specjalistyczna pracownia

regeneracji, naprawy wtryskiwaczy i pomp common rail

Końcówki wtryskiwaczy Bosch - Rodzaje rozpylaczy

Budowa rozpylacza wtryskiwacza, z uwzględnieniem różnych typów wtrysku

Udostępnij
Zapraszamy do polubienia naszego kanału
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na instagramie
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na wykop.pl


Parafrazując słynne zdanie z encyklopedii: "wtryskiwacz jaki jest, każdy widzi". Są jednak elementy, które na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie niczym, a tak naprawdę niewiele mają wspólnego. Doskonałym przykładem jest końcówka wtryskiwacza, gdzie ukryte jest wszystko co odpowiada za parametry wtrysku (poza jego ciśnieniem i momentem rozpoczęcia). To właśnie konstrukcja końcówki wtryskiwacza, definiuje jaki będzie kąt i zasię wtrysku. Co to właściwie jest? Jaki powinien być kąt, a jaki zasięg? Jak na te parametry wpływa budowa dyszy, a jak czopika?


Końcówki wtryskiwaczy Bosch
Końcówki wtryskiwaczy Bosch


Dobór odpowiedniego wtryskiwacza, jest nierozerwalnie związany z typem silnika jaki będzie po instalacji obsługiwał. Dysza wtrysku odpowiada za kształtowanie kąta wtrysku (czyli kąta wierzchołkowego stożka strugi paliwa), zasięg ("wysokość" stożka strugi paliwa) i odpowiednie rozproszenie paliwa (mieszanka paliwo powietrzna powstaje w oparciu w parametry wtrysku). Biorąc pod uwagę fakt, że wtryskiwacz pracuje z częstotliwością sięgającą 12000 skoków na minutę, oraz to, że jeśli będziemy dalej niż 30 cm od niego, to zdąży wykonać drugi wtrysk, zanim usłyszymy pierwszy, precyzyjne ustawienie tego podzespołu jest wyzwaniem, a sama konstrukcja musi być bardzo wytrzymała.


W przypadku pojazdów, których konstrukcja silnika zakłada brak komory wstępnej, układ zasilania nazywany jest wtryskiem bezpośrednim. Wykorzystane są wtedy wtryski otworkowe, co oznacza, że sama dysza jest perforowana, a wtrysk możliwy jest kiedy iglica jest uniesiona. Nie ma ona wpływu na kształt i parametry wtryskiwanej strugi paliwa. Inaczej jest w przypadku obecności komory wstępnej (popularniejsza wersja), gdzie końcówka wtryskiwacza wtrysku pośredniego, takich otworków nie ma, wtrysk następuje w momencie opuszczenia iglicy z czopikiem, a sama struga wtryskiwanego paliwa kształtowana jest przez kształt czopika wieńczącego iglicę. Wśród wtryskiwaczy czopikowych możemy wyróżnić dwa rodzaje - takie o czopiku cylindrycznym oraz stożkowym.

Końcówki Bosch
Końcówki Bosch


Parametry wtrysku muszą być dobierane indywidualnie na podstawie kodu silnika. Stąd, również wtryskiwacz, musi być dobierany pod silnik, i mimo tego jak bardzo są zazwyczaj do siebie podobne, zazwyczaj nie można instalować innego, niż dedykowany, na przykład Bosch czy Delphi. W tym też miejscu chciałbym przestrzec przed wykorzystywaniem w naprawach tanich podróbek czy zamienników. Uszkodzenia jakie może wywołać taki niesprawdzony i nie atestowany wtryskiwacz, mogą podnieść koszty eksploatacji powyżej progu opłacalności. Dobrym przykładem będzie wypalenie tłoka wywołane nieodpowiednim zasięgiem wtrysku i zbyt dużą dawką paliwa.

Największym zagrożeniem dla końcówek wtryskiwaczy, które jak już wspomniałem, muszą być bardzo wytrzymałe, są zanieczyszczenia paliwa. Jeśli w perforacji końcówki wtrysku otworkowego zacznie krystalizować się parafina, łatwo się domyślić, że precyzyjne parametry wtrysku paliwa mogą zostać zaburzone. Opiłki z pompy działają tak samo, w połączeniu z parafiną mogąc nawet całkowicie zatkać dopływ paliwa, stąd też ważne jest aby o diesla dbać, wtryski czyścić a filtry wymieniać. Wtedy z jazdy będziemy czerpać prawdziwą przyjemność, a auto posłuży nam przez długie lata.

Dołącz do grona zadowolonych Klientów!

telefon: 601 856-277

ul. KEN 20
37-450 Stalowa Wola
województwo podkarpackie

pompy common rail

Roczna gwarancja
bez limitu kilometrów