25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Dlaczego warto - Pompowtryskiwacze naprawa - Bosch Serwisy regeneracja

Autor: Tomasz Wojtak
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.65

Układ bezpośredniego wtrysku paliwa Pumpe Düse w momencie swojego pojawienia się na rynku uznawany był za najrozsądniejsze rozwiązanie w silnikach z zapłonem samoczynnym.

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku jasnym był fakt, że ówcześnie stosowane systemy zasilania wysokoprężnych jednostek napędowych są zbyt mało wydajne, by Diesle mogły być wciąż opłacalnym typem napędu dla samochodów, miały też duży problem z utrzymywaniem jakichkolwiek norm emisji szkodliwych substancji, przez co grono klientów zaczęło się zwężać. Wtedy wkroczyły największe koncerny motoryzacyjne ze swoimi rozwiązaniami, z których jednym były wprowadzone w 1998 roku pompowtryskiwacze. Za ich rozwój i pojawienie się na rynku globalnym, nie tylko w silnikach do pojazdów ciężarowych, ale też osobówek odpowiadał koncern Volkswagen Aktiengesellschaft, który widział w pompowtryskiwaczach przyszłość bezpośredniego wtrysku w silnikach wysokoprężnych.

Pompowtryskiwacze zawdzięczały duże zainteresowanie swoim cechom, wśród których najważniejsze było wysokie ciśnienie rozpylanej w komorze spalania dawki oleju napędowego, które osiągało pułap dwóch tysięcy barów, co było wynikiem nieosiągalnym dla pozostałych układów zasilania, w tym najbardziej konkurencyjnego układu Common Rail. Wysokie ciśnienie zwiększało wydajność pracy silnika, dzięki czemu poprawiały się jego osiągi przy jednocześnie niższym zużyciu paliwa. Ponadto pompowtryskiwacze były niezwykle trwałym i praktycznie bezobsługowym rozwiązaniem, dzięki czemu użytkownik nie musiał martwic się o układ zasilania przez kilkaset tysięcy kilometrów, co bezpośrednio przekładało się na niższe koszty codziennej eksploatacji. Niestety pompowtryskiwacze były przy tym głośne i znacznie komplikujące konstrukcję głowicy silnika, która musiała być przez nie wyższa i posiadała więcej elementów mogących ulec awarii. Dodatkowe problemy stwarzał napęd pompowtryskiwaczy, czyli zamontowanie specjalnych krzywek na wałkach rozrządu, co doprowadzało do jego dodatkowego obciążenia.

Pompowtryskiwacze to urządzenia o dość złożonej konstrukcji, na którą składają się takie elementy jak korpus wtryskiwacza, cylinder pompy, tłoczek pompy oraz łącząca go z dźwignią typu rolkowego śruba posiadająca łeb o kulistym kształcie, dławik iglicy wtryskiwacza, korpus elektrozaworu, zawór przelewowy, iglica elektrozaworu, iglica wtryskiwacza, uszczelka termoizolacyjna, sprężyna cylindra i sprężyna wewnętrzna wtryskiwacza. Zwiększa to koszt produkcji takiego urządzenia oraz jego cenę, szczególnie na rynku detalicznym, bezpośrednio dotyczącym właścicieli pojazdów zasilanych układem Pumpe Düse, przez co koszty eksploatacji okazują się jednak nie być aż tak korzystne, jak mogłoby się początkowo wydawać. Powyższe wady wraz z problemami w uzyskiwaniu odpowiednich norm emisji spalin w późniejszych latach produkcji sprawiły, że z pompowtryskiwaczy rezygnować zaczęto nawet w grupie VAG.

Pocieszeniem dla posiadaczy samochodów z silnikami wysokoprężnymi, zasilanymi pompowtryskiwaczami może być fakt, że wiele uszkodzonych egzemplarzy da się poddać regeneracji w Bosch Diesel Serwis, która jest dużo tańsza od zakupu fabrycznie nowego urządzenia, jednak musi być przeprowadzona w odpowiednich warunkach i przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, dlatego też warto powierzyć jej wykonanie sprawdzonemu i doświadczonemu w regeneracji pompowtryskiwaczy zakładowi.

Komentarze

Fabian 2020-03-06 13:10:00

Dużo można się dowiedzieć, poświęcając tylko kilka minut na przeczytanie takiego tekstu.

natalko 2019-08-28 14:46:07

Czytając artykuł, na prawdę warto regenerować :)

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO