Jak rozpoznać nieszczelność we wtryskiwaczach? Główny objaw znajdziesz pod maską
Nieszczelność wtryskiwaczy może prowadzić do różnych problemów, takich jak spadek mocy, zwiększone zużycie paliwa, niestabilna praca silnika, czy zwiększona emisja spalin. W pierwszej kolejności nieszczelność w konstrukcji wtrysków rozpoznamy po widocznym wycieku paliwa w okolicy instalacji wtryskiwaczy. Z kolei w czasie jazdy o nieszczelnym wtrysku może informować większy pobór paliwa (usterka ta potocznie nazywana jest lejącymi wtryskami). Innym objawem będzie trudność w uruchomieniu silnika, czy też jego gaśnięcie na niskich obrotach. Nieszczelność wtryskiwaczy może skutkować nierównomiernym rozkładem paliwa w komorach spalania, co może prowadzić do znacznego spadku mocy i osiągów, szarpania silnika i pojawienia się białego dymu w rury wydechowej.
Aby upewnić się, czy powyższe objawy faktycznie są spowodowane przez nieszczelny wtrysk, należy skorzystać ze specjalistycznych narzędzi diagnostycznych i przeprowadzić testy ciśnienia.

Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

Jak sprawdzić uszczelki pod wtryskami?
Najlepszym sposobem sprawdzenia stanu uszczelek we wtryskiwaczu jest jego demontaż na części pierwsze. Uszczelki łatwo się zużywają, więc aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wtrysków, należy je wymienić na nowe. Nie demontując wtrysków, o uszkodzonych uszczelkach dowiemy się za pomocą badania testerem diagnostycznym. Odczyt korekt może wskazać nam niesprawny wtrysk. Ważną wskazówką jest też przelewanie wtrysków i konieczność częstszego tankowania – może to być objaw zarówno nieszczelnej podkładki pod wtryskiem, jak i nieszczelnego gniazda wtryskiwacza.
Czy można naprawić nieszczelny wtryskiwacz?
Oczywiście, można naprawić nieszczelny wtryskiwacz, o ile usterka nie jest spowodowana deformacją części lub innego rodzaju uszkodzeniem mechanicznym. Głównym punktem naprawy powinna być wymiana wszystkich uszczelek i podkładek, gdyż to właśnie te elementy zapewniają pełną szczelność wtrysku. Bardzo ważne jest także odpowiednie przygotowanie gniazd, w których instalujemy wtryski. Wszelkie bruzdy i osady mogą powodować nieszczelność, więc przed montażem bezwzględnie należy wyczyścić gniazda wtryskiwaczy.

Dźwięk uszkodzonego wtryskiwacza
Uszkodzony w Dieslu wtryskiwacz może wydawać różne nietypowe dźwięki, które często są porównywane do klepania, cykania czy stukania. Oczywiście, jeśli mamy do czynienia ze starszymi rozwiązaniami wtryskowymi, to taka praca wtrysku jest zupełnie normalna i delikatne stukanie nie świadczy o awarii. W nowoczesnych silnikach Diesla warto jednak zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące i niecodzienne dźwięki, gdyż mogą informować nas o postępujących uszkodzeniach.
Komentarze