Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Co steruje wtryskami w common rail?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
CENA Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
CZAS REALIZACJI 24 - 48 godzin
GWARANCJA 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów

Sterownie wtryskiwaczami Common Rail

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Co steruje wtryskami?
Co steruje wtryskami w common rail?

Pracą wtryskiwaczy kieruje sterownik silnika, który w oparciu o:
- dane pozyskiwane z czujników,
- stanu roboczego jednostki napędowej (obciążenie silnika),
- temperaturę płynu chłodzącego,
- a ostatecznie mocy zadanej przez kierowcę pojazdu decyduje o momencie, jak i o wielkości dawki paliwa.
Sterownik działa na podstawie tak zwanej mapy wtrysku, w której zawarte są prawidłowe wartości wtryskiwaczy. Parametry te trzeba uprzednio wprowadzić do sterownika za pomocą urządzenia diagnostycznego, a czynność ta fachowo nazywana jest kodowaniem/przypisywaniem/adaptacją wtryskiwaczy. Determinuje ona równomierną pracę wszystkich wtryskiwaczy, co przekłada się przede wszystkim na stabilną i komfortową jazdę. Z pewnością ciekawostką dla posiadaczy Diesli będzie to, jak wygląda sterowanie, regulacja silnika, a więc elektroniczny układ EDC Common Rail.

Wtryskiwacze Common Rail – zasada działania – objawy

Zadaniem wtryskiwaczy jest dostarczenie oleju napędowego wprost do komory spalania. Wtryski połączone są wspólną magistralą, do której trafia sprężone paliwo. Stamtąd pod wysokim ciśnieniem docierają do wszystkich wtrysków. Z kolei o momencie rozpoczęcia dawkowania paliwa decyduje sterownik, wysyłając impuls elektryczny na cewkę. Kiedy wtryski są uszkodzone lub zużyte, awarię rozpoznamy między innymi po szarpiącym i nierówno pracującym silniku, a także po trudności odpalenia samochodu. O usterce świadczy też większe kopcenie z wydechu i notoryczne spadki mocy.

1. Sterowanie wtryskami common rail – Prawidłowe wartości wtryskiwaczy

Niezwykle ważne jest, aby po każdej wymianie wtryskiwaczy zrealizować adaptację wtrysków w sterowniku. Polega ona na wpisaniu kodu IMA, który zawiera wszystkie parametry i specyfikę pracy każdego wtryskiwacza. Wartości wtryskiwaczy zostały określone przez producentów, a ich zastosowanie gwarantuje wydajną i równą pracę. Niezakodowane wtryskiwacze będą pracowały na poprzednich ustawieniach, a więc niewłaściwie, dlatego konieczne jest wykasowanie starych danych i wprowadzenie nowych, aktualnych kodów IMA.

2. Common rail – zasada działania – ciśnienie

Układ Common Rail opiera się na pracy pompy niskiego ciśnienia, pompy wysokiego ciśnienia, szyny/akumulatora paliwa oraz wtryskiwaczy. W dużym uproszczeniu Common Rail to technologia, której praca rozpoczyna się w baku paliwa, skąd po przefiltrowaniu jest ono pobierane przez pompę i podawane dalej do obwodu wysokiego ciśnienia. Tam zostaje sprężone i dostarczone do wspólnej dla wszystkich wtryskiwaczy szyny, która pełni funkcję akumulatora. Z szyny paliwo rozdzielane jest pod bardzo wysokim ciśnieniem do wszystkich wtrysków. Na koniec wtryskiwacze odgrywają najważniejszą rolę, a więc rozpylają olej napędowy w komorach spalania.

Common rail – jak działa
Common rail – zasada działania

3. Nie taki common rail straszny – Common Rail 4 generacji

Nowoczesna technologia układu wtryskowego Common Rail pozwala cieszyć się o wiele bardziej komfortową, ekonomiczną i ekologiczną jazdą, niż zapewniały to poprzednie rozwiązania. Wystarczy tylko odpowiednio zadbać o podzespoły układu paliwowego i wiedzieć, jak właściwie eksploatować pojazdy zasilane wysokoprężnymi silnikami Diesla. Do tej pory opracowano 4 generację układów Common Rail, z czego ostatnia IV zaopatrywana jest we wtryskiwacze piezoelektryczne. Piezoelektryki zapewniają wyjątkowo precyzyjną dawkę paliwa, a ciśnienie, które może zostać wytworzone w układzie, wynosi aż 2000 bar i więcej.

Udostępnij wpis

Komentarze

Andrzej

Wystawiono Rok temu

W układzie Common Rail wtryskiwacze są sterowane przez specjalny moduł sterujący, który jest odpowiedzialny za dozowanie paliwa i regulację ilości paliwa wtryskiwanego do silnika. Moduł sterujący jest zazwyczaj umieszczony w komorze silnika lub w specjalnym module wtryskiwaczy i jest zasilany elektrycznie. Moduł sterujący układu Common Rail jest zazwyczaj zaprogramowany tak, aby dostosowywać ilość paliwa wtryskiwanego do potrzeb silnika w zależności od obciążenia i innych parametrów. Dzięki temu układ Common Rail jest w stanie zapewnić wysoką moc i wydajność silnika oraz niskie zużycie paliwa.

Czy ta opinia była pomocna?

Igor-85

Wystawiono 2 lata temu

Wiedziałem, że wtryskami steruje sterownik silnika, ale jakoś bardzo nie zagłębiałem się w ten temat. Warto sobie teraz poczytać.

Czy ta opinia była pomocna?

Patryk

Wystawiono 2 lata temu

Milion czujników, które przekazują informacje do sterownika. Dlatego jak coś jest zużyte, to od razu wiemy, bo świecą się kontrolki.

Czy ta opinia była pomocna?

Czesław_50

Wystawiono 2 lata temu

To, że wtryskami steruje sterownik silnika, wiedziałem akurat już od dawna, ale dla kogoś kto takich rzeczy nie wie, na pewno ten artykuł będzie pomocny

Czy ta opinia była pomocna?

Krystian1234567u8i

Wystawiono 2 lata temu

Dlatego po regeneracji czy wymianie wtrysków trzeba je kodować w sterowniku silnika, bo on jest odpowiedzialny za ich sterowanie

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki