Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jak działa pompa Common Rail?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 1000 dostępnych pomp Common Rail
Cena Gotowe pompy Common Rail - od 350 zł
Regeneracja pomp Common Rail - 285 zł (netto) + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Działanie pompy Common Rail Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Jak działa pompa CR?
Jak działa pompa Common Rail?

Pompa wtryskowa odgrywa dwie funkcje w układzie Common Rail:
- tłoczy paliwo, które najpierw pobiera za pomocą pompy wstępnej;
- wytwarza końcowe ciśnienie paliwa, które wymagane jest do zasilania wtryskiwaczy.
Pierwsze pompy miały konstrukcję czysto mechaniczną, dopiero kolejne generacje zaczęto wyposażać w elektrozawory. Niemniej wszystkie pompy wysokiego ciśnienia są pompami tłokowymi, w których napęd mechaniczny pochodzi od wału i poprzez krzywkę przenoszony jest na tłoczek. Z kolei ilość tłoczków zależna jest od producenta czy też generacji pompy wtryskowej. Nie zagłębiając się w tematy konstrukcyjne pompy (ponieważ z uwagi na różne jej generacje może przedstawiać się nieco inaczej), główne zadanie pompy Common Rail polega na dostarczeniu do wspólnej dla wszystkich wtryskiwaczy magistrali paliwa pod odpowiednim ciśnieniem. Ciśnienie to także jest różne ze względu na generację systemu Common Rail. Ciekawostką jest, że pierwsze technologie układu wiązało się z ciśnieniem paliwa rzędu 1300 barów, natomiast pompy instalowane w nowoczesnych Dieslach wytwarzają ciśnienie o wartości nawet 2500 barów.

Common rail – zasada działania – Jakie powinno być ciśnienie na listwie Common Rail?

Zasada działania systemu Common Rail polega pracy trzech obwodów: niskiego ciśnienia, wysokiego ciśnienia, a także elektronicznego układu sterowania. Proces rozpoczyna się w baku paliwa, skąd pompa paliwowa je pobiera i po przefiltrowaniu przekazuje do pompy Common Rail. Pompa CR z kolei tłoczy paliwo, które po osiągnięciu odpowiedniego ciśnienia trafia do szyny. Stamtąd jest ono rozdzielane do wszystkich wtryskiwaczy przy minimalnej utracie ciśnienia, co zawdzięczamy właśnie wspólnej szynie. Ciśnienie panujące w szynie jest różne w zależności od generacji (od 135 MPa do 250 MPa), jednakże powinno mieć taką wartość, aby zasilić wtryskiwacze i zapewnić odpowiednią jakość wtrysku paliwa.

1. Awarie systemu Common Rail – co może się popsuć? – Uszkodzona pompa wysokiego ciśnienia objawy

Będąc posiadaczem Diesla, warto wiedzieć, jakie podzespoły wchodzą w skład układu Common Rail, aby być świadomym pierwszych objawów informujących o ich uszkodzeniu. Tak więc awaria może dotyczyć najczęściej pompy paliwa, przewodów paliwowych, pompy wtryskowej, wtryskiwaczy, bardzo rzadko szyny. Jak wiemy, podzespoły te, a zwłaszcza wtryskiwacze, pracują w bardzo dużych obciążeniach, przez co wrażliwe są na różnego rodzaju usterki. Do awarii można łatwo doprowadzić, stale tankując niesprawdzone paliwo o złej jakości i właściwościach. Dlatego, jeśli chcemy cieszyć się pełną sprawnością części systemu Common Rail, warto wiedzieć, w jaki sposób o nie dbać.

2. Pompy paliwa w silnikach Diesla – Jak sprawdzić pompę wysokiego ciśnienia?

W zależności od generacji możemy znaleźć w naszych pojazdach pompy paliwowe o nieco różnej konstrukcji. Aktualnie jednak najczęściej spotkamy hydrauliczne pompy paliwa, spośród których wyróżnimy pompy rzędowe oraz rotacyjne. Aby wstępnie sprawdzić sprawność pompy wysokiego ciśnienia, należy udać się do serwisu, który za pomocą testera diagnostycznego oceni jej stan techniczny. Jednak naprawa pompy i jej szczegółowe oględziny wymagają demontażu części z układu. Wówczas diagnostyka opiera się na weryfikacji stopnia zużycia poszczególnych elementów pod mikroskopem.

Pompy paliwa w Dieslu
Pompy paliwa w silnikach Diesla

3. Jak działa silnik z Common Rail? – Common rail, w jakich silnikach?

Niezwykle precyzyjna dawka paliwa w nowoczesnych Dieslach zapewnia o wiele równiejszą pracę silnika. Jest to zasługa wysokiego ciśnienia, dzięki któremu uzyskuje się tak dobre parametry dawki, która dodatkowo znacznie lepiej się spala. System Common Rail charakteryzuje się także znacznie lepszymi parametrami użytkowymi, a wzrost mocy i dobre osiągi przysporzyły Dieslom wielu sympatyków. Technologia Common Rail instalowana jest w silnikach wysokoprężnych o samoczynnym zapłonie, a aktualnie możemy spotkać na drogach 4 generacje tego rozwiązania.

Udostępnij wpis

Komentarze

Marek

Wystawiono 2 lata temu

Pompa Common Rail to specjalny rodzaj pompy wtryskowej, służącej do podawania paliwa pod wysokim ciśnieniem (dochodzącym nawet do 2000 bar) do wtryskiwaczy common rail. Pompa ta stanowi serce układu paliwowego w silnikach Diesla zasilanych technologią Common Rail. Działanie pompy Common Rail polega na pompowaniu paliwa pod wysokim ciśnieniem za pomocą specjalnych tłoków i cylindrów. Paliwo jest zasysane z zbiornika paliwa i przepychane przez specjalny przewód (common rail), skąd jest rozprowadzane do wtryskiwaczy common rail. Pompa Common Rail jest sterowana elektrycznie lub mechanicznie i dostosowuje ilość podawanego paliwa do aktualnych potrzeb silnika. W zależności od obciążenia i prędkości silnika, pompa może podawać paliwo pod różnym ciśnieniem, co pozwala na lepsze dostosowanie mocy silnika do aktualnych potrzeb. Pompa Common Rail jest precyzyjnym i skomplikowanym urządzeniem, które wymaga specjalistycznej obsługi i regularnej konserwacji. W przypadku awarii lub uszkodzenia pompy konieczna jest jej wymiana lub naprawa, co może być kosztowne.

Czy ta opinia była pomocna?

Glon

Wystawiono 2 lata temu

Układ Common Rail został stworzony na miarę XXI wieku. Samochody mają super parametry użytkowe, ale jak się ma kasę na dobry samochód, to i trzeba znaleźć na naprawy, bo niestety nowoczesne podzespoły psują się szybciej niż kiedyś.

Czy ta opinia była pomocna?

Mateuszek82

Wystawiono 2 lata temu

Fajna treść, konkretne informacje jak działa pompa i jak można rozpoznać że doszło do jej uszkodzenia. Lubię czytać takie treści.

Czy ta opinia była pomocna?

Marciniak

Wystawiono 2 lata temu

Super sprawa, ostatnio musiałem napisać artykuł do gazetki na temat tego, jak działa pompa CR, także trochę się tutaj posiliłem. Wszystko fajnie wytłumaczone, prosto i zwięźle.

Czy ta opinia była pomocna?

kari294

Wystawiono 2 lata temu

Działanie pompy wtryskowej trzeba znać, żeby w ogóle mieć jakieś pojęcie o podzespołach w samochodach. Dobrze się to czyta!

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki