Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jak zbudowany jest i działa układ niskiego ciśnienia Common Rail (układ CR)

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
CENA Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
CZAS REALIZACJI 24 - 48 godzin
GWARANCJA 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów

Jak zbudowany jest i działa układ niskiego ciśnienia Common Rail

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Układ niskiego ciśnienia Common Rail (CR) składa się z kilku głównych podzespołów, które współpracują, aby dostarczyć paliwo do układu wysokiego ciśnienia Common Rail. Oto podstawowe elementy i działanie układu niskiego ciśnienia CR:

- Zbiornik paliwa: Jest to miejsce, w którym przechowywane jest paliwo. Paliwo jest dostarczane z zbiornika do układu niskiego ciśnienia CR.
- Pompa paliwa: Pompa niskiego ciśnienia jest odpowiedzialna za pobieranie paliwa z zbiornika i przesyłanie go do reszty układu. Pompa generuje odpowiednie ciśnienie, aby zapewnić prawidłowy przepływ paliwa.
- Filtr paliwa: Filtr paliwa usuwa zanieczyszczenia, takie jak cząstki, z wtryskiwanego paliwa. Chroni to układ wtryskowy przed potencjalnymi uszkodzeniami i zapewnia czyste paliwo do dalszego przetwarzania.
- Czujniki i czujniki ciśnienia: Układ niskiego ciśnienia CR może być wyposażony w różne czujniki i czujniki ciśnienia, które monitorują parametry paliwa, takie jak temperatura, ciśnienie czy poziom. Dostarczają one informacje do sterownika silnika, który kontroluje działanie układu.
- Przewody i rury paliwowe: Paliwo jest przesyłane przez specjalne przewody i rury paliwowe, które łączą poszczególne elementy układu. Przewody są zaprojektowane tak, aby zapewnić odpowiedni przepływ paliwa i minimalną utratę ciśnienia.

1. Rola obwodu zasilania paliwem

Głównym zadaniem obwodu zasilania paliwem jest magazynowane paliwa jego filtrowanie, a także zasilanie układu wtryskowego o określonym ciśnieniu w danych warunkach pracy silnika. Czasami spotkać się możemy z takimi układami, w których paliwo powracające do zbiornika paliwa jest dodatkowo chłodzone.

Obwód zasilania paliwem układu Common Rail:

obwód zasilania paliwem układu Common Rail

2. Układ zasilania paliwem składa się z:

- zbiornika paliwa,
- filtru wstępnego oczyszczania paliwa,
- chłodnicy sterowników (opcjonalnie),
- dodatkowej pompy zasilającej (często umieszczanej w zbiorniku paliwa),
- filtru dokładnego oczyszczania paliwa,
- pompy zasilającej,
- zaworu regulacyjnego ciśnienia,
- chłodnicy paliwa (opcjonalnie),
- przewodów paliwa niskiego ciśnienia.

3. Zbiornik paliwa, a Common Rail

Zbiornik paliwa musi być odpowiednio zabezpieczony przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed dużym nadciśnieniem roboczym nie mniejszym niż 30 kPa. W przypadku zbyt dużego nadciśnienia powinno być ono upuszczane za pomocą specjalnych otworów lub zaworów bezpieczeństwa. Paliwo nie może przelewać się poprzez otwór wlewowy lub też zawory wyrównujące ciśnienie w zbiorniku nawet w przechyłach, zakrętach czy podczas wypadku. Jego umiejscowienie też jest istotne, dlatego montuje się go zazwyczaj najdalej od silnika, by uniknąć ryzyka pożaru.

4. Common Rail przewody paliwa niskiego ciśnienia

W układzie doprowadzania paliwa do układu wtryskowego, oprócz przewodów stalowych, swoje zastosowanie znajdują również przewody elastyczne w oplocie stalowym. Muszą być one odpowiednio ukształtowane, żeby uniknąć uszkodzenia mechanicznego. Przepływ paliwa w tych przewodach nie może być w żaden sposób utrudniony, zwłaszcza w przypadku poruszania się pojazdu lub pracy samego silnika. Wszystkie elementy, przez które przepływa paliwo, muszą być zabezpieczone przed wpływem ciepła. W autobusach np. przewody paliwowe nie mogą być poprowadzone przez kabinę pasażerską, a paliwo nie może być przetłaczane na skutek grawitacji.

5. Filtr paliwa dokładnego oczyszczania CR

Ponieważ elementy układu wtryskowego są wykonane z najwyższą precyzją, muszą być odpowiednio chronione przed zanieczyszczeniami, dlatego zadaniem filtra paliwa jest:
- usunięcie cząstek stałych, które mogą się przyczynić do powstawania erozji,
- oddzielenie skroplonej wody, która mogłaby przyczynić się do powstania korozji.
Filtr paliwa należy dobierać pod kątem danego układu wtryskowego.

6. Pompa zasilająca niskiego ciśnienia w Common Rail

Zadaniem pompy zasilającej, jest pobieranie ze zbiornika paliwa, które jest tłoczone pod stałym ciśnieniem do pompy wysokiego ciśnienia. W przypadku pomp wtryskowych rozdzielaczowych osiowych i promieniowych pompa zasilająca jest zazwyczaj zintegrowana z pompą wysokiego ciśnienia. W niektórych układach spotyka się dodatkowo zamontowaną pompę zasilającą.
Pompa zasilająca musi dostarczać paliwo do wszystkich układów:
- we wszystkich możliwych warunkach pracy silnika,
- przy niskim poziomie hałasu,
- pod wymaganym ciśnieniem,
- w ciągu całego okresu eksploatacji pojazdu.
Pompa zasilająca pobiera paliwo ze zbiornika, a następnie tłoczy wymaganą ilość do obwodu wysokiego ciśnienia układu wtryskowego. Większość pomp odpowietrza się samoczynnie, co umożliwia uruchomienie silnika nawet po całkowitym opróżnieniu zbiornika paliwa.
Stosowane są trzy rodzaje pomp zasilających:
- pompy elektryczne, stosowane głównie w pojazdach osobowych,
- mechanicznie napędzane pompy zębate,
- pompy podwójne (układy pompowtryskiwaczy samochodów osobowych).

Pompa zasilająca:

Pompa zasilająca

7. Montaż zasilającej elektrycznej pompy paliwa Common Rail

Elektryczna pompa zasilająca jest montowana tylko w pojazdach osobowych oraz lekkich pojazdach użytkowych. Jej zadanie nie polega tylko na tłoczeniu paliwa do układu wtryskowego, ale także (w razie potrzeby) do przerwania tłoczenia w ramach nadzoru pracy układu. Elektryczne pompy zasilające mogą być umiejscowione albo na przewodzie paliwowym, albo w zbiorniku paliwa. W przypadku pompy zamontowanej na przewodzie jest ona pomiędzy filtrem paliwa a zbiornikiem paliwa, w dolnej części pojazdu. Pompy umieszczone w zbiorniku paliwa, są osadzone na specjalnym wsporniku. W momencie rozruchu silnika elektryczna pompa zasilająca pracuje stale i niezależnie od prędkości obrotowej silnika. Tym samym, tłoczy w czasie ciągłym paliwo do pompy wysokiego ciśnienia, a nadmiar wraca z powrotem do zbiornika paliwa. Obwód bezpieczeństwa uniemożliwia tłoczenie paliwa przy włączonym zapłonie i zatrzymanym silniku, by chronić akumulator i ograniczyć hałas. Elektryczną pompę zasilającą możemy podzielić na trzy sekcje.

8. Rodzaje, budowa - sekcja tłocząca Common Rail

Sekcje tłoczące mogą mieć różną konstrukcję w zależności od zastosowania pompy. W przypadku układu wtryskowego CR jest to zazwyczaj pompa rolkowa, która składa się z umieszczonego mimośrodowo korpusu, w którym obraca się tarcza wirnika. W każdym rowku tarczy znajduje się swobodnie prowadzona rolka. Wskutek działania siły odśrodkowej podczas ruchu obrotowego tarczy oraz działania ciśnienia paliwa rolki są dociskane do zewnętrznej bieżni i ścianek rowków. Rolki stanowią także uszczelnienia obrotowe, przy czym między dwoma rolkami tarczy i bieżnią tworzy się komora. Działanie pompujące polega na zmniejszaniu się objętości komór w czasie obrotu tarczy po przysłonięciu nerkowego otworu wlotowego.

9. Budowa, konstrukcja - Silnik elektryczny w CR

Silnik elektryczny składa się z układu magnesów trwałych oraz twornika, którego konstrukcja zależy od wymaganego wydatku tłoczenia przy danym ciśnieniu w układzie. Silnik elektryczny i sekcja tłocząca znajdują się w jednej obudowie oraz są cały czas opływane przez paliwo, które jednocześnie je chłodzi. Umożliwia to uzyskanie dużej mocy silnika bez stosowania złożonych elementów uszczelniających między sekcją tłoczącą i silnikiem elektrycznym.

10. Pokrywa pompy elektrycznej CR

Pokrywa ma złącza elektryczne oraz złącze hydrauliczne po stronie tłoczącej pompy. Zawór zwrotny zapobiega odpływowi paliwa z przewodów po wyłączeniu pompy. Dodatkowo pokrywa może mieć wbudowane elementy przeciwzakłóceniowe.

Zębata pompa zasilająca w silnikach z układem Common Rail

Zębatą pompę zasilającą wykorzystuje się w indywidualnych układach wtryskowych oraz w układach Common Rail. Zamontowana jest bezpośrednio na silniku lub wbudowana w pompę wysokiego ciśnienia układu CR. Elementami napędu pompy są zwykle: sprzęgło, koło zębate lub pasek zębaty. Najważniejszymi częściami pompy są dwa wzajemnie zazębione i obracające się przeciwbieżnie koła zębate o uzębieniu zewnętrznym, które przetłaczają paliwo we wrębach międzyzębnych ze strony ssącej na stronę tłoczącą. Wydatek tego typu pompy jest proporcjonalny do prędkości obrotowej silnika, zaś regulacja wydatku polega na regulacji dławienia po stronie ssącej lub zastosowaniu zaworu przelewowego po stronie tłoczącej. Zębata pompa zasilająca jest bezobsługowa.

Zębata pompa zasilająca:

zębata pompa zasilająca

Udostępnij wpis

Komentarze

Grzesiek

Wystawiono Rok temu

Układ niskiego ciśnienia Common Rail (CR) jest układem wtryskowym, w którym pompa niskiego ciśnienia zasila wtryskiwacze paliwem pod niskim ciśnieniem. Układ ten składa się z kilku podstawowych elementów: 1. Pompa niskiego ciśnienia: Pompa ta jest odpowiedzialna za dostarczanie paliwa pod niskim ciśnieniem do wtryskiwaczy. 2. Wtryskiwacze: Wtryskiwacze są podłączone do pompy niskiego ciśnienia i odpowiedzialne za wprowadzanie paliwa do komory spalania silnika. 3. Czujnik ciśnienia paliwa: Czujnik ten jest odpowiedzialny za pomiar ciśnienia paliwa w układzie i przesyłanie tej informacji do komputera silnika. 4. Układ elektroniczny: Komputer silnika i inne elementy elektryczne zarządzające pracą układu wtryskowego

Czy ta opinia była pomocna?

Wojciech

Wystawiono 4 lata temu

Schemat układu zasilania common rail naprawdę robi wrażenie.

Czy ta opinia była pomocna?

Ignacy

Wystawiono 4 lata temu

Wiedziałem, że samochody są skomplikowane, ale zagłębiając się w temat, to on się nie kończy. Dajecie fajne dawki wiedzy w tych artykułach.

Czy ta opinia była pomocna?

kornela

Wystawiono 5 lat temu

Długi i wyczerpujący artykuł, a takie lubię :)

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki