Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

WTRYSKIWACZE - EWOLUCJA Bosch, Delphi, Siemens, Denso, VDO i inne CR

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

WTRYSKIWACZE - EWOLUCJA  Bosch, Delphi, Siemens, Denso, VDO i inne CR

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Wtryskiwacze paliwa to bardzo ważny element silnika samochodowego, który odpowiedzialny jest za dokładne dozowanie paliwa do komory spalania. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpiła znaczna ewolucja wtryskiwaczy, dzięki czemu obecnie są one znacznie bardziej precyzyjne i efektywne niż kiedykolwiek wcześniej. Pierwsze wtryskiwacze zaczęły pojawiać się w latach 20. XX wieku, ale dopiero w latach 50. i 60. XX wieku zaczęto wprowadzać je w szerszym zakresie do samochodów. Początkowo wtryskiwacze były mechaniczne i działały na zasadzie otwierania się zaworu wtryskowego pod wpływem ciśnienia paliwa. W latach 80. i 90. XX wieku zaczęły pojawiać się wtryskiwacze elektroniczne, które umożliwiały bardziej precyzyjne dozowanie paliwa. Wtryskiwacze te działały już na zasadzie elektromagnetycznego otwierania się zaworu wtryskowego, co umożliwiło dokładniejsze sterowanie procesem wtrysku paliwa. Obecnie najczęściej stosowane są wtryskiwacze Common Rail, które charakteryzują się bardzo wysoką precyzją wtrysku i możliwością bardzo szybkiego wtrysku paliwa. Wtryskiwacze Common Rail są wyposażone w specjalną magistralę, która umożliwia sterowanie ciśnieniem paliwa i czasem wtrysku, co pozwala na bardzo dokładne i efektywne dozowanie paliwa.

1. Ewolucja wtryskiwaczy w silnikach diesla

Każde urządzenie by działać potrzebuje zasilania – człowiek pożywienia, lampka prądu, a silnik paliwa. To jak dostarczane jest zasilanie i jego jakość, decyduje o żywotności jednostki, przedłuża bądź skraca czas jego poprawnego funkcjonowania. To czy dbamy o silnik i jego elementy, jest bezpośrednim czynnikiem wpływającym na długość jego motoryzacyjnego „życia”. Czy każdy silnik zasilany jest tak samo, oczywiście nie. Tak jak nie ma idealnie zbilansowanej dla wszystkich diety, tak niestety nie ma jednego uniwersalnego systemu zasilania silnika.
Silnik diesla, bo o nim będzie mowa, zasilany jest olejem napędowym, czyli mieszaniną związków pochodnych węglowodorów. Dostarczany przez common rail do silnika olej napędowy jest wtryskiwany pod ciśnieniem do komory spalania za pomocą wtryskiwaczy. Zanim jednak trafi on do silnika, musi przebyć długą drogą, przez pompy wysokiego i niskiego ciśnienia, przewody i filtry paliwa. Właśnie ta droga jest najczęściej w układzie zasilania zmieniana i udoskonalana, aby jak najbardziej zwiększyć wydajność, przy minimalizacji strat. Wtryskiwacze, czyli końcowy element zasilania silnika, od lat ewoluuje w swoim schemacie i zmienia się w nich bardzo wiele. Każdy wtryskiwacz to mały zbiorniczek, gdzie zbiera się transportowane przez pompy paliwo, by w momencie osiągnięcia określonego ciśnienia otworzyć zawór i wytrysnąć na zewnątrz. Wyjątkiem jest najnowocześniejszy, stosowany obecnie, popularny common rail, gdzie wtryskiwacze przestały pełnić funkcję akumulatorów paliwa, zastąpione przez układ wspólnej szyny. Przez kanał dopływu do wtryskiwacza dostarczane jest pod wysokim ciśnieniem paliwo które trafia do komory rozpylacza, nadmiar trafia do kanału przelewowego i wraca w obieg, natomiast olej napędowy z komory rozpylacza, gdy czujnik zasygnalizuje odpowiednie ciśnienie sterownik pompy otwiera elektromagnetyczne zamki, tłoczek się podnosi, iglica tłoczka otwiera dostęp do dyszy rozpylacza a paliwo wydostaje się na zewnątrz, starając się wyrównać różnicę ciśnienia między wnętrzem silnika a komorą rozpylacza. Takie rozpylenie jest konieczne ponieważ zwiększa powierzchnię styku paliwopowietrze setki tysięcy razy, gwarantując odpowiednie spalanie, redukując ilość tlenków azotu i zwiększając kulturę pracy silnika – łagodząc objawy spalania stukowego. Ciśnienie jakie powoduje wtrysk powinno więc być jak największe, by jak najmniejsze, podczas tego rozpylania, powstawały krople a jak największa powierzchnia styku. Warto wspomnieć, że wtryskiwacze to bardzo precyzyjne urządzenia, na przykład firma Bosch, produkując je, dba o nie przekraczanie granicy błędu 0.000001m (1 mikrometru), co stanowi prawdziwie szwajcarską precyzję, lecz zwiększa również potencjalne zagrożenie przedwczesną regeneracją wtryskiwaczy. Bosch czy Delphi, Siemens VDO czy Denso, wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, woda, krystalizująca się parafina, związki siarki, czy nawet opiłki lub rdza są dla tych wtryskiwaczy paliwa prawdziwą próbą i niesamowitym wyzwaniem, na które lepiej ich nie wystawiać. Jako serwis Bosch, specjalizujemy się w produktach tej firmy, markowe wtryskiwacze paliwa Bosch i ich regeneracja nie ma dla nas tajemnic ale doskonale radzimy sobie również z innymi producentami.
Krótko mówiąc, najdelikatniejszy element wykonujący najcięższą pracę to brzmi jak przepis na defekt, i tak trochę właśnie jest. Wtryskiwacze mają to do siebie, że psują się w najmniej oczekiwanym momencie, choć rację trzeba przyznać że najpierw sygnalizują że coś jest nie tak, nim zepsują się dokumentnie. Warto dbać o wtryski, warto okresowo je czyścić, gdyż to pozwoli cieszyć nam się tak długą ich pracą, jak to tylko możliwe i opóźnić niezbędną regenerację wtryskiwaczy.

Udostępnij wpis

Komentarze

Czarek

Wystawiono Rok temu

Ewolucja wtryskiwaczy przebiegała przez lata, od pierwszych wtryskiwaczy mechanicznych aż po obecne wtryskiwacze Common Rail. Bosch, Delphi, Siemens, Denso, VDO to tylko kilku z wielu producentów, którzy wyprodukowali wtryskiwacze Common Rail. Wtryskiwacze Common Rail to nowoczesne i precyzyjne rozwiązanie, które pozwala na precyzyjne dawkowanie paliwa do silnika. Wtryskiwacze Common Rail są skonstruowane z wysokiej jakości materiałów i posiadają precyzyjne elementy, które muszą działać bez zarzutu, aby zapewnić prawidłowe działanie silnika. Wtryskiwacze Common Rail są bardziej skomplikowane niż wtryskiwacze mechaniczne, dlatego też ich naprawa i konserwacja wymagają specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Warto wybrać wtryskiwacze od renomowanych producentów, którzy oferują autoryzowane serwisy, aby zagwarantować ich skuteczność i trwałość.

Czy ta opinia była pomocna?

Nikodem

Wystawiono 4 lata temu

Ja mam własnie dylemat. Nie wiem które wtryskiwacze wybrać, delphi czy siemens. obie firmy mają dużo zalet.

Czy ta opinia była pomocna?

Kamil

Wystawiono 5 lat temu

Naprawdę jest aż tylu producentów wtryskiwaczy??? Który zatem najlepszy?

Czy ta opinia była pomocna?

Lusja

Wystawiono 5 lat temu

Krótko, zwięźle i na temat, to nie pierwszy mój przeczytany tutaj artykuł i bardzo mi się podoba :)

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki