25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

BOSCH REGENERACJA POMPOWTRYSKIWACZY | ASO BOSCH DIESEL SERVICE

Autor: Tomasz Wojtak
Czas przeczytania tekstu: 4 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.70Gdy w 1997 roku pierwsza Alfa Romeo z silnikiem Jtd opuściła linię produkcyjną, świat wstrzymał oddech, podziwiając na forum dzieło wspólnych wysiłków inżynierów włoskich i japońskich, pracujących nad stworzeniem alternatywy dla dotychczasowych systemów zasilania silnika wysokoprężnego. Na odpowiedź innego, wiodącego producenta samochodów o silnikach napędzanych mocą oleju napędowego, długo czekać nie trzeba było, bo już niespełna rok później Volkswagen, w odpowiedzi na wynalazek stajni FIATa, zaprezentował swoją „koncepcję świata według Diesela’a”, w postaci pompowtryskiwaczy, które zaprojektowane przez niemieckich inżynierów były połączeniem tradycyjnego wtryskiwacza, pompy wysokiego ciśnienia i zamka elektromagnetycznego. Innowacyjna technologia wyprzedziła włoskiego konkurenta w przedstawianych osiągach o około 20 lat, ponieważ dopiero od niedawna wartości w np. ciśnieniu wtrysku paliwa, Common Rail osiągi mają porównywalne z pompowtryskiwaczami pierwszej generacji.

A jak to chodzi, czyli wyjaśniamy zasadę działania pompowtryskiwaczy.Co prawda sterowane elektromagnetycznie zaworki miały możliwość pracy w częstotliwości maksymalnie 3 faz na jeden pełen cykl pracy tłoka, co owocowało głośną pracą silnika i dużym spalaniem, ale moc którą był w stanie wyciągnąć, nawet z kompaktowego silnika, rekompensowały wszystkie ich wady. Co więcej, owe 3 fazy wtrysku wpisały się w annały historii i każdy, kto z dieselem miał cokolwiek wspólnego, słyszał o przed- i powtryskach. Uzupełniające wtryski paliwa miały na celu rozwiązanie problemu, z którym silnik wysokoprężny boryka się już od chwili powstania, czyli niemożnością utrzymania stałego wysokiego ciśnienia przy pracy wtrysków, a co za tym idzie pracował pulsacyjnie, paliwo spalał detonacyjnie, czyli był głośny, „klekotał”. Wtrysk wstępny, inicjujący, miał za zadanie „zmiękczyć” gwałtowne spalanie, w czasie wtrysku właściwego, a wtrysk końcowy, zwany powtryskiem lub wtryskiem podtrzymującym, miał za zadanie pomóc utrzymać wysokie ciśnienie w cylindrze. W drugiej generacji pompowtryskiwaczy zamki elektromagnetyczne zastąpiono piezoelektrykami, materiałami generującymi wysokie napięcie pod wpływem „stresu mechanicznego” czyli, innymi słowy, pod wpływem nacisku. Prędkość reakcji jakie osiągały dały możliwość zwiększenia ilości faz wtrysku do pięciu (Common Rail chwalił się siedmioma), bez strat w osiągach ciśnienia. Zainstalowane na wałku rozrządu krzywki, napędzane wałem korbowym mechanicznie wprawiały w ruch indywidualnie zainstalowane, w górnej części każdego wtryska, pompki, które pracując podnosiły ciśnienie w komorach sprężania pompowtryskiwaczy, a następnie po osiągnięciu oczekiwanej, wartości sterownik wysyłał impuls do zaworów piezoelektrycznych, które na przemian podnosiły i opuszczały iglicę tłoczka dając możliwość wtrysku paliwa. Bogate w tlen mieszanki paliwo powietrze, wspaniale płonęły w komorach spalania silnika, niemniej jednak tak samo bogate w NOx były spaliny, wydalane przez silniki, wyposażone w pompowtryskiwacze, stąd i, wobec wszechobecnych norm, powoli zaczęto od tego rozwiązania odchodzić.

Regeneracja zużytych pompowtrysków.Jedynym zagrożeniem dla pompowtryskiwaczy, które miało znaczenie w aspekcie globalnym było paliwo złej jakości. Wrażliwe pompowtryski lubiły przez wszelkiego rodzaju osady zapychać się i tracić właściwości, co szczególnie odczuwało się w nowszych generacjach uzupełnionych o wtrysk kierowany. Skromne defekty zaworków prawie się nie zdarzały (piezo trochę szwankowały), częstsze, niestety, i droższe, niestety okazały się uszkodzenia wału z krzywkami który pompowtryski napędzał, ale cóż można zrobić, nie ma róży, bez.. Ważniejsze jest jednak, że wtryski firmy Bosch z niemal 95% skutecznością da się zregenerować (18 na 20 jest regenerowalne), a w związku z tym koszta eksploatacji gwałtownie spadają. Procedura regeneracji polega na rozebraniu takiego zapchanego delikwenta, następnie na czyszczeniu ultradźwiękowym, termochemicznym pod zwiększonym ciśnieniem, złożeniu, kalibracji, montażu i kodowaniu, wymianie uszkodzonych części. Wszystko oczywiście na najwyższej, światowej, klasy sprzęcie. Powyższy opis złożonej regeneracji to proces każdorazowo przeprowadzany przez nas jako autoryzowany serwis Boscha, w każdym pojedynczym przypadku. Regeneracja pompowtryskiwaczy opatrzona jest gwarancją sygnowaną znakiem jakości Bosch – korzystamy z takich samych urządzeń jak producenci, a nasza kadra jest regularnie doszkalana przez niemieckich szkoleniowców.

Koniec pompowtrysków pozostawił gorzki posmakW roku 2009 volkswagen końcowo odchodzi od rozwiązania jakie rozwijał 10 lat, decydując się na wprowadzenie na rynek światowy swoich modeli wyposażonych już w system zasilania Common Rail. W pełni elektronicznie sterowany układ daje niezrównane możliwości programowania zachowań silnika, co skrzętnie wykorzystał jeden z „nielojalnych inżynierów” niemieckiego kolosa, i zaprogramował drugi sterownik silnika który przejmował kontrolę nad autem, gdy tylko rozpoznał warunki testowe. Wszystko oczywiście w celu oszukania szefostwa VW, a nie w celu zaniżenia wyników emisji spalin. Tak czy inaczej okazało się, że Kalifornijskie 42 mg NOx / milę zostało w warunkach drogowych przekroczone ponad 40-krotnie. Volkswagen sobie poradzi, to pewne, mają zbyt pewną pozycję na rynku, ale co na to drodzy konsumenci? Czas pokaże. Warszawa, Kraków, Berlin czy Kalifornia od wzoru jakim dla wielu był, lub jeszcze jest VW, wymaga się wzorowego zachowania, a podobne machlojki nie wpływają pozytywnie na obraz firmy w wymiarze całościowym. Zapraszamy do współpracy właścicieli samochodów osobowych i ciężarowych z Bosch Diesel Service Pawlik Stalowa Wola, a każda nasza usługa jest weryfikowalna przez Bosch Quality scan – aplikację dostępną na wszystkie większe platformy mobilne.

Komentarze

Leon 2020-03-06 09:13:40

Nie wiem, kto wymyślił regenerację wtryskiwaczy, ale był geniuszem.

Krzysiek Lublin 2019-10-21 09:17:50

Koszt regeneracji wtryskiwaczy Bosch to cena spokoju i udanego dotarcia do celu. Regeneracja końcówek wtryskiwaczy to niekiedy smutna konieczność

endrju45 2019-10-08 15:29:35

Autoryzowany Bosch Diesel Service Pawlik to najlepsze miejsce do regeneracji pompowtryskiwaczy. Byłem, regenerowałem i polecam.

Jaro 2019-10-07 15:45:49

A czy regeneracja wtryskiwaczy elektronicznych jest również u Państwa możliwa?

Willy 2019-08-27 14:56:26

Pompowtryski to było coś.. Szkoda że teraz tylko w używkach je spotkamy

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO