specjalistyczna pracownia

regeneracji, naprawy wtryskiwaczy i pomp common rail

SERWIS BOSCHA | UKŁAD STEROWANIA WTRYSKIWACZY COMMON RAIL

Elektroniczny układ sterowania silnika Common Rail ZS

Udostępnij
Zapraszamy do polubienia naszego kanału
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na instagramie
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na wykop.pl


Początki elektronicznych układów sterowania w silnikach spalinowych sięgają 1967 roku, w którym to firma Bosch wprowadziła pierwszy elektroniczny układ sterowania procesem wtrysku benzyny (D-Jetronic) w modelu 1600E firmy Volkswagen. Aczkolwiek w silnikach wysokoprężnych przez długi jeszcze czas używane było mechaniczne sterowanie procesem wtrysku, a jednym z pierwszych sterowanych elektronicznie urządzeń w silnikach o zapłonie samoczynnym była wielosekcyjna, pompowtryskiwacz promieniowa pompa firmy Bosch o nazwie VP44, która znalazła zastosowanie w silnikach marki BMW. Natomiast współczesne układy sterowania montowane w samochodach są tak mocno rozbudowane, iż moc obliczeniowa mikroprocesora znacząco przewyższa tę stosowaną w komputerach służących do sterowania lotem wahadłowca kosmicznego. Wprowadzenie elektronicznych układów Common Rail sterowania silników ZS w głównej mierze uwarunkowane było coraz bardziej restrykcyjnymi wymaganiami dotyczącymi ograniczenia emisji szkodliwych składników spalin. Użycie takiego systemu wpłynęło korzystnie na poprawę takich parametrów jak:

- ograniczenie jednostkowego zużycia paliwa,
- poprawę dynamiki silnika,
- poprawę elastyczności i bezpieczeństwa podczas jazdy,
- możliwości łatwego rozruchu,
- ochronę silnika przed uszkodzeniem poprzez wprowadzenie w stan awaryjnego unieruchomienia.

Udało się to wszystko uzyskać dzięki rozwojowi mikroelektroniki i informatyki, które zapoczątkowały pojawianie się coraz większej liczby urządzeń i układów elektronicznych. W związku z powyższym nastąpiło upowszechnienie układów elektronicznego sterowania we współczesnych samochodach, których dalszy rozwój przyczynił się do elektronizacji samej jednostki napędowej. W rezultacie elektroniczne sterowanie silnika Common Rail o zapłonie samoczynnym (ang. Electronic Diesel Control w skrócie EDC) przeobraziło pracę i obsługę serwisową silnika w sposób znaczący poprzez stworzenie jednostki napędowej, w której kierujący pojazdem wysyła tylko sygnały poprzez na przykład zmianę położenia pedału przyśpieszenia, które pośrednio wpływają na charakter pracy silnika, a nie jak to miało miejsce bezpośrednio poprzez sterowanie mechaniczne. Zatem całą kontrole nad poprawnością pracy silnika przejęła elektroniczna jednostka sterująca. W skład układu EDC zalicza się trzy bloki funkcyjne, którymi są:

- czujniki i nadajniki wartości znamionowych służące do przesyłania do modułu sterującego informacji o stanie pracy silnika w postaci zmierzonych wartości fizycznych w formie sygnału elektrycznego,
- moduł sterujący, odbierający i przetwarzający otrzymane sygnały wejściowe, a następnie wysyłający elektryczne sygnały wyjściowe do elementów wykonawczych odpowiednio dopasowanych przez regulacyjny algorytm obliczeniowy,
- nastawniki (elementy wykonawcze) przetwarzające informacje otrzymywane od modułu sterującego w postaci sygnału elektrycznego na wyjściowe sygnały mechaniczne.

Na rysunku 3.1 przedstawiono schemat obrazujący w sposób graficzny poszczególne bloki funkcyjne elektronicznego układu sterowania silników wysokoprężnych i ich elementy składowe.Rys. 3.1. Schemat elektronicznego układu sterowania silników Common Rail ZS z podziałem na poszczególne bloki funkcyjne

schemat elektronicznego układu sterowania silników Common Rail ZS

Wszystkie te informację zbierane w sterowniku silnika dają możliwość szybkiej i pewnej diagnozy silnika przez Serwis Boscha, a to skutkuje, że naprawa wtrysków, czy ich wymiana na nowe jest zawsze zasadna. Wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi blokami funkcyjnymi to nic innego jak elektroniczne sterowanie silnika, które w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie odbiera oraz przesyła informacje między poszczególnymi elementami układu Common Rail Bosch/Delphi/Denso/Siemens VDO, a tym samym gwarantuje właściwą pracę silnika. Odwiedź nasze kolejne strony gdzie zostaną omówione dokładniej informacje dotyczące wymagań, zasady działania, sterowania oraz wymiany, danych jakie stosuje się w elektronicznych układach sterowania silników ZS.

Jeżeli masz problem z pompowtryskiwaczami (vw,audi,seat,skoda 1,9 2,0 tdi), czy wtryskiwaczami lub pompą Common Rail, pompami PLD odwiedź naszą pracownie regeneracji ASO Bosch Service. Wszystkie usługi wykonujemy wysyłkowo z całego obszaru Polski. Możemy zamówić do Ciebie naszego kuriera. Miasta Warszawa, Lublin, Rzeszów, Poznań, Wrocław, Mielec, Radom, Kielce, Kraków, Jaworzno i wiele innych.

Dołącz do grona zadowolonych Klientów!

telefon: 601 856-277

ul. KEN 20
37-450 Stalowa Wola
województwo podkarpackie

pompy common rail

Roczna gwarancja
bez limitu kilometrów