specjalistyczna pracownia

regeneracji, naprawy wtryskiwaczy i pomp common rail

Wady i zalety silnika wyposażonego w zasilanie common rail

Typowe objawy uszkodzenia wtryskiwaczy i ich przyczyny

Udostępnij
Zapraszamy do polubienia naszego kanału
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na instagramie
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na wykop.pl


Silnik samozapłonowy służy ludziom już przeszło 100 lat. Wynalazek Rudolfa Diesel'a, na przestrzeni XX wieku ewoluował, zmieniał się, wykorzystując nowinki technologiczne i innowacyjne pomysły inżynierów z całego świata, by jak najlepiej służyć ludziom. Rozwiązania wykorzystywane w konstrukcji silnika wysokoprężnego, dążyły do zapewnienia najwyższych standardów ergonomii i ekologii eksploatacji, by na chwilę obecną stać się zwieńczeniem wysiłków, w postaci common raila. Czym jest common rail? Skąd się wziął na rynku i jakie cechy wyniosły go na podium?Wady i zalety silnika wyposażonego w zasilanie common rail Wady i zalety silnika wyposażonego w
zasilanie common rail


Common rail to nazwa, jaką nosi układ zasilania silnika, po raz pierwszy zainstalowany w Alfie Romeo 156 w 1997 roku przez firmę FIAT. System ten, jest na tyle skuteczny i innowacyjny, że dziś, stał się standardem, w produkcji liniowej samochodów na całym świecie. Dzięki swojej konstrukcji, gwarantuje nie tylko wysokie osiągi i niskie spalanie paliwa, ale również spełnia wysokie normy ekologiczne, dzięki wykorzystaniu technologii najnowszych generacji, takich jak np. zawór EGR. Układ common rail składa się z kilku współpracujących ze sobą podzespołów, to znaczy:

- Pompy niskiego ciśnienia
- Pompy wysokiego ciśnienia
- Wspólnego zbiornika wysokiego ciśnienia (common rail)
- Wtryskiwaczy
- Sterownika


Każdy podzespół wykonuje inną pracę, a zadanie ma niemniej odpowiedzialne niż pozostałe. Bardzo istotnym, we właściwej pracy silnika jest, by wszystkie były odpowiednio ze sobą zgrane, w innym wypadku jedna usterka pociągnie za sobą następną. Pompa niskiego ciśnienia, umieszczona w zbiorniku paliwa, podaje olej napędowy, przez filtry do pompy wysokiego ciśnienia, która już bezpośrednio do szyny tłoczy sprężone paliwo, które jest w niej akumulowane, przed wysłaniem do wtryskiwaczy, które mają za zadanie rozpylić paliwo w komorze spalania. Całość procesu nie wydaje się być specjalnie skomplikowana, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że ciśnienie wtrysku sięga 250 MPa, czas wtrysku to 1 ms, a w jednym cyklu pracy tłoka układ dokonuje 7 wtrysków, można przedstawić sobie, na jakie obciążenia jest w czasie swojej pracy narażony. Co więcej, wyjątkowo precyzyjna konstrukcja podzespołów w układzie sprawia, że jest bardzo narażony na czynniki zewnętrzne. Zanieczyszczenia obecne w oleju napędowym powodują większość awarii w common railu, zapychają otworki wtryskiwaczy, powodują niszczenie powierzchni pompy.

Wtryskiwacz do Samochodu MANN Wtryskiwacz do Samochodu MAN


Można się przed nimi ochronić poprzez zachowywanie higieny obsługi układu – regularną wymianę filtrów, czyszczenie wtryskiwaczy, jednak nic nie dam nam nigdy 100% pewności, ponieważ zanieczyszczenia w oleju napędowym są pochodzenia naturalnego i nie ma możliwości wyeliminować ich całkowicie.

Dla wszystkich użytkowników diesla, informacją istotną i sądzę bardzo dobrą jest fakt, że wszystkie podzespoły wchodzące w skład układu zasilania silnika samozapłonowego bez problemu poddają się procesowi regeneracji za pomocą, którego, można zminimalizować koszty eksploatacji. Ponieważ, jak już wspomniałem, koszty podzespołów do wymiany w dieslu są stosunkowo wysokie, rozwiązanie, jakim jest regeneracja potrafi zmniejszyć je kilkukrotnie. Wystarczy wspomnieć, że czyszczenie kompletu wtryskiwaczy nie przekroczy 500 złotych, a jeden nowy wtryskiwacz to około 1300 złotych, więc komplet to 6500 przy pięciu wtryskach. Różnica robi wrażenie. Stąd też, serdecznie zalecam, o ile jest to jeszcze możliwe, regenerację zużytych podzespołów, jednocześnie przestrzegając przed zakładami, które podobnych napraw podejmują się bez odpowiedniego sprzętu, wiedzy i doświadczenia. Wymagana do tego typu napraw precyzja, to domena autoryzowanych serwisów, wykorzystujących światowej klasy sprzęt i kadrę z wieloletnim doświadczeniem.

Dołącz do grona zadowolonych Klientów!

telefon: 601 856-277

ul. KEN 20
37-450 Stalowa Wola
województwo podkarpackie

pompy common rail

Roczna gwarancja
bez limitu kilometrów