Ciemny dym z wydechu i spadek mocy silnika – to mogą być wtryskiwacze?
W przypadku gdy pojazd "przydymia" i nastąpił odczuwalny spadek jego mocy kierowcy domyślnie i często też słusznie obstawiają właśnie problem z wtryskiwaczami paliwa. Gdy wtryski są uszkodzone, bądź wyeksploatowane to moc i osiągi silnika znacznie spadają. W takiej sytuacji dodatkowo towarzyszą jeszcze inne niepokojące objawy, jak:
- problemy z uruchomieniem silnika, gaśnięcie auta,
- spadające osiągi,
- niecodzienne odgłosy dochodzące spod maski,
- o wiele większe spalanie paliwa.
Nieprawidłowo działające wtryski nie dawkują paliwa w określonej ilości, dlatego niezbędna jest wizyta w serwisie, aby przeprowadzić ich diagnostykę i ewentualnie zregenerować. Autoryzowane serwisy samochodowe, zajmujące się silnikami Diesla dysponują najnowocześniejszym sprzętem i różnymi metodami czyszczenia, regeneracji wtryskiwaczy, które dobierane są odpowiednio do konkretnego przypadku.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów |
Od czego psują się wtryskiwacze?
Wtryskiwacze paliwa zazwyczaj ulegają usterce z powodu zanieczyszczeń. Przyczynia się do tego głównie olej napędowy słabej jakości. Kolejnymi przyczynami ich awarii jest brak systematyczności w wymianach oleju silnikowego oraz filtrów, niewłaściwy skład biochemiczny paliwa oraz występowanie usterek i ich lekceważenie w obrębie innych układów. Za awarię wtryskiwaczy w układzie Common Rail ponosi odpowiedzialność użytkownik samochodu, który nie reaguje na pierwsze niepokojące sygnały wysyłane przez pojazd. Wystarczy, że w układzie pracuje 1 wtrysk obciążony awarią, a będzie on wpływał negatywnie na działanie pozostałych, stopniowo pogarszając ich kondycję i pracę.
Czy konieczna jest wymiana uszkodzonych wtryskiwaczy?
Jeśli winne występującym problemom z pojazdem są wtryskiwacze paliwa, zazwyczaj nie ma konieczności ich wymiany. Zużyte lub uszkodzone wtryski zazwyczaj można poddać oczyszczaniu, jak i skutecznej oraz korzystnej cenowo regeneracji, która przywraca ich pierwotne parametry. Regeneracja pozwala na precyzyjne oczyszczenie wtrysków oraz wymianę uszkodzonych bądź zużytych elementów, Można ją przeprowadzić poza wyjątkowymi przypadkami, w których występują uszkodzenia mechaniczne.
Najmniej jednak problemów z układem wtryskowym mają właściciele Diesli, którzy decydują się na regularne serwisowanie pojazdu i wymiany filtra paliwa, który wyłapuje wszelkie zanieczyszczenia.
Jak zapobiegać problemom z wtryskiwaczami?
Zazwyczaj zarówno rozległe, mniejsze usterki, jak i nienaturalnie szybkie zużycie wtryskiwaczy paliw z reguły biorą się z zanieczyszczeń trafiających do listwy wtryskowej, zapobieganie problemom jest dość proste, wystarczy regularnie:
- wymieniać filtr paliwa. Fachowcy w wielu przypadkach zalecają wymianę filtra paliwa znacznie częściej, niż wynika to z zaleceń producenta. Filtry zatrzymują liczne zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na pracę oraz stan wtryskiwaczy. Warto przy tym decydować się także na wymianę oleju silnikowego, a bez wątpienia wydłuży to żywotność elementów kluczowych dla pracy silnika.
- stosować paliwo wyłącznie dobrej jakości, niezawierające zanieczyszczeń. Stosowanie sprawdzonej jakości oleju napędowego o odpowiednich właściwościach znacząco wpływa na pracę i stan techniczny wtrysków oraz silnika.
Komentarze