25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Jak zbudowany jest i działa układ niskiego ciśnienia Common Rail (układ CR)

Autor: Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 5 minut
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.60

Głównym zadaniem obwodu zasilania paliwem jest magazynowane paliwa jego filtrowanie, a także zasilanie układu wtryskowego o określonym ciśnieniu w danych warunkach pracy silnika. Czasami spotkać się możemy z takimi układami, w których paliwo powracające do zbiornika paliwa jest dodatkowo chłodzone.

Obwód zasilania paliwem układu Common Rail:obwód zasilania paliwem układu Common Rail


Układ zasilania paliwem składa się z:

- zbiornika paliwa,
- filtru wstępnego oczyszczania paliwa,
- chłodnicy sterowników (opcjonalnie),
- dodatkowej pompy zasilającej (często umieszczanej w zbiorniku paliwa),
- filtru dokładnego oczyszczania paliwa,
- pompy zasilającej,
- zaworu regulacyjnego ciśnienia,
- chłodnicy paliwa (opcjonalnie),
- przewodów paliwa niskiego ciśnienia.

Zbiornik paliwa, a Common Rail

Zbiornik paliwa musi być odpowiednio zabezpieczony przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi a także przed dużym nadciśnieniem roboczym nie mniejszym niż 30 kPa. W przypadku zbyt dużego nadciśnienia, powinno być ono upuszczane za pomocą specjalnych otworów lub zaworów bezpieczeństwa. Paliwo nie może przelewać się poprzez otwór wlewowy lub też zawory wyrównujące ciśnienie w zbiorniku nawet w przechyłach, zakrętach czy podczas wypadku. Jego umiejscowienie też jest istotne, dlatego montuje się go zazwyczaj najdalej od silnika, by uniknąć ryzyka pożaru.

Common Rail przewody paliwa niskiego ciśnienia

W układzie doprowadzania paliwa do układu wtryskowego, oprócz przewodów stalowych, swoje zastosowanie znajdują również przewody elastyczne w oplocie stalowym. Muszą być one odpowiednio ukształtowane, żeby uniknąć uszkodzenia mechanicznego. Przepływ paliwa w tych przewodach nie może być w żaden sposób utrudniony, zwłaszcza w przypadku poruszania się pojazdu lub pracy samego silnika. Wszystkie elementy, przez które przepływa paliwo, muszą być zabezpieczone przed wpływem ciepła. W autobusach np. przewody paliwowe nie mogą być poprowadzone przez kabinę pasażerską, a paliwo nie może być przetłaczane na skutek grawitacji.

Filtr paliwa dokładnego oczyszczania CR

Ponieważ elementy układu wtryskowego są wykonane z najwyższą precyzją, muszą być odpowiednio chronione przed zanieczyszczeniami, dlatego zadaniem filtra paliwa jest:

- usunięcie cząstek stałych, które mogą się przyczynić do powstawania erozji,
- oddzielenie skroplonej wody, która mogła by przyczynić się do powstania korozji.

Filtr paliwa należy dobierać pod kątem danego układu wtryskowego.

Pompa zasilająca niskiego ciśnienia w Common RailZadaniem pompy zasilającej, jest pobieranie ze zbiornika paliwa, które jest tłoczone pod stałym ciśnieniem do pompy wysokiego ciśnienia. W przypadku pomp wtryskowych rozdzielaczowych osiowych i promieniowych, pompa zasilająca jest zazwyczaj zintegrowana z pompą wysokiego ciśnienia. W niektórych układach spotyka się dodatkowo zamontowaną pompę zasilającą.

Pompa zasilająca musi dostarczać paliwo do wszystkich układów:

- we wszystkich możliwych warunkach pracy silnika,
- przy niskim poziomie hałasu,
- pod wymaganym ciśnieniem,
- w ciągu całego okresu eksploatacji pojazdu.

Pompa zasilająca pobiera paliwo ze zbiornika a następnie tłoczy wymaganą ilość do obwodu wysokiego ciśnienia układu wtryskowego. Większość pomp odpowietrza się samoczynnie, co umożliwia uruchomienie silnika nawet po całkowitym opróżnieniu zbiornika paliwa.

Stosowane są trzy rodzaje pomp zasilających:

- pompy elektryczne, stosowane głównie w pojazdach osobowych,
- mechanicznie napędzane pompy zębate,
- pompy podwójne (układy pompowtryskiwaczy samochodów osobowych).
Pompa zasilająca:Pompa zasilająca

Montaż zasilającej elektrycznej pompy paliwa Common Rail

Elektryczna pompa zasilająca jest montowana tylko w pojazdach osobowych oraz lekkich pojazdach użytkowych. Jej zadanie nie polega tylko na tłoczeniu paliwa do układu wtryskowego ale także (w razie potrzeby) do przerwania tłoczenia w ramach nadzoru pracy układu. Elektryczne pompy zasilające mogą być umiejscowione albo na przewodzie paliwowym albo w zbiorniku paliwa. W przypadku pompy zamontowanej na przewodzie, jest ona pomiędzy filtrem paliwa a zbiornikiem paliwa, w dolnej części pojazdu. Pompy umieszczone w zbiorniku paliwa, są osadzone na specjalnym wsporniku. W momencie rozruchu silnika, elektryczna pompa zasilająca pracuje stale i niezależnie od prędkości obrotowej silnika. Tym samym, tłoczy w czasie ciągłym paliwo do pompy wysokiego ciśnienia, a nadmiar wraca z powrotem do zbiornika paliwa. Obwód bezpieczeństwa uniemożliwia tłoczenie paliwa przy włączonym zapłonie i zatrzymanym silniku, by chronić akumulator i ograniczyć hałas. Elektryczną pompę zasilającą możemy podzielić na trzy sekcje.

Rodzaje, budowa - sekcja tłocząca Common Rail

Sekcje tłoczące mogą mieć różną konstrukcję w zależności od zastosowania pompy. W przypadku układu wtryskowego CR, jest to zazwyczaj pompa rolkowa, która składa się z umieszczonego mimośrodowo korpusu, w którym obraca się tarcza wirnika. W każdym rowku tarczy znajduje się swobodnie prowadzona rolka. Wskutek działania siły odśrodkowej podczas ruchu obrotowego tarczy oraz działania ciśnienia paliwa rolki są dociskane do zewnętrznej bieżni i ścianek rowków. Rolki stanowią także uszczelnienia obrotowe, przy czym między dwoma rolkami tarczy i bieżnią tworzy się komora. Działanie pompujące polega na zmniejszaniu się objętości komór w czasie obrotu tarczy po przysłonięciu nerkowego otworu wlotowego.

Budowa, konstrukcja - Silnik elektryczny w CR

Silnik elektryczny składa się z układu magnesów trwałych oraz twornika, którego konstrukcja zależy od wymaganego wydatku tłoczenia przy danym ciśnieniu w układzie. Silnik elektryczny i sekcja tłocząca znajdują się w jednej obudowie oraz są cały czas opływane przez paliwo, które jednocześnie je chłodzi. Umożliwia to uzyskanie dużej mocy silnika bez stosowania złożonych elementów uszczelniających między sekcją tłoczącą i silnikiem elektrycznym.

Pokrywa pompy elektrycznej CR

Pokrywa ma złącza elektryczne oraz złącze hydrauliczne po stronie tłoczącej pompy. Zawór zwrotny zapobiega odpływowi paliwa z przewodów po wyłączeniu pompy. Dodatkowo pokrywa może mieć wbudowane elementy przeciwzakłóceniowe.

Zębata pompa zasilająca w silnikach z układem Common Rail

Zębatą pompę zasilającą wykorzystuje się w indywidualnych układach wtryskowych oraz w układach Common Rail. Zamontowana jest bezpośrednio na silniku lub wbudowana w pompę wysokiego ciśnienia układu CR. Elementami napędu pompy są zwykle: sprzęgło, koło zębate lub pasek zębaty. Najważniejszymi częściami pompy są dwa wzajemnie zazębione i obracające się przeciwbieżnie koła zębate o uzębieniu zewnętrznym, które przetłaczają paliwo we wrębach między-zębnych ze strony ssącej na stronę tłoczącą. Wydatek tego typu pompy jest proporcjonalny do prędkości obrotowej silnika, zaś regulacja wydatku polega na regulacji dławienia po stronie ssącej lub zastosowaniu zaworu przelewowego po stronie tłoczącej. Zębata pompa zasilająca jest bezobsługowa.Zębata pompa zasilająca:zębata pompa zasilająca

Komentarze

Wojciech 2020-03-06 12:46:10

Schemat układu zasilania common rail naprawdę robi wrażenie.

Ignacy 2020-03-06 12:26:34

Wiedziałem, że samochody są skomplikowane, ale zagłębiając się w temat, to on się nie kończy. Dajecie fajne dawki wiedzy w tych artykułach.

kornela 2019-08-29 08:05:03

Długi i wyczerpujący artykuł, a takie lubię :)

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO