Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jak powinna wyglądać profesjonalna regeneracja wtryskiwaczy?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Profesjonalna regeneracja wtrysków

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Etapy profesjonalnej regeneracji:

  • demontaż z silnika
  • diagnostyka (obserwacja mikroskopowa, wstępne testy)
  • rozłożenie wtrysku na elementy składowe
  • czyszczenie ultradźwiękami i metodą termiczno-chemiczną
  • wymiana uszkodzonych elementów
  • złożenie wtrysku i regulacja
  • testy na stanowisku probierczym.

Kiedy pod koniec XX stulecia rozpoczynał się Złoty Wiek diesla, w fiatowskim wysokoprężnym zainstalowano pierwszą turbosprężarkę i Common Rail, w VAG-u pojawiły się pompowtryskiwacze i jeszcze nikt nawet nie wspominał o samochodach elektrycznych w seryjnej produkcji, wtedy też zaczęła pojawiać się nisza ekonomiczna w postaci zapotrzebowania na naprawy silników wysokoprężnych. Coraz bardziej nowoczesne i skomplikowane jednostki napędowe zaczęły wymagać do naprawy profesjonalnych narzędzi i specjalistycznej wiedzy. Ze wszystkich komponentów, które wchodzą w skład układu zasilania silnika, w najbardziej newralgicznym położeniu znajdują się wtryskiwacze. Jakie jest ich zadanie? Jak są zbudowane i czy możliwa jest ich regeneracja? Co może zepsuć się we wtryskiwaczach oleju napędowego?

Profesjonalna regeneracja wtryskiwaczy
Jak powinna wyglądać profesjonalna regeneracja wtryskiwaczy?

1. Osiągi i znaczenie - charakterystyka działania wtryskiwacza

 Wtryskiwacz jest to bardzo złożone i precyzyjne w swojej konstrukcji urządzenie. Jego zadaniem jest dostarczanie mieszanki paliwowej do komory spalania w silniku. Znaleźć wtryskiwacz można w gnieździe wtryskiwacza w głowicy silnika. Współcześnie najczęściej są to wtryskiwacze Common Rail, jako że, zasobnikowy układ zasilania silnika jest obecnie jedynym instalowanym w samochodach osobowych. Sam wtryskiwacz nie wygląda imponująco, ponieważ jest niewiele większy od wiecznego pióra, jednak to, co najciekawsze jest ukryte wewnątrz tego wyjątkowego urządzenia. Paliwo dostarczane jest do wtryskiwacza króćcem dopływowym pod dużym ciśnieniem (inaczej niż w przypadku pompowtryskiwaczy, gdzie sprężane jest w samym urządzeniu), magazynowane w studzience, do uzyskania odpowiedniej wartości ciśnienia, a następnie po podniesieniu się iglicy, wyrzucane przez końcówkę wtryskiwacza (dyszę) z dużą siłą. Im wyższa wartość ciśnienia wtryskiwanego paliwa, tym rozpylenie jest skuteczniejsze, krople oleju napędowego mniejsze, a powierzchnia styku paliwo-powietrze znacznie większa. Uzyskanie jak najwyższych wartości ciśnienia wtrysku stawało się przez lata priorytetem w rozwoju technologii silnika diesla.

Stanowisko badania trzeciej fazy wtryskiwaczy
Stanowisko badania trzeciej fazy wtryskiwaczy

2. Precyzyjna budowa i wymagająca praca - zastosowanie wtryskiwacza.

 Wtryskiwacze jeszcze kilkanaście lat temu były urządzeniami w pełni mechanicznymi, dziś są to elektroniczne urządzenia współpracujące z komputerem, sterownikiem silnika. Sterowanie wtryskiwaczem odbywa się poprzez wysyłanie sygnałów elektrycznych przez sterownik, na podstawie odczytów z czujników w całym samochodzie (położenia wału, ciśnienia w zasobniku, poziomu paliwa), dzięki czemu włącza się i wyłącza elektromagnes, sterujący zaworem umożliwiającym skok iglicy. Po uzyskaniu wartości ciśnienia, które pokona siłę sprężyny, iglica podnosi się, wypychając kulkę będącą jednocześnie zaworem. Skok kulki to jedna z najważniejszych wartości w pracy wtryskiwacza określa dawkę wtrysku, a reguluje się go za pomocą odpowiedniego doboru grubości podkładki. Warto zaznaczyć, że wartości, jakimi operuje się podczas 3 stopnia regeneracji, czyli ustawiania skoku kulki to setne części milimetra. Odpowiedni wtrysk paliwa to najważniejsze zadanie, jakie spełnia wtryskiwacz, więc zapewnienie mu odpowiednich warunków pracy jest w systemie zasilania silnika kluczowe. Ciśnienie wtrysku pierwszych generacji elektronicznych wtryskiwaczy sięgało 1600 barów, dziś przekracza 2200 barów. Co może grozić wtryskiwaczowi?

Stół probierczy Bosch EPS 708
Stół probierczy Bosch EPS 708

3. Jak ratować wtryskiwacze? Przebieg procesu regeneracji.

 Wspominałem już, że wtryskiwacze, ze względu na miejsce swojej pracy, są narażone na zużycie w stopniu znacznie większym niż inne części w samochodzie. Pierwszym i podstawowym zagrożeniem są zanieczyszczenia. Obecna w oleju napędowym niskiej jakości woda i parafina, mogą doprowadzić do zapchania dyszy lub uszkodzenia ruchomych elementów, jednak są to sytuacje rzadkie. Najczęściej zanieczyszczeniami, które kończą żywot wtryskiwaczy, są opiłki powstające podczas zwyczajnej eksploatacji układu, a pochodzące głównie z pompy wysokiego ciśnienia. Profesjonalna regeneracja wtryskiwaczy (np. Common Rail Bosch) obejmuje najpierw ich rozbiórkę i czyszczenie. Kiedy z urządzenia usunięte zostaną opiłki, ponownie się je składa i umieszcza w specjalnej maszynie do regeneracji wtryskiwaczy, zwanej stołem probierczym, np. w modelu EPS 815 lub EPS 708. Tam są sprawdzane pod względem szczelności i osiągów, które uzyskują (ciśnienie otwarcia, zasięg wtrysku, kąt stożkowy), i wtedy definiowana jest drogą, którą muszą przejść do odzyskania fabrycznych osiągów. Profesjonalna pracownia zazwyczaj w tym momencie kontaktuje się z klientem w celu ustalenia wstępnych kosztów i ich akceptacji. Jeśli klient ma życzenie, żeby regenerację przeprowadzić, rozpoczyna się cały proces. Po pierwsze wymieniane są elementy, które nie spełniają wymogów producenta co do swoich osiągów. Zazwyczaj wymienia się "zmęczone" sprężyny, zawsze wymienia się zestaw naprawczy, czyli uszczelnienia wewnątrz wtryskiwacza (na przykład Dichtring) oraz na zewnątrz urządzenia (oringi z elastomerów i pierścień uszczelniający komorę spalania), a także mocowania wtryskiwacza. Konstrukcja wtryskiwacza a w szczególności korpus badane są na mikroskopach cyfrowych w celu ustalenia, czy nie powstały mikropęknięcia. Ponad 2 tysiące atmosfer potrafią spowodować, że nawet przez niewidoczne uszkodzenie może wydostawać się olej napędowy. Jeśli wszystkie elementy spełniają rygorystyczne kryteria, sprawdza się jeszcze tylko sterowanie wtryskiwaczem – jak działa elektrozawór, jeśli odbiega od normy, poddaje się go wymianie, a także należy ustawić poprzez dobór grubości podkładki AHE skok kulki. W przypadku nowocześniejszych modeli wtryskiwaczy koniecznym jest również przeprowadzenie kodowania IMA. Jest to proces, którego zadaniem jest wprowadzenie do sterownika silnika korekt, co do ilości wtryskiwanego paliwa w różnych momentach pracy silnika. Określa się to za pomocą improwizowanej pracy silnika na odpowiedniej maszynie i zachowania wtryskiwacza wobec zróżnicowanych parametrów zadanej pracy. Stworzone w procesie mapy wgrywa się do sterownika, w celu zapewnienia najbardziej ergonomicznych parametrów pracy urządzenia.

Warto czy nie warto regenerować wtryskiwacze?

 Cena instalacji nowych wtryskiwaczy nierzadko sięga pięciocyfrowych sum, szczególnie kiedy musimy przeprowadzić wymianę wszystkich jednocześnie (na przykład w sytuacji, kiedy zatarła nam się pompa wstępna i mamy cały układ pełen opiłków). Najekonomiczniejszym wtedy wyjściem z sytuacji jest regeneracja podzespołów. Specjalistyczna pracownia posiadająca autoryzację producenta to gwarancja, że sprzęt użyty do naprawy wtrysków był identyczny z tym jaki wykorzystywany jest do testów w fabryce producenta. Co więcej, gwarancja, jaką otrzymamy na zregenerowany w ten sposób sprzęt, jest identyczna z gwarancją producenta na urządzenie nowe. Oczywiście jedynie w przypadku kiedy zdecydujemy się na profesjonalny zakład. Jeśli zaś wolimy zaoszczędzić i kupić wtryskiwacze niewiadomego pochodzenia, może okazać się, że do zakładu trafimy tak czy inaczej, a koszty związane z podobną ingerencją w konstrukcję silnika, dodatkowo, niepotrzebnie wzrosną. Ile kosztuje regeneracja wtryskiwaczy? Zawsze zależy to od uszkodzenia części – czyszczenie i sprawdzenie wtryskiwacza, to zazwyczaj koszt około 100 złotych, koszt zestawu naprawczego oscyluje w podobnych granicach.

Udostępnij wpis

Komentarze

Edek

Wystawiono Rok temu

Profesjonalna regeneracja wtryskiwaczy powinna być przeprowadzana przez doświadczonych specjalistów i powinna obejmować następujące etapy: 1. Diagnostyka: Wtryskiwacze są poddawane badaniu przed procesem regeneracji, celem określenia ich stanu oraz ustalenia, czy jest konieczna regeneracja czy wymiana na nowe. 2. Demontaż: Wtryskiwacze są demontowane przez specjalistów, celem dostępu do poszczególnych elementów i podzespołów. 3. Czyszczenie: Wszystkie elementy wtryskiwacza są dokładnie oczyszczane z osadów, rdzy i innych zanieczyszczeń, co pozwala na przywrócenie pierwotnej sprawności wtryskiwacza. 4. Naprawa: Wszystkie uszkodzone elementy wtryskiwacza są naprawiane lub wymieniane na nowe, celem przywrócenia pełnej funkcjonalności wtryskiwacza. 5. Regulacja: Po naprawie, wtryskiwacze są regulowane tak, aby wtryskiwały odpowiednią ilość paliwa, co pozwala na poprawne działanie silnika. 6. Testowanie: Wtryskiwacze są poddawane testom, celem sprawdzenia ich poprawności działania. 7. Pakowanie: Po regeneracji, wtryskiwacze są pakowane w odpowiedni sposób, celem zabezpieczenia ich przed uszkodzeniem podczas transportu. 8. Gwarancja: Profesjonalne firmy oferują gwarancję na regenerowane wtryskiwacze, co pozwala na bezpieczne i bezproblemowe użytkowanie po regeneracji. Warto pamiętać, że regeneracja wtryskiwaczy powinna być przeprowadzona tylko przez doświadczonych specjalistów z odpowiednim zapleczem technologicznym, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.

Czy ta opinia była pomocna?

Adam

Wystawiono 4 lata temu

naprawdę świetne artykuły, widać że podchodzicie to tematu na poważnie. Na pewno zdecyduje się wysłać wtryski i pompę do Państwa. Mega wrażenie robi na mnie to jak wykonujecie swoją pracę! - super kanał na yt! czekam na więcej filmików!

Czy ta opinia była pomocna?

Hubert

Wystawiono 4 lata temu

Jak jesteśmy w temacie profesjonalnej regeneracji wtryskiwaczy to z całego serca mogę polecić serwis bosch. Jesteście niezastąpieni.

Czy ta opinia była pomocna?

Herszt Osiedla

Wystawiono 5 lat temu

ELO. REGENERACJA WTRYSKIWACZY PIEZOELEKTRYCZNYCH MI POTRZEBNA, BO BETA ZDECHŁA, RZESZÓW, STALOWA, PODKARPACIE OGÓLNIE. PŁACE W EUROGĄBKACH. I CENA JAKA. REGENERACJA WTRYSKIWACZY CENA MA ZNACZENIE BO SZKODA DO GRUZA DOKŁADAĆ

Czy ta opinia była pomocna?

Arnold

Wystawiono 5 lat temu

U was widać że jest profesjonalnie patrząc na same zdjęcia pracowni, to chce się oddać tu wtryski do naprawy.

Czy ta opinia była pomocna?

gaggaga

Wystawiono 5 lat temu

W tak czystym serwisie na pewno profesjonalnie się podchodzi do regeneracji wtryskiwaczy pozdrawiam

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki