperatury paliwa, przepływu powietrza i położenia przepustnicy służą do monitorowania parametrów pracy silnika i przesyłania sygnałów do sterownika silnika, który na ich podstawie dostosowuje pracę pompy Common Rail i wtryskiwaczy. 7. Filtr paliwa: Filtr ten jest odpowiedzialny za oczyszczanie paliwa z zanieczyszczeń i zabezpiecza przed zatkaniem układu. 8. Układ chłodzenia: Służy do chłodzenia paliwa w układzie Common Rail, aby zapewnić prawidłową pracę wtryskiwaczy i uniknąć przegrzania. 9. Układ recyrkulacji spalin: Służy do odprowadzania spalin z powrotem do komory spalania, aby zwiększyć efektywność paliwową i zmniejszyć emisję szkodliwych substancji.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki