25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

GDZIE NAJLEPIEJ REGENERACJA WTRYSKIWACZY JEST WYKONYWANA GWARANCJA Quality-scan

Autor: Tomasz Wojtak
Czas przeczytania tekstu: 5 minut
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.75

Ego sum qui sum – ale, który właściwie?Najbardziej znanym rozwiązaniem zasilania wtryskowego bezpośredniego w silnikach samozapłonowych Rudolfa Diesela, są tradycyjne wtryskiwacze czopikowe i otworkowe. Różnią się one od siebie, oprócz ceną, rozwiązaniem technologicznym w postaci innej w budowie dyszy rozpylającej, a co za tym idzie mają inne parametry rozpylanej mieszanki paliwowej. Stosunek masy powietrza, do ilości paliwa zmienia się, w stosunku do różnych pojazdów, silników i oczywiście rodzaju zastosowanego wtryskiwacza. Wtryski czopikowe, charakteryzują się szczególną dbałością producenta, włożoną w ich wykonanie – ma to oczywiście na celu dobranie odpowiedniego rozmiaru stożka i wielkości kropel mieszanki paliwowej. Krople, średniej wielkości, mają stosunkowo dużą powierzchnię styku paliwo-powietrze co skutkuje równomiernym spalaniem i ma na celu uniknięcie tzw. spalania stukowego, zwanego również spalaniem detonacyjnym. Współcześnie dzięki zaawansowanej technologii mikroskopów cyfrowych firmy takie jak na przykład stosowane przez nas w świadczącym dla Państwa usługi regeneracji wtryskiwaczy, Bosch Service-Pawlik w Stalowej Woli, są w stanie zdiagnozować niedoskonałości, do rzędu aż 1 mikrometra (1 milionowa metra! 0,000001m). Efektem takiej dokładności wykonania, przy użyciu ciśnienia pracy 2000 barów osiągi wtryskiwaczy czopikowych, są więcej nie zadowalające. Wyróżnić możemy 2 typy wtryskiwaczy czopikowych, a są to wtryskiwacze o czopiku cylindrycznym i stożkowym. Nie można pominąć informacji, iż najważniejszym z faktów towarzyszących badaniu parametrów wydajności tych urządzeń, jest kąt wierzchołkowy stożków rozpylanej mieszanki paliwowej. Ze względu na specyfikę wykonania, wtryski stożkowe osiągają w stosunku do cylindrycznych dużo lepsze osiągi w kącie stożkowym rozpylanej strugi paliwa, niemniej w stosunku do wtryskiwaczy cylindrycznych mają dużo mniejszy zasięg. Są niestety dużo wolniejsze niż wtryskiwacze piezoelektryczne, ale ich cena jest dużo niższa.

Z kolei wtryskiwacze otworkowe to rozwiązanie technologicznie dużo mniej skomplikowane, gdyż strużka paliwa wyrzucanego przez dyszę wtryskiwacza, wpada wprost na perforowaną powierzchnię zaworka dolotowego i, ze względu na dużą prędkość przepływu paliwa, tam jest dopiero rozpylana. Generuje to dużo większej średnicy krople, przez co zmniejszona jest powierzchnia styku paliwo-powietrze a spalanie zachodzi dużo gwałtowniej. Technologia starsza, używana w wielkogabarytowych silnikach, przy czym te wtryskiwacze według opinii profesjonalistów są dużo łatwiejsze do naprawy – stosowana jako rozwiązanie technologiczne raczej w przemyśle ciężkim. Nowocześniejszą wersją tradycyjnych wtryskiwaczy jest wtryskiwacz wielootworkowy. Charakteryzuje się on możliwością precyzyjnego kształtowania wtryskiwanej mieszanki paliwowej, inaczej niż w poprzednio opisanych typach wtrysków, które charakteryzuje symetria punktowa w stosunku do dyszy, zaś we wtryskiwaczu wielootworkowym jest ona na życzenie projektanta asymetryczna. Wiemy już co nieco na temat typów stosowanych wtryskiwaczy paliwa, ale który jest niezawodny?

Teoria, a praktyka – wymieniać czy regenerować wtryskiwacz?W zasadzie prostota budowy powinna gwarantować niezawodność wtryskiwaczy, niestety, wobec wspaniałych teorii, stawia nam czoła nieznośna rzeczywistość. Mowa tu, oczywiście, o tym, że niezawodność wtrysków gwarantowałaby nam pełna izolacja ich pracy w warunkach idealnych, niestety, ta niestety nawet przy bardzo skrupulatnym i szczegółowym sprawdzaniu wszystkich czynników, jest nie do osiągnięcia. Zanieczyszczenia cząstkami stałymi oleju napędowego, wodą a nawet zanieczyszczeniami pochodzącymi bezpośrednio z pompy paliwa powodują, iż nasze pracowite wtryskiwacze Common Rail wymagają czyszczenia, regeneracji, naprawy, lub nawet wymiany. Warto o tym pamiętać, ponieważ, koszta związane z wymianą nowoczesnych wtryskiwaczy na nowe mogą zaskoczyć nawet majętnego kierowcę, gdyż nawet jedna sztuka, wiodącej na rynku firmy, takiej jak na przykład Bosch, którymi jako autoryzowany serwis możemy się dla Państwa zająć, to wydatek do kilku tysięcy złotych! Biorąc pod uwagę koszt wymiany zatartej przez zanieczyszczone paliwo głowicy, plus kilku wtrysków, nieraz wypada zastanowić się nad zmianą samochodu lub wymianą całej jednostki. Bydgoszcz, czy Warszawa, Gdańsk czy Mielec, Jaworzno czy Iława, Rzeszów czy Krosno, Gryfino czy Sochaczew, Warszawa czy Wrocław lub Poznań w XXI wieku, nie ma to znaczenia, ponieważ w dowolnej lokalizacji jesteśmy w Państwa zasięgu. Realizacja wysyłkowa regeneracji wtryskiwaczy w Bosch Service Pawlik Stalowa Wola to jeden jedyny dzień oczekiwania plus transport kuriera, którego za niewielką cenę możecie Państwo zamówić sobie do domu.

Ludowa mądrość mówiąca, że lepiej zapobiegać niż leczyć, znajduje swoje odniesienie w stu procentach, w stosunku do silników na ropę pana Diesel’a – regeneracja takiego podzespołu jak wtryskiwacz – demontaż, czyszczenie (termochemiczne i ultradźwiękowe), diagnostyka specjalistyczna Bosch, ewentualny szlif, docieranie uszczelnień, kodowanie i ponowny montaż zregenerowanego podzespołu wielokrotnie wychodzą poza możliwości jednego z Nas – przeciętnych kierowców. Na nasze szczęście istnieją pracownie i warsztaty, które zajmują się tym profesjonalnie, od lat i świadczą usługi nawet wysyłkowo, jak nasza stacja kontroli pojazdów i autoryzowany serwis Bosch Service-Pawlik w Stalowej Woli w której realizujemy zamówienia z całej Polski pod patronatem niemieckiego potentata na skalę światową w produkcji maszyn i urządzeń diagnostycznych – posiadamy i dzielimy się z naszymi Klientami chętnie gwarancją jakości oraz sprawności quality scan) – bez limitu przejechanych kilometrów, 12 miesięcy bez zmartwień, profesjonalizm do Państwa usług, bez wychodzenia z domu.

Podsumowując:

Warto potraktować coroczny przegląd samochodu jako okazję do sprawdzenia stanu wtryskiwaczy w silniku – nie jest to może niezbędne – rekomenduje się je sprawdzać od 80 tysięcy przejechanych kilometrów, niektórzy nie zrobią ich aż tyle i w 2 lata, niemniej jednak są maszyny które w rok robią dużo więcej kilometrów, a warto pamiętać, że czyszczenie wtrysków to jedynie 100 złotych w Bosch Service-Pawlik Stalowa wola, rocznie to w eksploatacji auta stosunkowo niewiele podczas gdy samo ubezpieczenie od przyszłego roku ma wynosić bajońskie sumy, kilku tysięcy złotych...

Komentarze

Jacek W 2020-03-13 14:57:40

dokładnie warto dmuchać na zimne! ja już czyściłem wtryskiwacze 2 razy i póki co nie byłem narażony na ich regenerację

Lucek 2020-03-06 09:17:46

Dokonywałem regeneracji wtrysków delphi, wszystko przebiegło pomyślnie.

Lucyna 2019-10-22 08:21:43

Witam, ile kosztuje wymiana wtryskiwaczy w dieslu? I czy można wymienić wtryskiwacze na stare, ale dobre, bo nowe wtryskiwacze to tak trochę więcej niż moje autko...

Grzech 2019-10-08 15:32:02

Słyszałem, że regeneracja wtryskiwaczy elektronicznych jest również możliwa. Dobrze, że producenci pozwalają na regenerację, bo ceny nowych dosyć wysokie są.

maciejos 2019-08-29 14:19:40

Ja mam przejechane już prawie 200 tyś i jeszcze nic nie robiłem z moimi wtryskami.

Borys 2019-08-29 08:38:20

Jak dla mnie regeneracja jest lepsza, bo i ma się gwarancję i sprawne wtryski i to w niskiej cenie

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO