Jak działa wtryskiwacz piezoelektryczny?
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją
Kiedy prąd dociera na materiał piezoelektryczny, pracę rozpoczyna siłownik piezoelektryczny, dzięki któremu zawór warunkujący wtrysk otwiera się i zamyka. Wówczas iglica otwiera końcówkę wtrysku, doprowadzając do rozpylenia oleju napędowego. Wyższe ciśnienie w jednym z obwodów skutkuje zamknięciem się iglicy. Wprowadzenie takiego zastosowania umożliwiło zwiększenie ilości wtrysku przy zachowaniu wysokiego ciśnienia, dzięki czemu praca silnika znacznie się polepszyła. Wtryskiwacze piezoelektryczne Common Rail stosowane są w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych Diesel i gwarantują bardzo efektywne spalanie paliwa. Wtryski te pracują utrzymując ciśnienie nawet 2000 bar, przez co precyzja dawkowania paliwa oraz ilość podawanych dawek zostawia w tyle wtryski elektromagnetyczne.
Wtryskiwacze Common Rail – zasada działania -– wtryskiwacze piezoelektryczne regeneracja
Zasada działania wtrysków elektromagnetycznych opiera się impulsie elektrycznym, który wysyłany do cewki, uruchamia pracę wtrysku. Praca wtrysków piezoelektrycznych rozpoczyna się w momencie dotarcia napięcia na stos piezo. W obydwu rodzajach pracą wtrysków kieruje sterownik silnika, który na podstawie informacji zawartych w kodzie IMA decyduje o charakterze dawki. Wtryski elektromagnetyczne można z powodzeniem regenerować, oprócz przypadków, kiedy mamy do czynienia z uszkodzeniami mechanicznymi. Natomiast wtryski piezo można regenerować pod warunkiem sprawności materiału piezoelektrycznego.
1. Wtryskiwacze piezoelektryczne i ich uszkodzenia – wtryskiwacze piezoelektryczne objawy
Wydaje się, że to właśnie iglica jest najbardziej narażona na wszelkie uszkodzenia, bowiem obciążona jest ogromnym ciśnieniem, wysoką temperaturą oraz stale pracuje, otwierając i zamykając dopływ paliwa. Co więcej, słabej jakości paliwo może doprowadzić do rozkalibrowania wtryskiwaczy, a osady się w nim znajdujące – uszkodzić końcówkę rozpylacza. W ten sposób charakter dawki paliwa znacznie odbiega od normy, co skutkuje znacznym pogorszeniem się pracy silnika, który zaczyna szarpać i gasnąć. Ponadto uszkodzone wtryski rozpoznamy także po dużej ilości spalin z rury wydechowej.
2. Wtryskiwacze elektromagnetyczne i piezoelektryczne – żywotność
Żywotność piezoelektryków wynosi ok. 150 tys. km, przy czym żywotność elektromagnetyków oscyluje w granicy nawet 250 tys. km. Wtrysk piezo pracuje nawet 10 razy szybciej niż jego konkurent, jest bardzo precyzyjny, ale i podatny na uszkodzenia (zwłaszcza na kiepskie paliwo). Co prawda producent w przypadki awarii zaleca wymianę tych podzespołów, jednak dzięki opracowaniu technologii naprawy mechanicy podejmują się serwisu piezoelektryków. Można zatem poddać je regeneracji, przez co ich trwałość wystarcza na kolejne 150 tys. km.
3. Budowa wtryskiwacza piezoelektrycznego – jak rozpoznać wtryskiwacz piezoelektryczny?
Wewnątrz wtryskiwacza zamiast elektromagnesu i trzpienia znajdziemy materiał piezoelektryczny, który pod wpływem napięcia zmienia swoją objętość. Wtrysk piezo ma także dodatkowy przetwornik hydrauliczny. Aby uruchomić pracę wtryskiwacza, konieczne jest zwiększenie skoku siłownika piezoelektrycznego. Natomiast do wtrysku paliwa dochodzi wtedy, gdy prąd dopłynie do tak zwanego stosu piezoelektrycznego. W porównaniu z wtryskiwaczem elektromagnetycznym jest lżejszy.
Komentarze
Robert
Wystawiono Rok temu
Wtryskiwacz piezoelektryczny to rodzaj wtryskiwacza, który wykorzystuje piezoelektryczny element aktywny do kontrolowania wtrysku paliwa. Element ten składa się z cienkich warstw krystalicznych, które są ułożone tak, że tworzą specjalny układ elektryczny. Kiedy na element ten jest działana silna impulsywna fala elektryczna, warstwy te ulegają deformacji, co powoduje wzrost lub spadek jego objętości. W przypadku wtryskiwacza piezoelektrycznego, zmiana objętości elementu piezoelektrycznego jest wykorzystywana do kontrolowania wtrysku paliwa. Kiedy element jest zasilany impulsami elektrycznymi o odpowiedniej częstotliwości i amplitudzie, dochodzi do skurczu i rozkurczu jego objętości, co powoduje otwarcie i zamknięcie komory wtrysku paliwa. W ten sposób można precyzyjnie regulować ilość wtryskiwanego paliwa, co jest szczególnie ważne w silnikach wysokoprężnych.
Czy ta opinia była pomocna?
KeN
Wystawiono 2 lata temu
Piezo to nowoczesne wtryski. Podobno o wiele lepsze od poprzednich generacji, ale za to szybciej się psują. No cóż, coś za coś.
Czy ta opinia była pomocna?
Mareczek
Wystawiono 2 lata temu
Moje wtryski piezoelektryczne są jak narazie w super stanie, mam nadzieję, że posłużą mi jeszcze dobrych parę lat. Oby !
Czy ta opinia była pomocna?
mariusz_@!@!
Wystawiono 2 lata temu
Ja jestem zadowolony z pracy wtryskiwaczy piezo, ale fakt trzeba o nie dobrze dbać
Czy ta opinia była pomocna?