25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Common Rail – REGENERACJA POMP WTRYSKOWYCH - jakość Quality Scan

Autor: Elżbieta Łoin
Czas przeczytania tekstu: 4 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.59Układ zasilania silnika, w samozapłonowych silnikach Rudolfa Diesel’a, jest bardzo precyzyjnym układem, na którego działanie, może mieć wpływ, nawet bardzo niewielka w jego działanie ingerencja. Współcześnie stosowane układy common rail, jedyne spełniające wymagania światowych norm emisji spalin, układ zasilania, wymagają bardzo skrupulatnego z nimi obchodzenia się i uwagi podczas eksploatacji. Jako główny czynnik wpływający na układ niszcząco zazwyczaj wymienia się niskiej jakości paliwo. Zamknięty hermetycznie układ może sprawnie pracować latami nie wymagając regeneracji, pod warunkiem, oczywiście, sterylnych warunków pracy, co, do uzyskania podczas zwyczajnej eksploatacji auta, jest właściwie niemożliwe.

O czym trzeba pamiętać, podczas korzystania z silnika wysokoprężnego?Układ zasilania silnika rozpoczyna się już w baku, gdzie pod powierzchnią paliwa ukryta jest pompa niskiego ciśnienia, zwana pompą pomocniczą. Istotną kwestią jest niedopuszczenie do spadku poziomu paliwa poniżej tak zwanej rezerwy. Elektryczna pompka, najczęściej wirnikowa, wykorzystuje paliwo jako czynnik chłodzący i smarujący podczas swojej standardowej pracy, więc jeśli go braknie to może doprowadzić do przegrzania, a co później następuje, zatarcia się wirnika pompy powodując konieczność przeprowadzenia regeneracji. Jeśli pozwolimy, by poziom spadł drastycznie, a jechać będziemy na tzw. oparach, może dojść do zapowietrzenia pompy i również pożegnamy się z nią szybciej niż z karoserią w Opel. Obie sytuacje owocują koniecznością wizyty u mechanika w Bosch Diesel Service, który znając ogrom pracy związany z samym dotarciem do pompy (rozbiórka rozrządy itd), z warsztatu wyjdziemy ze znacznie lżejszym portfelem, choć cena pompy wtryskowej wysokiego ciśnienia jest dużo wyższa Bosch, Delphi, Denso, Siemens. Paliwo w drodze z pompy niskiego do wysokiego ciśnienia, biegnie kanałem doprowadzającym, który na drodze ewolucji silnika zastąpił przewód wysokiego ciśnienia. Gdy paliwo trafi już do pompy wysoko ciśnieniowej, tam dzięki jej pracy zwiększa sprężenie, by pod wysokim ciśnieniem zostać wtłoczonym do wspólnej listwy układu common rail. Ciśnienie pracy w tej szynie dochodzi nawet do 2500 atmosfer, czyli bardzo porównywalnie do osiągów pompowtryskiwaczy... sprzed niemal 20 lat. Ale za to dużo wydajniej i ekologicznie. Z listwy podawane do silnika przez wtryskiwacze paliwo spala się w reakcji z tlenem tworząc spaliny które, jeszcze do niedawna trafiały bezpośrednio do wydechu, jednak w celu udoskonalenia konstrukcji i zmniejszenia emisji NOx do środowiska, zmieniono trasę jakimi spaliny wędrowały do układu wydechowego, poprzez wprowadzenie zaworu EGR (Exhaust Gas Recirculation). EGR ma za zadanie część spalin przepuścić przez siebie dalej, by znów trafiły do komory spalania. Wiele osób spyta co to ma na celu, bo przecież jak będzie mniej tlenu będzie się mniej spala spadną osiągi i tak dalej. Cóż, fakt, gdy działa układ „ochrony środowiska” osiągi spadają i właściwie nie da się z tym nic zrobić, o czym boleśnie przekonał się w zeszłym roku Volkswagen. Jaki jest więc cel wprowadzania do komory gazów spalinowych? Chodzi więc o to, że ta mieszanina gazów zabiera miejsce tlenowi, a co za tym idzie jest go mniej, a jako, że powinowactwo tlenu do węgla jest większe niż do azotu, łączy się z nim a nie z cząsteczkami azotu z powietrza i paliwa, więc do atmosfery przedostają się już nie trujące NOx tylko nietoksyczny, bezpieczny, występujący w postaci dwuatomowych cząstek N2.

Co może się zepsuć w Common Rail?Pierwszym podstawowym faktem na który chciałbym zwrócić uwagę iż w systemie zasilania silnika nie ma właściwie elementu którego nie można by wymontować zregenerować i wstawić na miejsce. Bądź co bądź, mimo że filigranowa, misterna i precyzyjna, to jednak tylko plątanina rurek... i pompa. No właśnie, pompa. Co może zepsuć się w pompie i czy poddaje się ona regeneracji? Na szczęście można ją zregenerować, bo biorąc pod uwagę fakt le kosztuje kupienie nowej lub nawet po regeneracji, regeneracja może wyjść nam kilka razy taniej, a ekonomia w eksploatacji auta to coś o czym każdy z nas marzy. Zepsuć w pompie wysokiego ciśnienia układu zasilania silnika samozapłonowego może się wiele, ale najważniejsze, żeby przyczyn szukać po kolei a nie wynajdywać co czarniejsze scenariusze i konsekwentnie wdrażać je w fazę realizacji. Pierwszym do sprawdzenia jest sterownik pompy. Współczesne układy cieszą się jednym sterownikiem umieszczonym na pompie scalonym z dwu innych, silnika i pompy. Nawet tak drobny mankament jak zacierający się powoli tłoczek dla sterownika może być zabójczy, gdyż powoduje wzrost wartości prądu podawanego przez tranzystor, który niechybnie szybko go spali. Warto sprawdzić na jakie sygnał reaguje a na jakie nie reaguje sterownik. Przy odrobinie dobrych chęci można to zrobić nawet w przydomowych warunkach, próbnikiem sprawdzając na których pinach pojawia się napięcie, podczas konkretnych zadań stawianych przed sterownikiem. Jeśli to jednak nie sterownik, należy wejść głębiej w pompę. Przyczyn jest wiele, od najbardziej prozaicznych przez zapychający się zawór regulacji wysokiego ciśnienia który odpowiada za utrzymanie stałego ciśnienia w common railu aż po zatarcie się pompy wywołane zapieczonym tłoczkiem.

Co by się nie działo z układem zasilania silnika, to zazwyczaj nie damy sobie rady z naprawą sami, warto więc wybrać cieszący się renomą autoryzowany serwis, najlepiej specjalizujący się właśnie w zagadnieniu regeneracji pomp, wtrysków. Pozwoli nam to sporo zaoszczędzić, nawet jeśli nie pieniędzy, to bezcennego czasu, ponieważ wiadomo będzie że nie będziemy musieli inwestować w zasilanie w najbliższym czasie.

Wysyłkowo to proste rozwiązanie na naprawę pomp wtryskowych nawet jeżeli jesteś ze Śląska, Małopolski, Krosna, Rzeszowa, Mielca, Jaworzna, Iławy, Tarnowskich Gór, Warszawy Łodzi, Lublina, Poznania Bydgoszczy Wrocławia, czy miasta Szczecina lub Gdańska, Radomia i Kielc, Suchedniów, Błonia. Zadzwoń ustalimy termin odbioru pompy do regeneracji w Bosch Diesel Service.

Komentarze

scars 2020-03-13 15:02:23

bardzo fajne artykuły! jakość artykułów adekwatna do pracy którą wykonujecie! jesteśmy bardzo zadowalani z waszych usług! polecamy !

Lesław24 2020-03-06 09:16:49

Chętnie zlecę naprawę pomp wtryskowych rotacyjnych, mam nadzieję, że was serwis się tym zajmuje.

Jurand z Katowic 2019-10-21 09:23:18

Bosch pompy wtryskowe robi dobre, znacznie lepsze niż te amerykańskie odpowiedniki, te na literkę D. Ale to tylko moja prywatna opinia. Regeneracja pomp wtryskowych Bosch to też spoko sprawa, zwłaszcza jak ktoś zarabia samochodem - nowa jest znacznie droższa, niż regeneracja.

miku345 2019-10-07 15:46:38

Regeneracja pomp wtryskowych bosch to chyba nie jest taka tania sprawa niestety. No ale jak trzeba naprawić pompę to trzeba i nie ma co się kłócić.

Bolo5 2019-09-05 14:56:47

To ktoś jeszcze próbuje takie rzeczy naprawiać na własną rękę? Przecież to zadania dla specjalistycznych serwisów.

Burek46 2019-09-02 14:30:24

@Glee też miałem taką nadzieję u siebie, ale musiałem jednak oddać do naprawy... dobrze, że chociaż nie zapłaciłem jak za nową pompę.

Glee 2019-08-27 15:23:01

Mam nadzieję że pompa Common Rail w moim samochodzie będzie jeszcze długo działać, ale w razie awarii na pewno skorzystam z usług serwisu

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO