Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jak wymienić uszczelniacze | Oringi pompowtryskiwaczy

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych pompowtryskiwaczy
Cena
Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł
Wysyłka 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Regeneracja pompowtrysków

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

 • nowe
 • regenerowane na wymianę
 • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Etapy wymiany uszczelniaczy w pompowtryskach:

 • dostać się do wału rozrządu i go zdemontować,
 • odkręcić mocowania pompowtrysków,
 • odpiąć przewody łączące cewkę zamka elektromagnetycznego z elektronicznym kontrolerem EDC,
 • sprawdzić, ile zaworów posiada nasz silnik, ponieważ uszczelki pompowtryskiwaczy 1.9 tdi w przypadku silników ośmiozaworowych obejmują termopodkładkę a w przypadku szesnastozaworowych będzie to nakrętka stożkowa,
 • wymontować pompowtryskiwacze (z zastosowaniem specjalnych pneumatycznych, bądź hydraulicznych ściągaczy),
 • wymiana uszczelek pompowtrysków w połączeniu z czyszczeniem pompowtryskiwacza,
 • instalacja pompowtryskiwaczy z powrotem w gniazdach (w kolejności odwrotnej do ich demontażu),
 • dostrojenie pompowtryskiwaczy do pracy wałka za pomocą śrub regulacyjnych.

1. Czym są pompowtryskiwacze i skąd pochodzą?

 Pompowtryskiwacze, czyli niemiecka odpowiedź na włoskiego Common Rail na rynku utrzymały się nieco ponad 15 lat, a zniknęły w momencie wprowadzenia normy Euro VI, kiedy to obowiązujące normy przekroczyły możliwości pompowtryskiwaczy co do ograniczenia emisji spalin. Tak oto, decyzją polityków, jeden z najlepszych wyprodukowanych, najwytrzymalszy i jeden z najbardziej ergonomicznych systemów zasilania silnika diesla olejem napędowym zakończył swoją historię na motoryzacyjnych salonach.

Pompowtryskiwacz rozłożony na czynniki pierwsze
Jak wymienić uszczelniacze | oringi pompowryskiwaczy?

 Niemniej jednak, oprócz najnowszych linii, aut prosto z salonów i roczników zgrywających się z aktualną datą, na polskich drogach sporo można odnaleźć samochodów, które... powoli wchodzą w pełnoletność. Właśnie w takich autach, z obrotu wtórnego, tak zwanej drugiej ręki, z grupy VAG, czyli Volkswagen Auto Group (w której prócz VW znadziemy także marki Seat, Skoda i Audi), możemy znaleźć pompowtryski. I do takich właśnie aut dedykowane są zestawy naprawcze (uszczelki) pompowytryskiwaczy Bosch. Jak już wspomniałem, układ zasilania silnika opierający się na pompowtryskiwaczach jest niezawodny i żywotny, jednak zużycie eksploatacyjne nie omija ich w żaden sposób. Mimo to w porównaniu do wtryskiwaczy Common Rail na przykład, zużycie to jest znacznie mniej widoczne i co najważniejsze również regeneracja jest znacznie mniej kosztowna. Ponieważ producenci są świadomi, że najczęstsze usterki dotyczą uszczelnień i konieczna jest wymiana oringów pompowtryskiwaczy, więc zestawy naprawcze zapewniają do regeneracji pełny komplet uszczelniaczy pompowtrysków np. 1.9 tdi. Cena takiego zestawu to zazwyczaj koszt około 100 złotych.

Uszczelnienia pompowtryskiwaczy

Uszczelnienia pompowtryskiwaczy

2. Demontaż uszkodzonych pompowtryskiwaczy 

 Biorąc pod uwagę, jakiej skrupulatności wymaga od wymieniającego, demontaż pompowtrysków, polecam skorzystać z serwisu, który specjalizuje się w podobnego typu naprawach. Jeśli rzeczywiście naszym jedynym zmartwieniem będą sparciałe uszczelki pompowtryskiwaczy, objawy takiego uszkodzenia będą łatwo zauważalne, sama naprawa nie wyniesie nas zbyt wiele, a będziemy mieli gwarancję, że wykonana usługa będzie spełniała standardy jakości i zadowoli nawet najbardziej wymagającego klienta. Problem uszkodzonego oringu pompowtryskiwaczy i objawy, jakie wykazuje, możemy rozpoznać po "potniejącym" bloku silnika, białawym dymie – obecność oleju silnikowego w komorze spalania lub czarnym dymie – niedostateczna ilość tlenu w stosunku do oleju napędowego. Jeśli jednak ktoś z pasjonatów lub użytkowników diesla chciałby podobnej wymiany dokonać własnoręcznie, postaram się pokrótce przedstawić proces, jak wymienić uszczelniacze, oringi pompowtryskiwaczy. Po pierwsze musimy dostać się do wału rozrządu i go zdemontować. Po zdemontowaniu należy odkręcić mocowania pompowtrysków i odpiąć przewody łączące cewkę zamka elektromagnetycznego z elektronicznym kontrolerem EDC. Warto pamiętać, by sprawdzić, ile zaworów posiada nasz silnik, ponieważ uszczelki pompowtryskiwaczy 1.9 tdi w przypadku silników ośmiozaworowych obejmują termopodkładkę a w przypadku szesnastozaworowych będzie to nakrętka stożkowa. Kolejnym krokiem będzie wymontowanie pompowtryskiwaczy. Bardzo istotne jest, aby nie używać wobec nich siły, ponieważ część tłoczącą w pompowtryskach łatwo jest uszkodzić, nawet niechcący. Stąd też, w przypadku problemu z wyjęciem pompowtryskiwacza konieczne jest zastosowanie specjalnych pneumatycznych, bądź hydraulicznych ściągaczy. Po wymontowaniu pompowtryskiwaczy wymiana uszczelek pompowtrysków powinna przebiegać w połączeniu z czyszczeniem pompowtryskiwacza. Uszczelnienia w budowie pompowtryskiwacza znajdują się kolejno od największego uszczelnienia w części korpusu najbliżej części tłoczącej, aż po najmniejsze gumowe oringi najbliżej jego dyszy. Dodatkowo w skład uszczelnień wchodzi podkładka termiczna, której zadaniem jest uszczelnienie pompowtryskiwacza od strony jego dyszy. Ze względu na wysoką temperaturę panującą w komorze spalania, niemożliwe jest wykorzystanie elastomerów, ponieważ zwyczajnie by spłonęły. Dlatego też ich miejsce zajęła miedziana podkładka w przypadku silników 8-zaworowych oraz nakrętka stożkowa dla wtryskiwaczy 16-zaworowych. Proces instalacji pompowtryskiwaczy z powrotem w gniazdach przeprowadzamy w kolejności odwrotnej do ich demontażu. Warto pamiętać również, że dla ich odpowiedniej pracy konieczne jest ich dostrojenie do pracy wałka za pomocą śrub regulacyjnych. Ustawienie skoku dźwigienki jest bardzo istotne, nieodpowiednio wyregulowane pompowtryskiwacze po regeneracji zaowocują nam odwiedzinami w warsztacie o wiele szybciej, niż moglibyśmy sobie tego życzyć.

Pierścień uszczelniający komorę spalania
Pierścień uszczelniający komorę spalania - Termo podkładka

3. O czym trzeba pamiętać przy wymianie uszczelniaczy pompowtryskiwaczy (oringów, podkładek i nakrętek)?

 Słowem podsumowania, chciałbym jedynie nadmienić, iż ten skrócony opis procesu wymiany uszczelek pompowtryskiwaczy nie opisuje wielu niuansów, które są bardzo istotne i o których trzeba pamiętać, pomijając już same wartości (choćby słynnego wymiaru A, o którym można przeczytać również w innych artykułach na naszej stronie), a które dla każdego doświadczonego „pompiarza” są jasne i oczywiste. Bądźmy więc w naszych decyzjach odpowiedzialni i do tak odpowiedzialnego zadania, jak ingerencja w układ zasilania silnika, nawet w tak błahej sprawie, jak wymiana uszczelek pompowtryskiwaczy w Passat B6, wybierzmy specjalistów. Tylko to da nam gwarancję spokoju ducha i bezawaryjnej eksploatacji naszego samochodu.

Nakrętka stożkowa pompowtryskiwaczy
Nakrętka stożkowa pompowtryskiwaczy stosowana w silnikach szesnastozaworowych

Specjalnie dla Państwa wygody przygotowaliśmy wyjaśnienie kilku związanych z pompowtryskiwaczami zwrotów i skrótów, a także zastosowania dla konkretnych modeli silników.

UIS – Unit Incetor System – akronim oznaczający System Wtrysku Bezpośredniego. Jest to angielski skrót, odpowiednik niemieckiego PD (Pumpe Duse). W zasadzie jest to ogólna nazwa systemu zasilania silnika diesla wykorzystująca sterowane mechanicznie pompowtryskiwacze.

PD – Pumpe Duse – opis znajduje się powyżej.

EUI – Electronically controlled Unit Injector – skrót oznaczający układ zasilania silnika za pomocą pompowtryskiwaczy sterowanych elektronicznie. System nowszy, niż UIS/PD, ale starszy niż sterowanie piezoelektryczne.

Tabela wykorzystania pompowtryskiwaczy w silnikach grupy VAG

Zastosowania pompowtrysków w silnikach diesla.

 Audi Seat Skoda Volkswagen 
AUDI AJM SEAT AMF SKODA AMF VW AJM VW BEW VW BRS
AUDI AMF SEAT ANU SKODA ATD VW AJS VW BGW VW BRT
AUDI ANU SEAT ARL SKODA AVB VW AMF VW BHW VW BRU
AUDI ANY SEAT ASZ SKODA AVF VW ANU VW BJB VW BST
AUDI ASZ SEAT ATD SKODA AWX VW ANY VW BKC VW BSU
AUDI ATD SEAT AUY SKODA AXR VW ARL VW BLE VW BSW
AUDI ATJ SEAT AXR SKODA BJB VW ASZ VW BLJ VW BTB
AUDI ATL SEAT BJB SKODA BKC VW ATD VW BLK VW BVH
AUDI AVB SEAT BKC SKODA BLS VW ATJ VW BLS VW BVK
AUDI AVF SEAT BLS SKODA BLT VW AUY VW BLT VW BWB
AUDI AWX SEAT BLT SKODA BMM VW AVB VW BMM VW BWF
AUDI AXR SEAT BMM SKODA BMP VW AVF VW BMP VW BXE
AUDI BHC SEAT BMS SKODA BMS VW AVQ VW BMS VW BXF
AUDI BKC SEAT BMT SKODA BNM VW AWX VW BMT VW BXJ
AUDI BKE SEAT BNM SKODA BNV VW AXB VW BNM VW CBKA
AUDI BLS SEAT BNV SKODA BPZ VW AXC VW BNV VW CBWA
AUDI BMM SEAT BPX SKODA BSS VW AXD VW BNZ  
AUDI BPW SEAT BRT SKODA BSV VW AXE VW BPC  
AUDI BRB SEAT BTB SKODA BSW VW AXR VW BPD  
AUDI BRC SEAT BUK SKODA BXE VW AYH VW BPE  
AUDI BXE SEAT BVK   VW AYZ VW BPZ  
  SEAT BXF   VW BDJ VW BRM  
  SEAT BXJ   VW BDK VW BRR  

 

Udostępnij wpis

Komentarze

Kornel

Wystawiono Rok temu

Wymiana uszczelniaczy (oringów) w pompowtryskiwaczach jest dość skomplikowanym zadaniem, które najlepiej jest powierzyć specjaliście. Jeśli jednak ktoś chce spróbować wymienić uszczelniacze samodzielnie, poniższe kroki powinny pomóc: 1. Odłączyć akumulator i odłączyć wszystkie kable związane z pompowtryskiwaczem. 2. Zdjąć osłonę lub obudowę pompowtryskiwacza. 3. Odłączyć wszystkie przewody elektryczne i węże paliwowe od pompowtryskiwacza. 4. Użyć klucza dynamometrycznego aby odkręcić śruby mocujące pompowtryskiwacz do silnika. 5. Delikatnie wyjąć pompowtryskiwacz z silnika. 6. Zdjąć oringi z pompowtryskiwacza, pamiętając o ich pozycji. 7. Zastosować nowe oringi, uważając, aby nie uszkodzić ich podczas montażu. 8. Zmontować pompowtryskiwacz z powrotem do silnika, pamiętając o odpowiednim dokręceniu śrub. 9. Założyć obudowę i podłączyć wszystkie przewody i węże. 10. Sprawdzić szczelność połączeń i przetestować działanie pompowtryskiwacza. Pamiętaj, że wymiana uszczelniaczy w pompowtryskiwaczach jest czynnością skomplikowaną i wymagającą specjalistycznego sprzętu oraz odpowiedniej wiedzy.

Czy ta opinia była pomocna?

Gituś

Wystawiono 4 lata temu

Zazwyczaj właśnie do wymiany w pompowtryskach są te uszczelki, ale sama wymiana uszczelek nie pomoże najlepiej kompleksowo jest regenerować pompowtryski.

Czy ta opinia była pomocna?

adam

Wystawiono 4 lata temu

Czy uszczelki można wymienić samemu czy trzeba oddawać pompowtryskiwacze do serwisu?

Czy ta opinia była pomocna?

Henryk53

Wystawiono 4 lata temu

Mam 2.0 tdi i muszę wymienić uszczelki pompowtrysków, ale to chyba dla was nie będzie problem. :)

Czy ta opinia była pomocna?

Piotr

Wystawiono 5 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł

Czy ta opinia była pomocna?

Kacperek

Wystawiono 5 lat temu

Tata mówił że ma nieszczelne oringi pompowtryskiwaczy i mam się spytać jak przebiega wymiana uszczelek pompowtryskiwaczy 2.0 tdi. mówiłem, żeby nie kupował 2.0 to nie, nie znam się. Zapraszam do klanu CASPEROL ELITE

Czy ta opinia była pomocna?

Michał

Wystawiono 5 lat temu

Nawet nie wiedziałem, że taki pompowtryskiwacz składa się z tylu elementów.

Czy ta opinia była pomocna?

Arti567

Wystawiono 5 lat temu

Ja takie wymiany, czy to przy pompowtryskach, czy czymś innym to zostawiam mechanikowi. Szkoda póżniej dwa razy tyle płacić, jak coś zespuje.

Czy ta opinia była pomocna?

Naprawiacz

Wystawiono 5 lat temu

Warto kupić taki zestaw naprawczy do pompowtrysków dosłownie za grosze, a nie zajeździć pompowtryskiwacze do końca

Czy ta opinia była pomocna?

Bamyl och ipren

Wystawiono 6 lat temu

<p>Bardzo fajny artykuł. Zdecydowanie uwielbiam tę stronę. Trzymać się tego!</p>

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki