25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Bosch Diesel Serwis | REGENERACJA GNIAZD POMPOWTRYSKIWACZY - Pawlik

Autor: Tomasz Wojtak
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.69

NAPRAWA GNIAZD POMPOWTRYSKÓW – Pawlik - autoryzacja (Regeneration Unit-Injector-Buchsen)


Układ bezpośredniego wtrysku Pumpe Düse, wykorzystujący pompowtryskiwacze, jest jednym z najczęściej spotykanych systemów zasilania jednostek napędowych z zapłonem samoczynnym zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych.

W momencie pojawienia się na rynku w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, pompowtryskiwacze wywołały niemałe zamieszanie ze względu na swoje właściwości, błyskawicznie stając się jednym z najpowszechniej stosowanych układów zasilania silników wysokoprężnych. Stało się to przy dużym udziale koncernu Volkswagen Aktiengesellschaft, który postanowił zamontować pompowtryskiwacze do praktycznie wszystkich jednostek diesla produkowanych w latach 1998-2011, dzięki czemu pojawiły się one w pojazdach takich producentów jak Skoda, Audi, Seat, Volkswagen VW, DAF, Scania, Iveco, Volvo, Land Rover, Renault czy Ford.

Pumpe Düse w znacznym stopniu poprawiał wydajność spalania i charakterystykę pracy silnika, przez co wzrastały jego osiągi przy jednoczesnym spadku zużycia oleju napędowego. Udało się to osiągnąć dzięki zrezygnowaniu z przewodów wysokiego ciśnienia i zamontowaniu mniejszych bezpośrednio połączonych z wtryskiwaczami i funkcjonujących jako jedno urządzenie – pompowtryskiwacz. Jedno takie urządzenie odpowiedzialne było za dostarczanie paliwa pod ciśnieniem sięgającym 2000bar do jednego cylindra jednostki napędowej.

Z czego składały się pompowtryskiwacze Bosch wykorzystywane chociażby przez grupę VAG? Najprościej byłoby powiedzieć, iż z pompy, wtryskiwacza i elektrozaworu, jednak ich konstrukcja była dużo bardziej skomplikowana. Zbudowane były bowiem z cylindra pompy, tłoczka pompy, śruby o kulistym łbie, dźwigni typu rolkowego, iglicy zaworu, iglicy wtryskiwacza, sprężyny pompy, sprężyny wewnętrznej wtryskiwacza, korpusu wtryskiwacza z wydrążonymi kanalikami paliwowymi, zaworu przelewowego, uszczelki termoizolacyjnej oraz dławika iglicy wtryskiwacza. Tłoczek pompy był połączony z dźwignią za pomocą śruby z kulistym łbem, dzięki czemu przesuwająca się po osadzonej na wałku rozrządu krzywce rolka dźwigni pompowtryskiwacza mogła przekazywać energię potrzebną urządzeniu do sprężania paliwa.

Pompowtryskiwacze pomimo swej trwałości mogą się zużywać, czasem ulegają też różnego rodzaju uszkodzeniom lub poluzowaniu na wskutek uszkodzenia gniazda pompowtryskiwacza w głowicy silnika. Jest to przypadłość spowodowana przez drgania pompowtryskiwacza wywoływane zarówno pracą silnika, jak i samego urządzenia, i wymaga ona oddania głowicy jednostki napędowej do regeneracji. W przypadku uszkodzenia samych pompowtryskiwaczy również możliwa jest regeneracja, która jest, najlepszym z ekonomicznego punktu widzenia, możliwym do podjęcia krokiem w celu uzyskania przez naprawiane urządzenie parametrów nowego egzemplarza. Regeneracja układu pompowtrysków (Pumpe Düse) polega na rozłożeniu pompowtryskiwaczy i wyczyszczeniu wszystkich elementów wykorzystując do tego celu myjki ciśnieniowe oraz ultradźwięki. Następnie pracownicy Bosch Diesel Serwis - Pawlik pieczołowicie sprawdzają każdą część w poszukiwaniu mankamentów, także tych, które widać jedynie pod mikroskopem, by wyeliminować wszelkie możliwe niedoskonałości wymieniając każdy uszkodzony, czy posiadający wadę element. Urządzenia są składane już z wykorzystaniem nowych części dostarczanych przez producenta danego modelu pompowtryskiwaczy, dzięki czemu można być pewnym odpowiednich parametrów i żywotności każdego zregenerowanego egzemplarza.

Komentarze

Sebastian 2020-03-06 10:19:25

A szlifowanie gniazd wtryskiwaczy, jak to wygląda?

mito45 2019-09-26 15:14:18

Dobrze, że ktoś wymyślił tą całą regenerację, bo patrząc na ceny nowych pompowtryskiwaczy, to szkoda by było je nawet kupować.

Karolina23 2019-09-05 15:17:11

Super artytkuł o wtryskach i regeneracji.

Lucyna 2019-08-29 08:54:32

Fajny, ciekawy i dobrze napisany artykuł, oby tak dalej :D

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO