Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Diesel Bosch Service | NAPRAWA POMPOWTRYSKÓW - Pawlik

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych pompowtryskiwaczy Bosch
Cena Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł
Wysyłka 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Diesel Bosch Service | NAPRAWA POMPOWTRYSKÓW - Pawlik

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Skuteczność regeneracji pompowtryskiwaczy zależy od wielu czynników, w tym od stopnia uszkodzenia pompowtryskiwaczy, jakości procesu regeneracji, jakości wykorzystywanych części zamiennych oraz od odpowiedniego doboru parametrów wtrysku. W przypadku regeneracji pompowtryskiwaczy zwykle wykorzystuje się oryginalne części zamienne, które zapewniają najlepszą jakość i trwałość naprawianych elementów. Ponadto, proces regeneracji pompowtryskiwaczy powinien być przeprowadzany przez doświadczonych specjalistów, którzy posiadają odpowiednie narzędzia i sprzęt do diagnostyki oraz naprawy pompowtryskiwaczy. Jeśli regeneracja zostanie wykonana profesjonalnie, a pompowtryskiwacze zostaną odpowiednio dostrojone, to naprawione pompowtryskiwacze powinny działać sprawnie i trwale. Jednakże, w przypadku poważniejszych uszkodzeń lub zużycia elementów pompowtryskiwaczy, może okazać się, że naprawa nie przyniesie oczekiwanych efektów i konieczna będzie wymiana pompowtryskiwaczy na nowe.

REGENERACJA POMPOWTRYSKÓW – Laboratorium pracowni Pawlik (Reparatur Injektor)

Wykorzystujący pompowtryskiwacze układ Pumpe Düse jest jednym z najbardziej przełomowych i zarazem niezwykle popularnym na rynku układem zasilania jednostek napędowych z zapłonem samoczynnym, cenionym za swoją trwałość i niskie zużycie paliwa.
Pompowtryskiwacze często nazywane są „pompowtryskami”, jednak nie jest to właściwa nazwa dla układu PD, który zawdzięcza swoje wejście na rynek i dużą popularność koncernowi Volkswagen Aktiengesellschaft, który jako pierwszy postanowił wykorzystać pompowtryskiwacze na szeroką skalę, co nastąpiło w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwszą jednostką, która została wyposażona w pompowtryskiwacze był najpopularniejszy w Europie i jeden z najpowszechniejszych na świecie silnik 1.9TDI, który został opracowany przez inżynierów z Ingolstadt i w 1991 roku trafił pod maskę Audi 80, zaś od 1998 do 2011 25 wersji tej jednostki było zasilane układem bezpośredniego, mechanicznego wtrysku paliwa Pumpe Düse. Prócz marek z grupy VAG takich jak Volkswagen, Audi, Seat, Skoda czy DAF, pompowtryskiwacze trafiły pod maski pojazdów tworzonych przez Renault, Forda, Land Rovera, Iveco, Volvo, czy Scanię.
Pompowtryskiwacze nie pojawiły się w tak wielu silnikach i samochodach (zarówno osobowych jak i ciężarowych) bez powodu, były to bowiem bardzo udane konstrukcje, które przewyższały każdy inny system zasilania wartością uzyskiwanego ciśnienia wtrysku oscylującego w okolicach 2000 barów w pierwszej generacji PD. Kolejną przewagą nad pozostałymi rozwiązaniami kwestii zasilania silników Diesla był mniejszy apetyt na olej napędowy, system Pumpe Düse był także trwalszy od reszty wykorzystywanych w latach 90-tych układów wtrysku.
Aby uzyskać takie cechy, rozwinięto układ zasilania oparty o pompę sekcyjną, stosując mniejsze pompy połączone w jedno, znajdujące się w głowicy silnika urządzenie z wtryskiwaczami i całkowicie pozbywając się przewodów wysokiego ciśnienia, które sprawiały wiele problemów związanych np. ze zjawiskiem pulsacji sprężonego paliwa w przewodzie lub zmianie długości i średnicy przewodów pod wpływem ciśnienia. Ceną za uzyskanie przez pompowtryskiwacze swoich parametrów było znaczne skomplikowanie konstrukcji głowicy silnika i wysokie koszty zakupu nowych części w razie awarii lub wyeksploatowania. Aby tych kosztów uniknąć, warto zdecydować się na oddanie pompowtryskiwaczy do profesjonalnego DIESEL BOSCH SERVICE - Pawlik, który przeprowadzi ich kompleksową regenerację, która, wykonana przez wykwalifikowanych pracowników zakładu posiadającego odpowiednie narzędzia do naprawy tych urządzeń, zapewni odpowiednie parametry zregenerowanych egzemplarzy, nieodstające od parametrów fabrycznie nowych pompowtryskiwaczy.

Skuteczność regeneracji pompowtryskiwaczy

Aby regeneracja była w pełni efektywna, urządzenia badane są najpierw z pomocą stołów probierczych, po czym zostają rozłożone i wyczyszczone tak, aby nie zostało najmniejsze nawet zanieczyszczenie, mogące przeszkodzić przy właściwej diagnostyce z wykorzystaniem mikroskopów, a także samemu działaniu urządzenia po przeprowadzeniu naprawy „pompowtrysku”. Po stwierdzeniu, które dokładnie elementy zostały uszkodzone lub zużyte, pracownicy serwisu przystępują do ich wymiany na nowe i ponownego montażu pompowtryskiwaczy.

Udostępnij wpis

Komentarze

Maciek98

Wystawiono Rok temu

Naprawa pompowtryskiwaczy polega na usunięciu usterek i przywróceniu prawidłowego działania tych elementów układu wtryskowego w silnikach diesla. Naprawa może obejmować czyszczenie, naprawę lub wymianę uszkodzonych części, takich jak wirnik, korpus czy elektromagnes. Często naprawa pompowtryskiwaczy wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego sprzętu, dlatego zaleca się skorzystanie z usług specjalistycznego serwisu. Naprawa pompowtryskiwaczy może obejmować również regulację wysokości wtrysku, kalibrację ciśnienia oraz przeprowadzenie testów, aby upewnić się, że pompowtryskiwacz działa prawidłowo po naprawie. Naprawa pompowtryskiwaczy jest tańsza niż wymiana na nowe, jednak powinna być przeprowadzona przez specjalistyczny serwis, który posiada odpowiedni sprzęt i wiedzę.

Czy ta opinia była pomocna?

Karol

Wystawiono 4 lata temu

Czytam, że wtryski nadają się do regeneracji. Stąd mam pytanie, czy wtryskiwacze piezoelektryczne też regenerujecie w bosch? i za jaką cenę?

Czy ta opinia była pomocna?

Karol

Wystawiono 5 lat temu

Jam ma u siebie niestety pompowtryskiwacze i musiałem je ostatnio oddać do naprawy...ehhh... tanio nie wyszło.

Czy ta opinia była pomocna?

Ryszard

Wystawiono 5 lat temu

Dobrze się dowiedzieć, o takich możliwościach!

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki