Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jakie pompy można znaleźć w nowoczesnych samochodach z silnikiem diesla?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 1000 dostępnych pomp Common Rail
Cena Gotowe pompy Common Rail - od 350 zł
Regeneracja pomp Common Rail - 285 zł (netto) + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Regeneracja pomp Common Rail

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Wśród najpopularniejszych pomp możemy wymienić pompy takie jak:
  • pompa oleju,
  • pompa wody,
  • pompa wspomagania,
  • pompa hamulcowa,
  • pompa wtryskowa,
  • pompa zawieszenia,
  • pompa sprzęgła,
  • pompa spryskiwaczy,
  • pompa paliwowa,
  • pompa webasto,
  • pompa vacuum - podciśnienia.
1. 11 najczęściej spotykanych w samochodach diesla pomp.

Jeśli ktokolwiek sądzi, że do sprawnej pracy samochodu konieczne jest jedynie paliwo, jest w dużym błędzie. Nowoczesne konstrukcje samochodów wymagają bardzo dużej ilości pomocniczych układów zapewniających właściwą wartość ciśnienia oleju, podciśnienia, czy ciśnienia paliwa w różnych częściach układu. Jak bardzo ważne jest to w dieslach, postaram się przedstawić na podstawie obecnych w konstrukcji samochodu pomp różnego rodzaju. Jakie pompy można znaleźć w nowoczesnych samochodach zasilanych silnikiem wysokoprężnym?
 
 
 
 
Pompy diesel
Jakie pompy można znaleźć w nowoczesnych samochodach z silnikiem diesla?
 

2. Pompa oleju.

 
Układ olejenia, czyli smarowania silnika i elementów wymagających smarowania napędzany jest pracą pompy oleju. W swojej konstrukcji pompy oleju są stosunkowo proste. Napędzane są siłą obrotów wału korbowego, z którym połączone są za pomocą przekładni zębatej lub łańcuchowej. Charakterystyczną cechą jest to, że wszystkie pompy oleju to pompy zębate. Zazębienie pompy jest zależnie od modelu wewnętrzne lub zewnętrzne. Zazębienie wewnętrzne w pompach jest charakterystyczne dla silników napędzających samochody ciężarowe. Zewnętrzne analogicznie są typowe dla samochodów osobowych. Wśród innych elementów wchodzących w skład układu smarującego możemy wymienić filtry (siatkowy, zgrubnego i dokładnego oczyszczania), zawór regulacji ciśnienia, czujniki (manometr i wskaźnik poziomu) oraz miskę olejową – czyli pojemnik na olej.
 

3. Pompa wody.

 
W zasadzie nazywanie pompą wody urządzenia, które wody nigdy nie tłoczyło i tłoczyć nie będzie, nie jest do końca właściwe, ale taka nazwa utarła się już w kręgach kierowców dla pompy układu chłodzenia silnika. Spełnia ona bardzo ważną funkcję, ponieważ układ chłodzenia wykorzystujący powietrze to domena starych samochodów i motocykli. Większość samochodów wykorzystuje hydrauliczny system chłodzenia, którego sercem jest właśnie pompa wody. Ruch płynu chłodniczego odbywa się ze zbiornika do wymiennika ciepła, gdzie chłodzony jest powietrzem, a następnie tłoczony jest na powrót do zbiornika. Pompa wody napędzana jest za pomocą paska przenoszącego siłę z pracującego silnika na pompę. Im szybciej pracuje silnik, tym większa ilość "wody" jest tłoczona. Zazwyczaj jest to pompa łopatkowa, a jej najczęstszymi usterkami są uszkodzenia łożyska i utrata szczelności.
 

4. Pompa wspomagania.

 
Obecna w hydraulicznych układach wspomagania kierownicy pompa, która dziś jest spotykana rzadziej, niż napędzany z alternatora elektryczny układ wspomagania kierownicy. Pompa hydrauliczna do pracy wykorzystuje energię pracującego silnika, więc nieco zwiększa spalanie, lub zmniejsza osiągi. Za pomocą listwy zębatej i siłowników hydraulicznych przeniesione z pompy, wygenerowane ciśnienie zmniejsza ilość siły potrzebnej do zmiany położenia układu kierowniczego. Pompy wspomagania układu kierowniczego to zazwyczaj napędzane paskiem klinowym albo rowkowym pompy łopatkowe (wirnikowe).
 

5. Pompa hamulcowa.

 
Ta z kolei pompa zajmuje się utrzymaniem użytecznej wartości ciśnienia w układzie hamulcowym. Układ hamulcowy w samochodzie teoretycznie powinien być autonomiczny i nawet w przypadku uszkodzenia elektroniki gwarantować nam możliwość zatrzymania samochodu. Już w latach 30-40 XX wieku zaprzestano produkcji układów mechanicznych, a wykorzystano układ hydrauliczny. Jednak spadek ciśnienia w układzie może spowodować, że hamowanie nie będzie w 100% efektywne, stąd też obecność pompy hamulcowej. Naciśnięcie pedału hamulca powoduje nacisk na tłok pompy w cylindrze, która poprzez zastosowanie różnych średnic tłoków i przewodów wzmacnia przekazywaną przez nas siłę i prowadzi do rozepchnięcia szczęk hamulców, a co za tym idzie dociśnięcia klocków do tarcz.
 

6. Pompa wtryskowa.

 

Pompa wtryskowa diesla to bardzo ogólne pojęcie. Aby sprecyzować, należy najpierw wyjaśnić, że pompa ta ma za zadanie usunąć największy problem Rudolfa Diesla, czyli utrzymanie stałego wysokiego ciśnienia w komorze silnika. Zadaniem tym zajmują się różnego rodzaju pompy, zaczynając od 300-kilogramowej sprężarki pneumatycznej wykorzystywanej przez samego wynalazcę, aż po najnowocześniejsze, ultraprecyzyjne i skuteczne pompy wysokiego ciśnienia. W międzyczasie zadaniem tym zajmowały się również pompy rozdzielaczowe, zainstalowane w układzie wtryskowym PD części tłoczące pompowtryskiwaczy oraz, szczególnie w samochodach ciężarowych, pompy jednostkowe PLD. Zasada działania pompy wtryskowej wysokiego ciśnienia może wydawać się prosta. Zapewnienie odpowiedniej siły, która rozpyli paliwo przez dysze wtryskiwaczy w silniku, odbywa się dziś z pomocą promieniowej wielotłoczkowej pompy CP1, CP2, CP3, CP4.1 oraz CP4.2 firmy Bosch wykorzystującej mimośród do napędzania tłoczków sprężających paliwo lub za pomocą na przykład pompy wysokiego ciśnienia wykorzystującej kosz zainstalowany na nieruchomej głowicy (np. Delphi), gdzie funkcję sprężania pełnią oparte na tłoczkach rolki, po których kosz się przesuwa. Jest to jeden z najdroższych elementów w konstrukcji całego samochodu i dbanie o jego higienę powinno być nadrzędnym celem w eksploatacji każdego diesla.

 

7. Pompa zawieszenia.

 
Jest to pompa wysokiego ciśnienia, której zadaniem jest generowanie ciśnienia w celu regulacji wypoziomowania zawieszenia względem nawierzchni. Utrzymanie równoległego położenia względem nawierzchni (bez względu na jej nachylenie i obciążenie pojazdu) gwarantuje najwyższą przyczepność i to właśnie jest zadanie układu hydropneumatycznej kontroli zawieszenia. Jest to rozwiązanie typowe dla Rolls Roycea i do modeli Citroena wyższej klasy. Odbywa się to za pomocą siłownika hydraulicznego i specjalnej sfery wypełnionej sprężonym powietrzem. Sprawne zestrojenie układu gwarantuje niezwykły komfort jazdy.
 

8. Pompa sprzęgła.

 
Pedał sprzęgła wyłącza sprzęgło. Wywód na temat pompy sprzęgła zaczniemy od tego zdania, ponieważ oddaje ono charakter tego elementu układu napędowego w samochodzie. Sprzęgło jest stale włączone, ponieważ przenosi ono siłę pracującego silnika na koła. Wciśnięcie pedału rozłącza pierścienie sprzęgła, a tym samym przeniesienie napędu. Do niedawna jeszcze stosowana była linka sprzęgła, która pozwalała na kontrolę sprzęgła, dziś natomiast jest to już układ hydrauliczny. Za pomocą naciskania na pedał, uruchamiamy pompę, która poprzez wykorzystanie podobnego zjawiska jak w pompie hamulcowej – systemu o różnych średnicach tłoków, przenosi wzmocnioną siłę przez przewody hydrauliczne na siłownik (wysprzęglik), a następnie na dźwignię wyłączającą sprzęgło.
 

9. Pompa spryskiwaczy.

 
Jak łatwo się domyślić, zadaniem pompki spryskiwaczy jest generowanie ciśnienia umożliwiającego rozpylenie detergentu na szybę/reflektor. Jest to niewielka elektryczna pompa wirnikowa, której budowa jest tak prosta, że nawet nie ma mocowań. Zazwyczaj montowana na zbiorniku płynu do spryskiwaczy, "na wcisk".
 
 
Pompy silników diesla
Pompy wykorzystywane w silnikach diesla
 

10. Pompa paliwa

 
Ponieważ już omówiliśmy budowę i zastosowanie pompy wtryskowej, nie można nie wspomnieć o pompie paliwa. Profesjonalnie nazywamy je pompami wysokiego ciśnienia i pompami niskiego ciśnienia lub pompami wstępnymi. Pompy te zazwyczaj zainstalowane są na korpusie pompy wysokiego ciśnienia albo w zbiorniku paliwa pod jego powierzchnią. Konstrukcja jest bardzo prosta – to elektrycznie zasilane pompki łopatkowe lub zębate. Najczęstszym uszkodzeniem jest ich zatarcie, spowodowane brakiem paliwa, ponieważ wykorzystuje ona paliwo (olej napędowy) jako czynnik smarujący i chłodzący. Ważne! Uszkodzenie tej pompy spowoduje zanieczyszczenie całego układu wtryskowego!
 

11. Pompa webasto

 
Jest to pompa paliwa działająca zupełnie niezależnie od pozostałej części samochodu. Odpowiada ona za dostarczenie paliwa do układu webasto, czyli postojowego ogrzewania samochodu. Za pomocą nagrzewnicy podnoszona jest temperatura płynu chłodniczego, który po oddaniu ciepła do kabiny, wraca do układu. Dodatkowo podgrzewany jest silnik, co powoduje redukcję spalania i emisji spalin.
 

12. Pompa podciśnienia

 
Jest to znajdująca się w pobliżu głowicy silnika pompa odpowiadająca za sterowanie siłownikiem poruszającym sztangą odpowiadającą za położenie łopatek kierownicy spalin. Współpracuje ona z zaworem N75 oraz turbosprężarką VTG (czyli o zmiennej geometrii). Posiada niewielki zasobnik podciśnienia, klasyfikowana najczęściej jako pompa rotacyjna.

 

Regeneracja pomp diesla


Tak, w telegraficznym skrócie wyglądają pompy w nowoczesnych samochodach napędzanych silnikiem diesla. Dla wszystkich użytkowników najistotniejsze powinny być pompy paliwa niskiego i wysokiego ciśnienia, ponieważ, mimo że pozostałe elementy są również bardzo ważne, to najistotniejsze jest, aby do silnika trafiało odpowiednio rozpylony olej napędowy, co powinno zagwarantować nam pożądane osiągi i ergonomię pracy. Pompa wysokiego ciśnienia jest znacznie droższa od pompy wstępnej i nic dziwnego zresztą, ponieważ budowa pompy wtryskowej Bosch, czy Delphi, jest dużo bardziej skomplikowana w swojej konstrukcji. Za pompę niskiego ciśnienia wraz z wymianą zapłacimy około 400-500 złotych, natomiast pompa wysokiego ciśnienia to wydatek już około 3, czasem 4 tysięcy złotych. Dlatego też pompy wysokiego ciśnienia poddają się regeneracji w pełnym zakresie, natomiast pompki wstępne nie. Decydując się na naprawę zamiast wymiany dowolnego układu hydraulicznego, powinniśmy zadbać o to, aby zlecenie takie wykonał dla nas profesjonalny zakład regeneracji układów zasilania – pomp, wtryskiwaczy i pompowtryskiwaczy. Konieczność zachowania czystości, precyzji i oryginalnych elementów zamiennych niejednokrotnie przekracza możliwości lokalnych zakładów.

Jeśli znalazłeś się na naszej stronie, bardzo możliwe, że szukałeś również:
- pompa sekcyjna
- pompa wtryskowa rotacyjna Perkins schemat
- pompa wtryskowa zasada działania
- rzędowa pompa wtryskowa
- pompa wtryskowa wikipedia
- pompa sekcyjna
- pompa paliwa diesel
- pompa paliwa diesel objawy
Udostępnij wpis

Komentarze

Czaro

Wystawiono Rok temu

Nowoczesne samochody z silnikiem diesla mogą zawierać następujące rodzaje pomp: 1. Pompa wtryskowa common rail: jest to najczęściej stosowana pompa wtryskowa w nowoczesnych silnikach diesla. Pompa ta dostarcza wysokociśnieniowe paliwo do wtryskiwaczy za pomocą sieci rurek olejowych (common rail). 2. Pompa wtryskowa VP44: jest to rodzaj elektrycznej pompy wtryskowej, która jest szczególnie popularna w starszych silnikach diesla. 3. Pompa wtryskowa rotacyjna: jest to rodzaj mechanicznej pompy wtryskowej, która jest stosowana w starszych modelach silników diesla. 4. Pompa wtryskowa układu bezpośredniego wtrysku (GDI lub TDI): są to nowoczesne rodzaje pomp wtryskowych, które są stosowane w silnikach diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Są one bardziej wydajne i ekologiczne niż tradycyjne pompy wtryskowe. 5. Pompa-elektrozawór: jest to elektromechaniczny układ, który kontroluje dopływ paliwa do wtryskiwaczy.

Czy ta opinia była pomocna?

Dominik

Wystawiono 4 lata temu

Nie zdawałem sobie sprawy, że istnieje aż tyle rodzajów pomp, mega!

Czy ta opinia była pomocna?

Uszy

Wystawiono 5 lat temu

Objawy uszkodzenia pompy wtryskowej diesla należy traktować jak najbardziej poważnie. Zatarta pompa wtryskowa i objawy jakie daje to powinna być czerwona lampka dla każdego odpowiedzialnego kierowcy

Czy ta opinia była pomocna?

Arek

Wystawiono 5 lat temu

Silniki diesla które warto kupić to takie, gdzie nie psują się pompy i wtryski hehe.

Czy ta opinia była pomocna?

kondek

Wystawiono 5 lat temu

nie wiedziałem, że w dieslu jest aż 11 pomp.. lepiej, żeby żadna się nie psuła ;)

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki