25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Co z Regeneracją Pompowtrysków - Cena Bosch Service

Autor: Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.70

Po polskich drogach co dnia przemieszcza się wiele samochodów napędzanych jednostkami z zapłonem samoczynnym, nazywanymi potocznie silnikami Diesla. Duża część z tych silników zasilana jest pompowtryskiwaczami.

Układ zasilania Pumpe Düse, polegający na wykorzystaniu do wtrysku sprężonej dawki paliwa w silniku urządzeń często nazywanych pompowtryskami, zaczął być stosowany w drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, mając swoją rynkową premierę w roku 1998. Za jego wprowadzenie do powszechnego użytku odpowiedzialny jest koncern Volkswagen Aktiengesellschaft, dzięki któremu pompowtryskiwacze błyskawicznie pojawiły się na rynku w wielu modelach znanych producentów samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, także spoza koncernu. Wśród nich przede wszystkim należy wymienić marki należące do grupy VAG, takie jak Audi, Volkswagen, Skoda czy Seat, ale także DAF, Scania, Volvo, Iveco, Renault czy Land Rover posiadały silniki zasilane pompowtryskiwaczami, co było skutkiem poznania przez konstruktorów ich zalet użytkowych.

Wśród tych zalet wyróżniała się trwałość układu i jego odporność na słabej jakości lub niewłaściwe paliwo, a także jego niskie zużycie przy jednoczesnym wzroście wydajności. Układ Pumpe Düse zawdzięcza te cechy wyeliminowaniu przewodów wysokiego ciśnienia i zastąpieniu jednej pompy mniejszymi, których ilość jest zależna od ilości wtryskiwaczy, ponieważ każdy zestaw pompa wtryskiwacz stanowi jedno urządzenie, odpowiadające za zasilanie paliwem jednego cylindra silnika.

Zasada działania pompowtryskiwacza nie należy do najbardziej skomplikowanych, czego niestety nie można powiedzieć o jego konstrukcji, która wymaga wielu modyfikacji głowicy jednostki napędowej celem przystosowania do układu Pumpe Düse. Staje się to problematyczne szczególnie w momencie, w którym zachodzi konieczność przeprowadzenia serwisu czy to samego układu zasilania, czy też głowicy silnika, przez co drastycznie wzrastają koszty. Biorąc pod uwagę opisany powyżej fakt ilości pompowtryskiwaczy odpowiadającej liczbie cylindrów w silniku oraz wysoką cenę tych urządzeń, koszt akcji naprawczej może okazać się wydatkiem rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych, dodatkowo powiększony zostanie on przez jeszcze droższe pompowtryskiwacze piezoelektryczne.

Na szczęście zakup fabrycznie nowych pompowtryskiwaczy w większości przypadków nie jest konieczny, zaś uszkodzone da się poddać regeneracji, której cena bywa wielokrotnie niższa. Należy jednak pamiętać, by „pompowtryski” oddać do odpowiednio wyposażonego, wyspecjalizowanego w ich regeneracji Bosch Diesel Service Pawlik, ponieważ niedoświadczeni mechanicy, którzy nie mają dostępu do odpowiednich maszyn i urządzeń, nie będą w stanie przeprowadzić prawidłowo regeneracji tak skomplikowanych urządzeń. Regeneracja pompowtrysków w profesjonalnym zakładzie, prócz niższej od zakupu nowych urządzeń ceny, ma jeszcze dwie niezwykle istotne zalety, a mianowicie parametry zgodne z fabrycznymi oraz gwarancję na wykonaną usługę, której próżno szukać w niewyspecjalizowanych warsztatach, nie mających doświadczenia w naprawianiu układu Pumpe Düse.

Komentarze

Filip 2020-03-06 13:06:13

Przeczytałem i dużo mi się rozjaśniło o pompowtryskach.

Ruda213 2019-08-28 14:47:27

Świetny artykuł, można bardzo dużo się dowiedzieć, a to najważniejsze

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO