Czy wtryskiwacze paliwa należy wymieniać jako komplet? – Można to zrobić pojedynczo?
Wtryskiwacze paliwa można wymienić zarówno pojedynczo, jak i w komplecie. Wymiana lub regeneracja jednego podzespołu ma sens, jeśli usterka dotyczy tylko tego pojedynczego elementu, a pozostałe wtryski są w dobrym stanie. Z kolei kupno całego kompletu należy rozważyć, gdy wtryskiwacze mają duży przebieg i wszystkie są zużyte w podobnym stopniu. Wynika to z faktu, że wtryski Common Rail pracują zespołowo, a więc ich stan z biegiem czasu jest zbliżony. Zatem, gdy jeden komponent uległ awarii, istnieje dużo prawdopodobieństwo, że wkrótce również reszta wtryskiwaczy może zużyć się lub uszkodzić. Dlatego wielu mechaników zaleca od razu wymianę całego kompletu podzespołów, w celu uniknięcia częstych wizyt w serwisach. Pamiętaj jednak, aby przed podjęciem decyzji, ile wtryskiwaczy wymienić w swoim aucie, należy dokładnie je sprawdzić, najlepiej w serwisie na stole probierczym. Diagnostyka pozwoli ocenić ich stan i określić, które elementy wymagają regeneracji lub wymiany.
Sprawdź cenę
WYSZUKAJ PO NUMERZE VIN
Podaj VIN, a my dobierzemy wtryskiwacz, który idealnie pasuje do Twojego samochodu

Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów |

Co się stanie, jeśli nie zaprogramujesz wtryskiwaczy?
Jeśli nie zaprogramujesz wtryskiwaczy po regeneracji, w Twoim aucie mogą wystąpić niepożądane problemy, ponieważ sterownik silnika nie zauważy nowych kodów IMA, bez ich wprowadzenia. Niezakodowane wtryski Common Rail mogą powodować objawy podobne do tych w przypadku uszkodzonych podzespołów, przykładowo: nierówna praca silnika, mniejsza moc, zwiększone zużycie paliwa, kopcenie z wydechu czy szarpanie podczas jazdy. Dzieje się tak, ponieważ sterownik silnika nie ma pełnej informacji o parametrach nowych wtryskiwaczy, co utrudnia prawidłowe dostosowanie dawki paliwa i synchronizację pracy jednostki napędowej. W efekcie dochodzi do niewłaściwego wtryskiwania oleju napędowego do cylindrów, a w konsekwencji do wyższych kosztów eksploatacyjnych. Wobec tego, bardzo ważne jest, aby pamiętać o kodowaniu wtrysków Common Rail po regeneracji, co zapewni optymalne działanie pojazdu i pozwoli uniknąć niepożądanych efektów.
Jakie są objawy uszkodzonego wtryskiwacza Common Rail?

Uszkodzone wtryskiwacze Common Rail mogą wykazywać poniższe objawy:
1. Nierówna praca jednostki napędowej – nieprawidłowe obroty mogą być odczuwalne zwłaszcza na biegu jałowym.
2. Trudności z uruchomieniem pojazdu – rozruch może być szczególnie utrudniony na zimnym silniku.
3. Spadek mocy – jeśli wtryski nie dostarczają odpowiedniej ilości paliwa do silnika, może to skutkować gorszym przyspieszeniem.
4. Zwiększone zużycie paliwa – nieprawidłowo pracujące wtryskiwacze mogą dawkować olej napędowy w za dużej ilości, co prowadzi do wyższego spalania.
5. Kopcenie z wydechu – dym może mieć zazwyczaj kolor szary, biały, czarny lub niebieski.
6. Nietypowe dźwięki w okolicy maski – zazwyczaj kierowcy określają je jako stukanie, klekotanie, pukanie czy cykanie.
7. Check Engine – często komputer pokładowy może wykryć nieprawidłowości w pracy układu paliwowego, w takiej sytuacji na desce rozdzielczej wyświetla się kontrolka błędu silnika.
Co trzeba zrobić po wymianie wtryskiwaczy?
Po wymianie lub regeneracji wtryskiwaczy, w pierwszej kolejności należy je zakodować. Wtryski w Dieslu wymagają programowania, aby mogły poprawnie działać ze sterownikiem silnika. Każdy podzespół ma swój unikalny kod IMA, który musi zostać wprowadzony do systemu, aby sterownik silnika mógł prawidłowo zarządzać dawkowaniem paliwa. Po zakodowaniu zalecamy upewnić się, że nowo zamontowane komponenty są prawidłowo zamocowane i szczelne. Warto także wykonać jazdę próbną, aby sprawdzić, czy silnik zachowuje się poprawnie, czy nie występują jakiekolwiek objawy, takie jak spadek mocy, nierówna praca silnika, szarpanie czy dymienie. Dodatkowo należy wymienić olej silnikowy i filtr paliwa, aby zapewnić prawidłowe smarowanie nowo zamontowanych wtryskiwaczy oraz skuteczne oczyszczanie paliwa z zanieczyszczeń.
Komentarze